Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica poświęcenia katedry

W niedzielę 20 września, obchodzona była 679. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, z udziałem biskupa seniora Stefan Cichego, księży oraz kapituły katedralnej.

Niedziela legnicka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

katedra legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzimy 679. rocznicę poświęcenia tego kościoła, który od prawie 30 lat jest katedrą biskupią. Gromadzimy się, by słuchać słowa Bożego, dziękować Bogu za wszystko, co dokonał i stale dokonuje w nas, jako wspólnocie. Byśmy umieli właściwie przeżywać nasze życie, jako ci, co są oparci, budowani na tym solidnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus – mówił ksiądz biskup.

Poświęcenie świątyni

Doroczna uroczystość nawiązuje do wydarzenia z 1341 r., kiedy to kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Nankiera, chociaż ukończenie budowy dokonało się w latach 90. XIV w. W kolejnych latach dobudowywano do niego kaplice, których fundatorami byli mieszczanie i cechy rzemieślnicze. Kościół ulegał zmianom i modyfikacjom także w kolejnych latach, aż do XIX w., kiedy zdecydowano o neogotyckiej przebudowie kościoła. To właśnie latach 1892-94 oblicowano elewację kościoła czerwoną cegłą, dobudowano drugą wieżę, zmieniono układ dachów i wprowadzono nową aranżację wnętrza. I takim go widzimy dzisiaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tworzymy żywy kościół

W homilii bp Zbigniew Kiernikowski, nawiązując do czytań mszalnych, stwierdził: – Gromadzimy się w tym kościele, w rocznicę jego konsekracji, jako ci, którzy chcą uzyskać światło na wszystko to, co dzieje się w naszym życiu, które też jest budowane, ale, oby nie było budowane na naszej stałości, na naszych przekonaniach, ale stale umiało korzystać z tego, co jest jakimś doświadczeniem, z którym się zwracamy do Boga, Jezusa Chrystusa, i wyznajemy: Ty jesteś Panem, Mesjaszem, Prorokiem. Gromadzimy się, aby słuchać tego Mesjasza, Proroka, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego i oddawać Bogu cześć w duchu i prawdzie. Prośmy, by Maryja była dla nas Matką, wzorem, żeby święci patronowie, apostołowie Piotr i Paweł też nas w tym umacniali, jako ci, którzy głęboko przeżyli swoją przemianę życia – apelował ksiądz biskup.

Obecna katedra początkami sięga XIV w.

Podziel się cytatem

Nowy Wikariusz Generalny

Reklama

Obchodzona uroczystość była też okazją do ogłoszenia i wręczenia ks. prał. Robertowi Kristmanowi, proboszczowi katedry, a także prepozytowi kapituły katedralnej, nominacji biskupa legnickiego na Wikariusza Generalnego.

– Dziękuję że ksiądz prałat zgodził się przyjąć tę posługę, która jest potrzebna w diecezji. Wikariusz Generalny, to ten, który wspomaga biskupa i generalnie to wszystko, co mieści się w dobru diecezji. Życzę, żeby sam ksiądz prałat przeżywał w tym jak najwięcej dobra – mówił ksiądz biskup podczas wręczenia nominacji.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działoszyn pamięta

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Archiwum

W dniach 1 3 września 1939 r. Działoszyn został doszczętnie zniszczony. Już 1 września był trzykrotne bombardowany w godzinach 7.29, 9.15 i 11.00. Następnego dnia był ostrzeliwany ogniem artylerii, a 3 września został zajęty przez Niemców i spalony. Ocalały jedynie pojedyncze budynki, m.in. kościół. 2 albo 3 września żołnierze Wehrmachtu wywlekli z kościoła proboszcza Działoszyna ks. kan. Ignacego Chartlińskiego i zamordowali. Ks. Chartliński zginął jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

CZYTAJ DALEJ

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych, w których Eliasz nakłada płaszcz Elizeuszowi. Wskazując na ten moment w Piśmie Świętym hierarcha porównał przekazanie płaszcza prorockiego do nałożenia koszulki piłkarskiej. To duża odpowiedzialność, wymagająca dyscypliny i zaangażowania. To powierzone zadanie, które należy wykonywać sumiennie i uczciwie. W związku z tym nie zabrakło także odniesienia do postawy fair-play zarówno na boisku piłkarski, jak i w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję