Reklama

Kościół

Człowiek niezwykłej miary

Kościół dla swojej działalności nie pragnie żadnych przywilejów, a tylko i wyłącznie tego, co jest niezbędne do spełnienia jego misji. W tym też kierunku idzie w Polsce działalność Episkopatu, prowadzonego przez człowieka niezwykłej miary, jakim jest kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski – mówił podczas swojego wystąpienia w Belwederze w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 21

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś, pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej miłości, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła; gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w  Ojczyźnie naszej, który związany jest z Twoim biskupim, prymasowskim posługiwaniem”.

Ta bardzo ważna, kluczowa wypowiedź o osobie i służbie kard. Wyszyńskiego mogłaby stanowić początek pracy na temat działalności sługi Bożego. Głęboka wiara, tkwiąca u źródła jego duchowości, mężna obrona Kościoła, niecofająca się przed niczym, a także obrona godności człowieka i miłość do ojczyzny były skarbnicą potężnych nurtów jego wielkości i świętości. To wszystko stanowiło pomoc, którą wielki prymas niósł Kościołowi w Polsce i w świecie. Było to także – według słów św. Jana Pawła II – wewnętrzną przyczyną wyboru na papieża pierwszego Polaka w dziejach Kościoła. Najważniejszym natchnieniem i potwierdzeniem całego życia była jednak dla Prymasa Tysiąclecia Matka Najświętsza, której był niewolnikiem: „Wszystkiego można się wyzbyć, ale nie Matki Boga. Wszak jestem Jej własnością, którą sam rządzić się nie mogę. Czyż można było nie zaufać Matce Chrystusowej, zwłaszcza gdy się wie, że na to Imię otwiera się w Polsce każde serce?”. Swoje wewnętrzne przekonanie o mocy wstawiennictwa Maryi wprowadził on do całej posługi duszpasterskiej.

28 maja 2021 r. będziemy obchodzić 40. rocznicę przejścia do wieczności kard. Wyszyńskiego, a 3 sierpnia 2021 r. – 120. rocznicę jego urodzin. To przynagla nas, aby z jeszcze większą świadomością poznawać nie tylko doniosłą rolę prymasa Wyszyńskiego w naszych najnowszych dziejach, ale także źródła promieniowania tego niezwykłego człowieka, jego wielkości oraz sensu wciąż aktualnego przesłania, które po sobie pozostawił.

Reklama

W ramach przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Instytut przygotował piękne świadectwo – książkę pt. Człowiek niezwykłej miary, na którą składają się wypowiedzi dwóch wielkich mężów Kościoła i wielkich przyjaciół. Święty Jan Paweł II i sługa Boży Prymas Tysiąclecia wprowadzają w tajemnice życia, działania i zwycięstw człowieka niezwykłego. Te wypowiedzi, tworzą swoistą autobiografię, a jednocześnie mogą stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: Co Kościół i Polska zawdzięczają Prymasowi Tysiąclecia?

Teksty zamieszczone w publikacji przekazują słowa św. Jana Pawła II o kard. Wyszyńskim, tworząc komentarz do poszczególnych etapów życia prymasa. Dużą wartością publikacji jest materiał fotograficzny przybliżający postać tego człowieka niezwykłej miary. Lektura książki może się stać inspiracją do ożywienia wiary, pokochania Kościoła, otwarcia na zawierzenie Matce Bożej i wiernego miłowania ojczyzny.

Człowiek niezwykłej miary
Wydawnictwo: Fundacja „Czas to Miłość”
ul. Kard. Wyszyńskiego 12; Czestochowa, tel. 34 3615 228

2020-10-28 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beatyfikacja 4 kapłanów, męczenników hiszpańskiej wojny domowej

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Monika Książek

Podczas Mszy w katedrze Matki Bożej w katalońskiej Tortosie, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych ogłosił błogosławionymi czterech kapłanów, męczenników hiszpańskiej wojny domowej. „Nie szukali męczeństwa, ale gdy przyszło, nie wahali się złożyć świadectwa Chrystusowi i przyjęli swój krzyż z miłością” – powiedział w homilii kard. Marcello Semeraro.

Purpurat podkreślił też jak ważna jest jedność i wspólnota pomiędzy wierzącymi, w tym przypadku pomiędzy grupą kapłanów. Zaznaczył, że męczennicy należeli nie tylko do jednej diecezji, ale razem byli także członkami Bractwa Księży Pracowników (Hermandad de Sacerdotes Operarios). Umacniali się wzajemnie wobec prześladowań i wspierali w najtrudniejszych chwilach.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję