Reklama

Niedziela Częstochowska

Spotkali żywe słowo

Kto będzie reprezentował archidiecezję częstochowską na finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy części ustnej zmagań, które odbywały się na Jasnej Górze.

Niedziela częstochowska 42/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Konkurs Wiedzy Biblijnej

O. Michał Bortnik/BPJG

Coraz więcej młodych sięga po Pismo Święte

Coraz więcej młodych sięga po Pismo Święte

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po zaciętej rywalizacji i siedmiu rundach dogrywki zwyciężyła Paulina Rychlik z Zespołu Szkół w Koziegłowach. II miejsce zajęła Kamila Paluch z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie, a III Artur Kałużny z Liceum Ogólnokształcącego im. bp. Teodora Kubiny prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu. To oni reprezentować będą archidiecezję częstochowską w finale ogólnopolskim.

Jasna Góra została włączona w etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. 2 października z udziałem uczniów szkół średnich odbyła się część ustna zmagań, której celem było wyłonienie trzech reprezentantów diecezji na finał konkursu. Organizowany już po raz 24. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” konkurs ze względu na pandemię odbywa się głównie on-line.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Źródło wody żywej

Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. – Na początku jest słowo. Na twoje życie i uczynki przemieniają się słowa, które przyjmujesz do głowy i które w tobie pracują. Żebyś był człowiekiem Boga, naprawdę wierzącym, wszystko musi zacząć się od Biblii – przypomniał młodym. Podkreślił, że jeśli postępujemy wbrew słowu Bożemu, „idziemy w złą stronę”. – W potoku brudnej wody słów jest źródło słów, źródło wody żywej, którym jest słowo Boże – dodał.

Reklama

Po modlitwie zmagania konkursowe odbyły się w Sali Papieskiej. Oceniała je komisja z przewodniczącym ks. Mariuszem Górnym z Towarzystwa Świętego Pawła, biblistą.

Mówią finaliści

Jak przyznała Paulina Rychlik, zwyciężczyni, do wzięcia udziału w konkursie zachęcił ją katecheta. – Można iść górami i patrzeć na doliny albo iść dolinami i patrzeć na góry, a słowo Boże zawsze podnosi – podkreśliła. Laureatce drugiego miejsca, Kamili Paluch udział w konkursie biblijnym przynosi wiele radości. Jak zaznaczyła, przede wszystkim zdobywa się wiedzę i zapał, by żyć słowem Bożym. Pismo Święte towarzyszy jej od 4. roku życia, kiedy to dziecięce wydanie Biblii czytała jej babcia. Szczególnie zafascynowana jest św. Pawłem. – Zaprzyjaźniłam się z nim. Jest dla mnie zrozumiały i logiczny, w prosty sposób przekazuje prawdę o zbawieniu, o Chrystusie – wyjaśniła. Artur Kałużny, zdobywca III miejsca, wyznał, że „Pierwszy List do Koryntian, a zwłaszcza Hymn o miłości, jest dla niego kwintesencją chrześcijańskiego życia. – Staram się tym kierować, czytanie Pisma Świętego w mojej rodzinie jest przede wszystkim modlitwą – podkreślił.

Radość Ewangelii

Corocznie na zaproszenie „Civitas Christiana” do pogłębionego studium Pisma Świętego odpowiada ok. 30 tys. uczniów z prawie 1,5 tys. szkół średnich. W tym roku etap szkolny i pierwsza część etapu diecezjalnego (pisemna) odbywały się wyjątkowo on-line.

Organizatorom Konkursu Wiedzy Biblijnej przyświeca papieskie wezwanie, by „poczuć radość Ewangelii”. Eliminacje konkursowe przebiegają w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez konieczności rekrutacji) w wielu renomowanych uczelniach wyższych. Czekają na nich atrakcyjne nagrody. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili z niego życiowy drogowskaz.

2020-10-14 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznać piękno Biblii

Niedziela wrocławska 9/2023, str. III

[ TEMATY ]

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Agnieszka Zalewska i ks. Sławomir Stasiak

Agnieszka Zalewska i ks. Sławomir Stasiak

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana odbyła się konferencja on-line poświęcona Ogólnopolskiemu Konkursowi Wiedzy Biblijnej.

Spotkanie prowadziła Agnieszka Zalewska z Sekretariatu OKWB, a ks. prof. Sławomir Stasiak, biblista i rektor PWT we Wrocławiu, wygłosił prelekcję o Księdze Powtórzonego Prawa.
CZYTAJ DALEJ

W Sejmie znalazła się petycja w sprawie wypowiedzenia Konkordatu

2026-02-14 11:45

[ TEMATY ]

konkordat

Adobe Stock

„Debata o kształcie państwa powinna być prowadzona odpowiedzialnie, bez uproszczeń i bez budowania atmosfery konfliktu” - podkreśla Tomasz Sypniewski ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, odnosząc się do złożonej w Sejmie petycji w sprawie wypowiedzenia Konkordatu. Organizacja zabrała głos w przestrzeni publicznej, wskazując na potrzebę oparcia dyskusji na faktach i obowiązującym stanie prawnym.

W stanowisku podkreślono, że Konkordat nie ogranicza suwerenności ustawodawczej Polski w zakresie stanowienia prawa dotyczącego kwestii społecznych czy światopoglądowych. Zwrócono również uwagę, że organizowanie lekcji religii w szkołach publicznych odbywa się na życzenie rodziców lub uczniów, zgodnie z konstytucyjną zasadą wolności sumienia i wyznania zapisaną w art. 53 Konstytucji RP. Według stowarzyszenia umowa międzynarodowa nie zawiera także przepisów, które uniemożliwiałyby organom ścigania prowadzenie postępowań w sprawach karnych.
CZYTAJ DALEJ

USA: 250 godzin adoracji i 250 uczynków miłosierdzia w 250‑lecie niepodległości

2026-02-16 07:43

[ TEMATY ]

adoracja

Adobe Stock

Amerykańscy biskupi katoliccy ogłosili ogólnokrajową inicjatywę duszpasterską, przygotowującą katolików do obchodów 250. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Wierzący zaproszeni są do odprawienia wspólnie 250 godzin adoracji eucharystycznej i podjęcia 250 uczynków miłosierdzia w parafiach i wspólnotach na terenie kraju.

Według materiałów przygotowanych przez Konferencję Biskupów Katolickich USA (USCCB), inicjatywa ma na celu zjednoczenie wiernych w modlitwie i konkretnych gestach miłości bliźniego. To zaangażowanie ma być odpowiedzią lokalnego Kościoła duchowe i społeczne wyzwania współczesnej Ameryki. W komunikacie biskupi podkreślają, że udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i angażowanie się w konkretne projekty może stać się znakiem wdzięczności za ojczyznę oraz narzędziem do budowania jedności i uzdrowienia społecznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję