Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauka życia po Bożemu

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Jana Kantego w miejscu jego narodzin.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Bractwo św. Jana Kantego

Robert Karp

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Święty pochodzący z tej ziemi potraktował Ewangelię na serio, pokazał jej aktualność i niezmienność pomimo upływającego czasu. Twardo stąpał po ziemi własnymi nogami, ale serce miał zatopione w Bogu – mówił o św. Janie biskup pomocniczy 18 października w kęckim kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Liturgia sprawowana ku czci średniowiecznego filozofa i teologa była częścią kanonicznej wizytacji parafii.

W homilii bp Greger podkreślił, że Jan Kanty uczył, jak w tym świecie żyć Bogiem i udowodnił, że wzajemne przenikanie tego, co cesarskie, i tego, co boskie, to nie tylko teoretyczna spekulacja. – To, jak żył, czego dokonał i reprezentowana przez niego hierarchia wartości są swoistym komentarzem tych kilku wierszy zapisanych w narracji św. Mateusza – zwrócił uwagę, nawiązując Jezusowych słów: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 21).

Reklama

– Jako uczniowie Jezusa nie jesteśmy zatem podzieleni na dwa porządki, lecz funkcjonujemy w takich uwarunkowaniach. Jesteśmy zawsze wewnętrznie wolni, by okazać posłuszeństwo temu, co cesarskie. Zawsze jednak ze zdecydowanym oporem wobec tego, co się sprzeciwia Bogu i Jego prawu – stwierdził, zaznaczając, że św. Jan Kanty potraktował Ewangelię na serio. Odpustową liturgię zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do św. Jana Kantego i eucharystyczne błogosławieństwo.

W modlitwie udział wzięli m.in. przedstawiciele Bractwa Świętego Jana Kantego, które w ubiegłym roku zainaugurowało swoją działalność. Stowarzyszenie stawia sobie za cel naśladowanie swojego patrona oraz szerzenie jego kultu. Zewnętrznym znakiem przynależności do bractwa są odświętne stroje nawiązujące stylem do profesorskiej togi.

Jan Kanty – profesor Akademii Krakowskiej i patron diecezji bielsko-żywieckiej – urodził się w Kętach w 1390 r. Został beatyfikowany 27 września 1680 r. przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 r. przez Klemensa XIII. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, instytucjom oświatowym i charytatywnym. Caritas naszej diecezji od kilku lat przyznaje nagrodę – „Dzban św. Jana Kantego” – jako docenienie dorobku osób i instytucji działających na rzecz potrzebujących.

2020-10-28 10:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... dobry gospodarzu niwy rodzącej

2021-05-12 08:06

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwa majowe

Pixabay.com

Święty Józef jest bez wątpienia jedną z najbardziej niezwykłych postaci Pisma Świętego. Na przestrzeni wieków ludzie oddawali Mu cześć, dostrzegając i wychwalając wiele cnót, którymi cechowało się jego postępowanie.

Pośród wielu tytułów swoje miejsce zajmuje również ten, który definiuje świętego Józefa jako dobrego gospodarza niwy rodzącej.

CZYTAJ DALEJ

Panie oddaję Ci całe moje życie. Ty działaj i kieruj

2021-05-11 15:14

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

apel o pomoc

Archiwum

„Justynę można przepisać na receptę. Jest życzliwa i pogodna, każda rozmowa z nią koi i przynosi optymizm. Pomaganie Justynie daje bardzo dużo, przede wszystkim tym, którzy jej pomagają” – tak o Justynie mówi jej serdeczna przyjaciółka, starsza o 20 lat.

Justyna ma 30 lat i jest niepełnosprawna. Urodziła się z krótszą nogą i niewykształconym stawem biodrowym. Odkąd pamięta, jej życie toczyło się głównie w szpitalach, salach zabiegowych, a nie podwórku czy w szkole. Świat Justyny zaludniali lekarze, pielęgniarki, terapeuci i pacjenci będący w sytuacji takiej, jak ona. Dość szybko zorientowała się, że ma specjalny dar. W szpitalach często proszono ją o zajęcie się płaczącym dzieckiem, o pomoc w uspokojeniu rozżalonego małego pacjenta. Justyna miał w sobie coś, co powodowało, że zrozpaczone dzieciaki przestawały płakać, a na ich buzie powracał uśmiech. — Ty to umiesz człowieka wysłuchać, masz cierpliwość — mówili ci, którzy prosili ją o pomoc. Zresztą i dziś zdarza się, że ktoś, nie wiadomo dlaczego, zaczyna Justynie opowiadać historię swojego życia. Justyna bardzo lubi kontakt z ludźmi, może dlatego, że wie, co to znaczy ból i cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 146. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce

2021-05-12 14:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Wyzwania i duszpasterstwo w czasie pandemii są jednym z tematów 146. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbywa się dziś na Jasnej Górze. Zakonnicy wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc chorym na covid-19. Do Konferencji należy prawie 80 jurysdykcji zakonnych.

O. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji wśród wyzwań widzi potrzebę, „kreatywnego wychodzenia na obrzeża”, czyli nowej misyjności zakonników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję