Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica poświęcenia katedry

W niedzielę 20 września, obchodzona była 679. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, z udziałem biskupa seniora Stefan Cichego, księży oraz kapituły katedralnej.

Niedziela legnicka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

katedra legnica

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup legnicki

Obchodzimy 679. rocznicę poświęcenia tego kościoła, który od prawie 30 lat jest katedrą biskupią. Gromadzimy się, by słuchać słowa Bożego, dziękować Bogu za wszystko, co dokonał i stale dokonuje w nas, jako wspólnocie. Byśmy umieli właściwie przeżywać nasze życie, jako ci, co są oparci, budowani na tym solidnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus – mówił ksiądz biskup.

Poświęcenie świątyni

Doroczna uroczystość nawiązuje do wydarzenia z 1341 r., kiedy to kościół został poświęcony przez biskupa wrocławskiego Nankiera, chociaż ukończenie budowy dokonało się w latach 90. XIV w. W kolejnych latach dobudowywano do niego kaplice, których fundatorami byli mieszczanie i cechy rzemieślnicze. Kościół ulegał zmianom i modyfikacjom także w kolejnych latach, aż do XIX w., kiedy zdecydowano o neogotyckiej przebudowie kościoła. To właśnie latach 1892-94 oblicowano elewację kościoła czerwoną cegłą, dobudowano drugą wieżę, zmieniono układ dachów i wprowadzono nową aranżację wnętrza. I takim go widzimy dzisiaj.

Tworzymy żywy kościół

Reklama

W homilii bp Zbigniew Kiernikowski, nawiązując do czytań mszalnych, stwierdził: – Gromadzimy się w tym kościele, w rocznicę jego konsekracji, jako ci, którzy chcą uzyskać światło na wszystko to, co dzieje się w naszym życiu, które też jest budowane, ale, oby nie było budowane na naszej stałości, na naszych przekonaniach, ale stale umiało korzystać z tego, co jest jakimś doświadczeniem, z którym się zwracamy do Boga, Jezusa Chrystusa, i wyznajemy: Ty jesteś Panem, Mesjaszem, Prorokiem. Gromadzimy się, aby słuchać tego Mesjasza, Proroka, Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego i oddawać Bogu cześć w duchu i prawdzie. Prośmy, by Maryja była dla nas Matką, wzorem, żeby święci patronowie, apostołowie Piotr i Paweł też nas w tym umacniali, jako ci, którzy głęboko przeżyli swoją przemianę życia – apelował ksiądz biskup.

Obecna katedra początkami sięga XIV w.

Podziel się cytatem

Nowy Wikariusz Generalny

Obchodzona uroczystość była też okazją do ogłoszenia i wręczenia ks. prał. Robertowi Kristmanowi, proboszczowi katedry, a także prepozytowi kapituły katedralnej, nominacji biskupa legnickiego na Wikariusza Generalnego.

– Dziękuję że ksiądz prałat zgodził się przyjąć tę posługę, która jest potrzebna w diecezji. Wikariusz Generalny, to ten, który wspomaga biskupa i generalnie to wszystko, co mieści się w dobru diecezji. Życzę, żeby sam ksiądz prałat przeżywał w tym jak najwięcej dobra – mówił ksiądz biskup podczas wręczenia nominacji.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie ojczyzny w jednym sercu

Niedziela legnicka 18/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

wizyta

Ks. Waldemar Wesołowski

Bp Franjo Komarica wraz z delegacją z Bośni odwiedził skansen w Tomisławiu

Bp Franjo Komarica wraz z delegacją z Bośni odwiedził skansen w Tomisławiu

W niedzielę 19 kwietnia w Bolesławcu zakończyła się wizyta biskupa diecezji Banja Luka w Bośni i Hercegowinie Franjo Komaricy. Bośniacki biskup wraz z delegacją bośniackich samorządowców uczestniczył w uroczystościach poświęconych pamięci polskich osadników w Bośni, którzy po II wojnie światowej wrócili do Polski i osiedlili się w powiecie bolesławieckim. Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatu Bolesławieckiego

Powiat bolesławiecki jest miejscem, do którego po II wojnie światowej niemal w całości przybyli Polacy z dzisiejszej Bośni. W sumie blisko 20 tys. osób. Pod koniec XIX wieku wyemigrowali oni z terenów Galicji, Bukowiny i Wołynia w poszukiwaniu pracy. Po roku 1946, głównie z powodów politycznych i narodowościowych, wrócili do Polski i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych, w okolicach Bolesławca.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję