Reklama

Niedziela Świdnicka

Gra na organach od 60 lat

Parafia św. Mikołaja w Świebodzicach świętowała diamentowy jubileusz Józefa Droździaka, zasłużonego organisty.

Niedziela świdnicka 40/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz

organista

muzyka organowa

Stanisław Bałabuch

Józef Droździak wraz z małżonką podczas Mszy św.

Józef Droździak wraz z małżonką podczas Mszy św.

Uroczystej jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Adam Bałabuch. Swojej radości i wdzięczności względem jubilata nie krył proboszcz ks. kan. Józef Siemasz, który na początku przedstawił zarys muzycznego życiorysu organisty.

Organista czterech proboszczów

– Józef Droździak rozpoczął swoją muzyczną edukację jako młodzieniec w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu, gdzie pobierał lekcje od najlepszych profesorów m.in. od ks. Chlondowskiego, ks. Rączkowskiego, czy ks. Mańskiego. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W październiku 1960 r. pan Józef przyjechał do Świebodzic, aby posługiwać w naszej parafii – powiedział ks. Siemasz i przypomniał, że nowy organista zaczynał pracę u boku ówczesnego proboszcza parafii św. Mikołaja ks. kan. Władysława Lorka, z którym współpracował przez 24 lata.

Reklama

Mimo zmiany proboszczów, organista nieustannie pełnił swoją funkcję. Tak było przez 27 lat za czasów ks. prał. Augustyna Nazimka i przez 5 lat, kiedy proboszczem był ks. prał. Jan Gargasewicz. Czwartym proboszczem parafii w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat jest ks. Józef Siemasz, który od 4 lat współpracuje z wieloletnim organistą. – Panie Józefie, za te 60 lat chcielibyśmy panu serdecznie podziękować i prosić o kolejne lata posługiwania w naszej wspólnocie parafialnej – podziękował jubilatowi ks. Siemasz. – Można powiedzieć, że dobry organista to skarb dla parafii.

Przykłady świętości

W wygłoszonej w tym dniu homilii biskup pomocniczy diecezji świdnickiej zwrócił uwagę na kwestię życia wiecznego, do którego zmierza każdy człowiek. Jako przykład życia, które prowadzi do świętości biskup podał świadectwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jako 4-letnia dziewczynka obiecała swojej umierającej matce, że będzie żyć tak, aby zostać świętą. Obietnicę spełniła i przez całe swoje krótkie, bo zaledwie 24-letnie życie, z którego 9 lat spędziła w zakonie, zawsze była wierna Jezusowi.

Drugim przykładem, którym posłużył się biskup, była postać św. Augustyna, który jako młody człowiek prowadził życie dalekie od Kościoła.

Reklama

– Jego matka, Monika, wylewała wiele łez, prosząc o nawrócenie syna. Prośby matki zostały wysłuchane po 32 latach. Augustyn nawrócił się, został kapłanem, biskupem, a dziś patronuje nam jako święty ojciec i doktor Kościoła – zaznaczył biskup Adam.

Życzenia i gratulacje

Tego dnia nie odbyło się bez życzeń dla jubilata, które składali obecny na Eucharystii ks. Nazimek, były burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz i grupy parafialne, a także wieloletni uczeń Ernest Koryciarz, który zadbał także o oprawę muzyczną uroczystości. W słowie końcowym bp Bałabuch podkreślił, że to bardzo rzadki jubileusz w naszej diecezji. Wręczył jubilatowi list gratulacyjny od bp. Marka Mendyka za zaangażowanie w życie diecezji świdnickiej oraz parafii św. Mikołaja w Świebodzicach, a także przekazał okolicznościowe odznaczenie.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śpiewają na cześć Boga

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2020, str. IV-V

[ TEMATY ]

organista

chór

Ks. Adrian Put

Chórzystki z Trzebowa

Chórzystki z Trzebowa

Kilka tygodni temu miałem okazję odwiedzić ks. Henryka Laszczowskiego, proboszcza z Długoszyna. W trakcie rozmowy wspomniał o chórze, który działa w tej parafii.
– Zapraszam, przyjedź na odpust do filii do Trzebowa, to ich usłyszysz. Nie pożałujesz! – zagadnął.

Przyjąłem zaproszenie. W kilku słowach ks. Henryk nakreślił działalność grupy. – Kiedy przyszedłem do parafii, pomyślałem, że warto zorganizować ludzi do jeszcze piękniejszego śpiewania. Parafianie są bardzo oddani, więc stwierdziłem, że może uda się zorganizować tutaj chór. Zobaczysz, Adrian, śpiewają z dużym zaangażowaniem. I robią to pięknie – wyjaśnił ks. Laszczowski. Przyznam, że obok posłuchania śpiewu, chciałem także zobaczyć, jak oni odnajdują się w parafii. Czy tylko „występują”, czy może są żywą wspólnotą odpowiedzialną za liturgię w parafii?

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję