Reklama

Niedziela Legnicka

Rocznica w deszczu

Alerty ostrzegające przed ulewami, nie powstrzymały miłośników Borowic, położonych w Dolinie Pięciu Potoków, by 13 października zjawić się w tutejszym kościółku, położonym u podnóża Karkonoszy.

Niedziela legnicka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystości

Jubileusz parafii

Ks. Piotr Nowosielski

Kościół w Borowicach

Kościół w Borowicach

Kiedy umarł Karol, senior rodu Grzesików, jego synowie: Antoni, Beniamin, Jan i Klemens położyli dłonie na trumnie zmarłego i złożyli obietnicę: Ojcze, będziesz miał kościół blisko gór. Czuli się zobowiązani do tej deklaracji. Ich ojciec bowiem, odwiedzając syna Klemensa, który prowadził w Borowicach Ośrodek Wczasowo-Kolonijny ubolewał, że w tej podkarkonoskiej wsi, nie ma katolickiego miejsca kultu, choć latem zjawiają się tutaj setki turystów, a i sami mieszkańcy muszą wybierać się do Sosnówki lub Karpacza, by uczestniczyć w nabożeństwach.

Szczególne zasługi w powstaniu świątyni miał Klemens Grzesik, który zmarł 18 marca br.

Podziel się cytatem

Klemens Grzesik stał się głównym koordynatorem podjętych działań i zabrał się do dzieła, wspomagany przez braci, miejscową ludność, a także, pozyskanych do tego dzieła, przyjaciół z rozmaitych firm.

Konsekracja

Reklama

Równo 20 lat temu nastąpiła, dokonana przez bp. Tadeusza Rybaka, konsekracja nowej świątyni, o czym przypomina tablica pamiątkowa u wejścia do kościoła. Jego Patronką jest Matka Boska Fatimska. Przy bocznym ołtarzu widnieje świeca, przywieziona z Fatimy, zapalana przy szczególnych okazjach, jak ta 13 października, w 103. rocznicę Objawień i 20. rocznicę konsekracji.

Rocznica

Uroczystą Mszę świętą sprawował ks. Robert Kocioła, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Ostrobramskiej w Sosnówce. Eucharystię poprzedził przypomnieniem, komu miejscowa społeczność i wszyscy goście tej wczasowej wsi, zawdzięczają powstanie świątyni. Podkreślił szczególne zasługi Klemensa Grzesika, który zmarł 18 marca br. i właśnie o spokój duszy tego dzielnego człowieka, sprawowana była Msza św., w 20. rocznicę konsekracji świątyni, budowanej przez niego z wiarą i miłością.

Ks. Robert Kocioła odniósł homilię do czytania mszalnego, przypominającego budowę Świątyni Jerozolimskiej przez króla Salomona. Takie dzieła powstają na chwałę Boga, ale należy pamiętać, że każdy z nas powinien tak żyć, by również pozostawać świątynią Najwyższego. A przeżycia tego nabożeństwa, oddającego wdzięczność wszystkim, którzy borowski kościół budowali na chwałę Boga i duchowy pożytek ludzi, uczestnicy uroczystości powinni przenieść, jako duchowe owoce do swoich domów, rodzin, bliskich i przyjaciół.

Agapa

Kończąc celebrę, ksiądz proboszcz w imieniu organizatorów rocznicy, zaprosił jej uczestników na agapę pod wielkim namiotem. Właściwie była to biała markiza, pod którą zmieściło się tyle stołów, by można było zgodnie z sanitarnymi dyrektywami zachować społeczny dystans. Mimo obfitego deszczu płonęło ognisko, jak zawsze na fatimskich uroczystościach w Borowicach, a stoły uginały się od obfitości wypieków i ciepłych potraw, przygotowanych hojnie przez mieszkanki Borowic. A ksiądz proboszcz, uczestnicząc w tej pełnej serdeczności agapie, dyskretnie napominał, by dla bezpieczeństwa zachować przepisy sanitarne. Deszcz, mgła ani ciemność nie zepsuły tego spotkania ludzi wiary i modlitwy.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna jak matka

Niedziela lubelska 47/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

patriotyzm

święto niepodległości

abp Stanisław Budzik

obchody

uroczystości

Marcin Dudek

Ważnym elementem świętowania niepodległości była modlitwa za Ojczyznę

Ważnym elementem świętowania niepodległości była modlitwa za Ojczyznę

Bóg chce, abyśmy pomagali Polsce, pracowali dla niej i jej się poświęcali; abyśmy kochali ją tak, jak kochamy ojca i matkę – powiedział abp Stanisław Budzik

Święto Niepodległości w Lublinie zgromadziło mieszkańców miasta i regionu na uroczystych obchodach, które rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim. Następnie, po uroczystej sesji Rady Miasta Lublin, w archikatedrze lubelskiej modlono się w intencji Ojczyzny. Liturgii z udziałem przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, instytucji i szkół, służb mundurowych i kombatantów, przewodniczył abp Stanisław Budzik. Metropolita podkreślał, że troska o Ojczyznę jest wpisana w życie chrześcijańskie. – Bóg chce, abyśmy pomagali Polsce, pracowali dla niej i jej się poświęcali; abyśmy kochali ją tak, jak kochamy ojca i matkę. Do IV przykazania, jako jedynego, została dołączona obietnica o długim życiu i dobrym powodzeniu – mówił Pasterz.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję