Reklama

Niedziela Przemyska

W różach różańcowych jest wielka siła

O Różańcu, różach różańcowych i ich dorocznej pielgrzymce z ks. Janem Smołą, moderatorem róż Żywego Różańca w archidiecezji przemyskiej rozmawia ks. Maciej Flader

Ks. Maciej Flader: Jaka siła tkwi dzisiaj w modlitwie różańcowej?

Ks. Jan Smoła: Siłą tej modlitwy jest tradycja naszego Kościoła. Od Aleksandra IV papieża, który zmarł w 1261 r., 39 papieży w 240 dokumentach potwierdziło, że św. Dominik był ojcem modlitwy różańcowej. Nie chodzi oczywiście o Różaniec w dzisiejszej formie, bo on się rozwijał i kształtował. To jest bardzo piękna historia i właśnie w tej historii trzeba szukać też siły tej modlitwy. Co więcej, dokumenty Kościoła mówiące o Różańcu, siłę tej modlitwy widzą w Trojjedynym Bogu. Ta modlitwa sprawia, że na ziemi tworzy się i rozlewa jakby duchowa moc. Jeżeli ludzie zakorzenią swoje życie duchowe w tej praktyce, mogą z niej korzystać. Poza tym, mimo że kiedyś nie było powszechnego dostępu do Pisma Świętego, jednak ludzie mieli doskonałą znajomość historii biblijnej, dlatego też myślę, że siła Różańca tkwi także w rozważaniu tajemnic różańcowych, tych 15 obrazów, które na każdej tajemniczce były krótko opisane. Ludzie, którzy umieli czytać, to sobie to przeczytali, jeśli nie, to patrzyli na ten obraz. Jak się spotykali po domach, to rozmawiali, w ten sposób Biblia była przekazywana. Zatem wejście w tajemnicę Różańca jest siłą tej modlitwy.

Reklama

W jaki sposób róże Żywego Różańca realizują swoją misję w Kościele?

Róże Żywego Różańca żyją swoim życiem. Po tym, jak rewolucja francuska zniszczyła wszystkie bractwa, w tym także bractwo różańcowe, modlitwa ta została nieco zapomniana. Jednak zazwyczaj jak Bóg chce ożywić jakieś dzieło, powołuje charyzmatyków. Takim charyzmatykiem była sługa Boża Paulina Jaricot. Była córką bogatego fabrykanta i miała brata misjonarza, który cierpiał ogromną biedę. Wśród znajomych prosiła, aby ludzie pomagali mu w tej misji. Wkrótce pomoc była tak duża, że nie radziła sobie z tym, więc zorganizowała pewien system. Ludzie przynosili te dobra do dziesiętnika, dziesiętnik do setnika i tak dalej. W pewnym momencie jej brat napisał, że sprawy materialne nie są najważniejsze na misjach. Najważniejsze są sprawy duchowe. Wtedy Paulina Jaricot, odpowiadając na apel brata, postanowiła wskrzesić Różaniec. Jednak nie można było tworzyć bractw. Postanowiła zatem, żeby tworzyć takie piętnastki z ludzi, w których będzie jeden gorliwy człowiek, inni mniej gorliwi. To zadziałało bardzo dobrze. Do tego stopnia, że we Francji zaczęło się to dzieło bardzo rozrastać. W ciągu kilkunastu lat modliło się w ten sposób ponad 2 miliony ludzi. Żeby zaistniała taka żywa piętnastka, potrzebny był bardzo gorliwy człowiek, który potem dobiera sobie trzech lub czterech, a pozostali wystarczyło, że deklarowali się, że będą się modlić. W ten sposób ludzie uczyli się od siebie gorliwości. Zatem te róże samą modlitwą mogą wiele dać sobie nawzajem i Kościołowi. Opowiadał mi pewien ksiądz o tym, jak w jego diecezji organizowano wielką akcję ewangelizacyjną. Kiedy zaczęły pojawiać się kłótnie wśród organizatorów, on zaproponował, by skorzystać z modlitwy róż Żywego Różańca. – Jak ksiądz myśli, skorzystali? – zadał mi pytanie. Odpowiedziałem, że jestem pewien, że nie. Nic nie powiedział, tylko się rozpłakał. A z akcji nie wyszło nic.

Zbliża się pielgrzymka róż różańcowych w naszej archidiecezji, jak ona będzie wyglądała w tym roku?

Ta pielgrzymka jest trochę inna, ponieważ zazwyczaj gromadziliśmy się w jakimś sanktuarium i to się nie zmieniło. Zgromadzimy się u Matki Bożej Jackowej w archikatedrze przemyskiej. Hasło tej pielgrzymki brzmi: Blask Eucharystii, obecność Matki Bożej i Różaniec lekarstwem dla uleczenia otwartych ran zadanych Kościołowi. To hasło wiąże się z legendą, według której św. Jacek uciekając z Kijowa, zabrał Najświętszy Sakrament, i wtedy usłyszał za sobą głos Matki Bożej: „Jacku, Syna zabierasz, a Matkę zostawiasz?”. Stąd zawołanie tej pielgrzymki. Jednak w związku z obostrzeniami sanitarnymi, pielgrzymi udadzą się do wyznaczonych przez abp. Adam Szala miejsc kultu znajdujących się na terenie naszej archidiecezji, duchowo łącząc się z sanktuarium Matki Bożej Jackowej. Te miejsce można znaleźć na stronie internetowej: www.przemyska.pl, one są tak wyznaczone, aby każdy z pielgrzymów mógł się tam udać we własnym zakresie. We wszystkich miejscach pielgrzymka ta będzie zaczynać się o jednakowej godzinie, czyli o 9.30, w sobotę 10 października. Zachęcam do uczestniczenia w tym wydarzeniu.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła Róż

Niedziela sosnowiecka 19/2018, str. III

[ TEMATY ]

różaniec

Żywy Różaniec

Piotr Lorenc

Uczestnicy pielgrzymki przybyli z różnych stron diecezji

Uczestnicy pielgrzymki przybyli z różnych stron diecezji

Jak zawsze w ostatnią sobotę kwietnia do bazyliki Matki Bożej Anielskiej pielgrzymowały wspólnoty Żywego Różańca z niemal wszystkich zakątków diecezji, bowiem nie ma w diecezji parafii, w której nie istniałyby Róże Różańcowe

Pielgrzymkę przygotował ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a zarazem diecezjalny asystent Stowarzyszenia Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego szczegółowo omówił poszczególne części modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. Zaś przed Eucharystią konferencję ascetyczną i modlitwę różańcową poprowadził ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty życia z bezdomnymi Betlejem w Jaworznie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję