Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Obecni pośród nas

Jak zdefiniować świętych? Przez setki lat uznanie świętości zależało od spontanicznego przekonania ludu. Niekiedy znakiem uznania świętości było, za zgodą biskupa, przeniesienie szczątków z grobu do miejsca kultu – czyli dosłowne „wyniesienie na ołtarze”.

Niedziela sosnowiecka 44/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

relikwie

uroczystość Wszystkich Świętych

relikwiarz

Ks. Tomasz Zmarzły

Relikwie świętych w kościele św. Stanisława w Czeladzi

Relikwie świętych w kościele św. Stanisława w Czeladzi

Najbardziej charakterystycznym zjawiskiem skupiającym naszą uwagę na świętych jest kult ich relikwii, który w chrześcijaństwie ma długą historię. Wyrósł on przede wszystkim z ludowej pobożności, niekiedy wbrew oficjalnemu nauczaniu Kościoła i teologii. Łacińskie słowo reliqium oznacza tyle co pozostałość, resztki, spadek, spuścizna, dziedzictwo, reszta, ojcowizna, pamiątka, dorobek przekazany następnemu pokoleniu lub potomstwo. A zatem relikwią jest pamiątka po kimś, kto odszedł już z ziemskiego życia. W naszym ujęciu są to szczątki osoby uznanej za świętą, będące przedmiotem wyjątkowego szacunku religijnego. Na temat kultu relikwii w Katechizmie Kościoła Katolickiego nie znajdziemy żadnej informacji. Przy omawianiu kultu świętych i błogosławionych szerzej ukazuje to Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Powołując się na postanowienia Soboru Watykańskiego II przypomina, że „zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym oraz otacza szacunkiem ich autentyczne relikwie i wizerunki”. Wyrażenie „relikwie świętych” oznacza przede wszystkim ciała – lub ich znaczne części – tych, którzy dzięki heroicznej świętości życia, przebywając obecnie w ojczyźnie niebieskiej, byli na ziemi najwspanialszymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa i żywą świątynią Ducha Świętego (por. 1 Kor 3, 16; 6, 19; 2 Kor 6, 16). Relikwiami są przedmioty należące do świętych, np. sprzęty, ubrania i rękopisy. Mogą nimi być także przedmioty otarte o ciała zmarłych lub o ich groby, oleje, lniane płótna (brandea), a także czczone ich wizerunki.

Diecezjalne skarby

Reklama

Największą liczbą relikwii mogą poszczycić się kościół pw. św. Stanisława w Czeladzi, bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz kościół pw. Świętej Trójcy w Będzinie. W czeladzkiej świątyni znajdują się one pod ołtarzem soborowym w nawie głównej kościoła oraz w kaplicy św. Stanisława w specjalnym postumencie, przypominającym tabernakulum. Ciekawy zbiór partykuł świętych i błogosławionych umieszczonych w specjalnych relikwiarzach posiada kościół Świętej Trójcy w Będzinie. Także w dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej także zobaczyć możemy, umieszczone przy ołtarzu głównym w specjalnych gablotach, cenne relikwiarze doczesnych szczątków świętych. Na podstawie prowadzonych badań, w diecezji sosnowieckiej najwięcej kościołów posiada relikwie Krzyża św. i św. Stanisława Kostki. Znajdują się one zazwyczaj w starych parafiach, co świadczy o ich wielkim znaczeniu w czasach budowy danej świątyni, jej wyposażania i tworzenia wspólnoty parafialnej. Wśród relikwii licznych świętych i błogosławionych największą popularnością cieszą się relikwie św. Faustyny i św. Ojca Pio oraz św. Jana Pawła II.

Lekcja wiary

W postawie świętych Kościół ukazuje wspaniały wzór życia chrześcijańskiego. Życie każdego z tych „Świadków Wiary” to wspaniała, pouczająca historia. To także zwycięstwa i upadki, które obecne na co dzień hartują, wydoskonalają i pouczają. Tak zwyczajni i niezwyczajni jednocześnie mogą być drogowskazem do nieba dla tych, co pragną świętości.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Namacalny ślad obecności Jana Pawła II

Niedziela rzeszowska 48/2017, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

Piotr Smotryś

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II przez abp. Mieczysława
Mokrzyckiego

Parafia pw. św. Onufrego Pustelnika w Łące 26 października przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do tutejszego kościoła przez byłego sekretarza papieskiego, aktualnie metropolitę lwowskiego – abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję