Reklama

Niedziela Legnicka

Listopadowa pomoc zmarłym

Nadszedł czas pamięci i modlitwy za naszych bliskich zmarłych. Możemy im przyjść z pomocą ofiarując łaskę odpustu w ich intencji.

Niedziela legnicka 45/2020, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa

Dzień Zaduszny

Ks. Piotr Nowosielski

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Dusze zmarłych oczekują naszej pomocy

Po wydaniu dekretu przez Penitencjarię Apostolską 22 października, mogło powstać wrażenie, że taki odpust możemy zyskać przez cały miesiąc listopad. Po dokładnej lekturze Dekretu okazuje się, że możemy go uzyskać tylko w 8, ewentualnie 9 dni, wybranych przez nas w miesiącu listopadzie. Stolica Apostolska zgodziła się jedynie na przeniesienie dni związanych z odpustem, a więc 2 listopada i dawną oktawę, czyli od 1 do 8 listopada na inne listopadowe dni.

O odpustach

Przypomnijmy czym jest odpust. Jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy.

Reklama

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego? – Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji, zyskuje się odpust cząstkowy). – Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna. – Przyjęcie Komunii świętej. – Odmówienie modlitwy (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo) w intencjach Ojca Świętego. Przy czym nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na naszych stronach www z kalendarzem na dany miesiąc. – Wykonanie czynności związanej z odpustem.

Kto może go uzyskać

Każdy, kto w tych przepisanych dniach lub wybranych przez siebie, nawiedzi cmentarz i pomodli się za zmarłych, pobożnie nawiedzi kościół, kaplicę, odmówi tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga i spełni warunki wymienione wyżej.

Odpust można uzyskać 1 raz dziennie.

Podziel się cytatem

A co z osobami starszymi i tymi, którzy nie mogą opuszczać domu? Dekret precyzuje to w ten sposób: „Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz wykluczając przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję, kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (np. Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy inne modlitwy za zmarłych) albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności życia”.

Treść dokumentu dostępna jest m.in. na stronie: www.diecezja.legnica.pl.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: miłuje zmarłych ten, kto się za nich modli

[ TEMATY ]

Dzień Zaduszny

Artur Stelmasiak

Modlitwa żyjących może być wielkim wsparciem dla tych, którzy oczekują ostatecznego uświęcenia. Tak jak my oczekujemy z ich strony modlitwy, tak też jesteśmy zobowiązani do modlitwy za nich. Ten, kto miłuje tych, którzy zmarli, kto ich szanuje, ten się za nich modli – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Dnia 1 i 2 listopada przypadają ważne daty i uroczystości w życiu Kościoła. 1 listopada to Uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada to Dzień Zaduszny. „Te dwa dni związane są z tajemnicą życia przyszłego. Pierwszy jest dniem radości, w którym cieszymy się z tych wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli pełnię Nieba, którzy osiągnęli życie wieczne. Ich świętość została więc stwierdzona i zaaprobowana przez cały Kościół" – powiedział abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Premier: będą zaostrzenia w związku ze świętami

2021-12-06 12:12

[ TEMATY ]

premier

Adam Guz/KPRM

Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron; będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych "paszportach covidowych".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję