Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz w lubińskiej parafii

W sobotę 19 września, wspólnota parafii św. Jana Sarkandra obchodziła srebrny jubileusz istnienia oraz 400-setną rocznicę śmierci swojego patrona.

Niedziela legnicka 40/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

Jubileusz parafii

Monika Łukaszów

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Za 25 lat budowania materialnej i duchowej świątyni, wspólnota parafialna wraz z zaproszonymi gośćmi dziękowała Panu Bogu podczas Mszy św., sprawowanej pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Wraz z księdzem biskupem, w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej oraz nieżyjącego już, pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Andrzeja Drwiłę, modlili się duszpasterze Lubina, przełożeni i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego oraz przedstawiciele legnickiej Caritas.

– W dekrecie erygującym parafię ks. bp Tadeusz Rybak wyraził życzenie, aby powstała ona na chwałę Boga i pożytek Kościoła św. oraz dla dobra mieszkańców miasta. Nasza historia jest już wpisana w sercach, pamięci a czasami w fotografiach. Wiele mógłby powiedzieć ks. proboszcz Andrzej Drwiła, który planował ten jubileusz. Jest wiele osób, które razem ze swoim proboszczem tworzyli nową wspólnotę parafialną i budowali świątynię. Jest tu wiele osób, które modlitwą, ofiarą i pracą wspierali i nadal wspierają to zadanie powierzone przez księdza biskupa. Prosimy o odprawienie tej Mszy św. i dziękczynienie Panu Bogu za wszelkie łaski udzielone w ciągu tych 25 lat – mówił, witając wszystkich przybyłych ks. Janusz Ospa, proboszcz parafii.

Iść drogą krzyża

Reklama

W homilii bp Kiernikowski przytaczając kilka faktów z życia św. Jana Sarkandra, mówił: – Na zakończenie tej uroczystości pójdziemy pod krzyż. Niech to będzie świadomy gest, znak każdego z nas i całej wspólnoty jako uczniów Jezusa, wyznawców tej samej wiary, z którą szedł na różne sposoby św. Jan Sarkander. Obejmujemy w tym wszystkim naszą modlitwą śp. ks. Andrzeja Drwiłę, długoletniego proboszcza parafii, budowniczego i tego, który dawał swoje życie dla tej wspólnoty. Za to Bogu dziękujemy. Mamy nadzieje, że cieszy się zwycięstwem Jezusa Chrystusa w niebie i patrzy na nas, na ile my potrafimy iść tą drogą.

Parafialne świętowanie zakończyło poświęcenie krzyża misyjnego, który na zakończenie misji świętych, został postawiony na kościelnym placu.

Jubileuszowe pamiątki

– Jako pamiątka jubileuszu została wybita miedziana tabliczka oraz moneta ze słowami: „Kto miłuje Chrystusa, żyje jego ewangelią”. To tytuł homilii św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji naszego patrona. To dar dla parafii z racji jubileuszu od Zakładów Górniczych Rudna. Niech ta moneta będzie symboliczną wdzięcznością za wszystkie modlitwy, trud ofiarowanej pracy, za wspieranie tych wszystkich dzieł, jakie powstały, ale też za budowanie tego żywego Kościoła w naszych sercach – mówił na zakończenie uroczystości proboszcz parafii.

Reklama

Do jubileuszu parafianie przygotowywali się przez tygodniowe misje święte, którym przyświecało hasło: „Dokąd idę”.

Parafia

Parafia pod wezwaniem św. Jana Sarkandra na os. Przylesie w Lubinie powstała w czerwcu 1995 r. z wydzielonej części parafii św. Maksymiliana Kolbe. Dziś liczy ponad 7,5 tys. wiernych. Od 2 lat jej proboszczem jest ks. Janusz Ospa, a wikariuszem ks. Paweł Maj. W parafii działa wiele wspólnot parafialnych m.in. schola, chór parafialny, Zagłębie Wsparcia, Apostolat Trzeźwości, wspólnota młodzieżowa, Róże Rodziców modlących się za swoje dzieci, czy też Wspólnota Anonimowych Narkomanów.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Górnicze kolędowanie

Niedziela legnicka 3/2020, str. VI

[ TEMATY ]

chór

górnicy

kolędowanie

Lubin

Górniczy Chór Męski

Artur Daniel Grabowski

Górniczy Chór Męski z Lubina wystąpił z koncertem kolęd

Górniczy Chór Męski z Lubina wystąpił z koncertem kolęd

Uroczystość Objawienia Pańskiego, niosąca ze sobą przesłanie, że Pan przyszedł na ziemię, aby objawić się całemu światu, jest kolejnym ważnym momentem w okresie Narodzenia Pańskiego.

Gromadzimy się wtedy wokół ubogiej stajenki, by oddać pokłon Dziecięciu i razem z Mędrcami ze Wschodu odnaleźć Tego, który jest źródłem prawdy i miłości. Tak też i było w tym roku 6 stycznia w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję