Reklama

Niedziela Łódzka

Duchowe ćwiczenia duchownych

Pod koniec listopada kapłani diecezjalni i zakonni uczestniczyli w rekolekcjach wygłoszonych przez abp. Grzegorza Rysia. W tym roku nauki oparte były o przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i były transmitowane w internecie.

Niedziela łódzka 49/2020, str. IV

[ TEMATY ]

rekolekcje

rekolekcje kapłańskie

Piotr Drzewiecki

Żeby budować Kościół, trzeba uważnie słuchać Jezusa

Żeby budować Kościół, trzeba uważnie słuchać Jezusa

Pierwszego dnia metropolita łódzki skupił się na życiu wiecznym i odnalezieniu właściwej drogi do niego, zadając zebranym kilka pytań: – Co czyniąc, odziedziczę życie wieczne? Czy życie wieczne to jest to, co mnie motywuje? Czy życie wieczne to jest to, o co mi chodzi? Czy życie wieczne jest naprawdę podstawowym kryterium, jakie przykładam do moich czynów? – Życia wiecznego ani nie kupisz, ani nie wypracujesz, ani zdobędziesz, ale możesz odkryć, że masz do niego prawo, jeśli odkryjesz, że masz w sobie godność dziecka Bożego – mówił abp Ryś.

Pierwsze spotkanie rekolekcyjne zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie kapłani w ciszy mogli odpowiedzieć na pytania zadane przez metropolitę.

Drugiego dnia abp Grzegorz Ryś skupił się na obojętności na zło oraz trudzie budowania dobra. – Przewodnikiem dla ludzi może być ktoś, kto nie potrafi być obojętny w sytuacji zła. Popatrzcie w lustro, bo wszyscy jesteśmy przewodnikami. Nie możesz być przewodnikiem ludu, nie masz kwalifikacji, jeśli zło mijasz z obojętnością, jeśli nie wyzwala ono z ciebie poczucia odpowiedzialności. Dlaczego nie potrafimy współpracować razem w dziełach miłosierdzia? Rzeczywistość można zmieniać wspólnym zaangażowaniem a nie, że każdy swoje, żebyśmy się – broń Boże – nie spotkali w okazywaniu miłości bliźniego – podkreślał metropolita łódzki.

Wieczorne spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź kapłanów i osób zakonnych.

Trzeciego dnia kapłani koncelebrowali Eucharystię. W kazaniu abp Ryś zwrócił uwagę na wartość spotkania i obcowania z drugim, nawet bardzo innym od nas, człowiekiem. – Nie wiem, jak wam, ale mnie się zdarzało w życiu. Widzisz człowieka, ale nie chcesz, by on cię zobaczył. Widzisz człowieka, ale chcesz zejść z pola jego widzenia, bo boisz się spotkania, które może być krępujące, które może się okazać zobowiązujące, angażujące, bo jest przecież jakoś nie w porę. Zwracam się miłością miłosierną do Jezusa, który wobec mnie jest miłosierny jako pierwszy. Tracę czas dla kogoś, kto dał mi życie – dał mi cały swój czas. Tracę swoje plany dla kogoś, kto stracił dla mnie swoje życie. Daję trochę jedzenia komuś, od kogo otrzymałem całe moje jedzenie i każdego dnia mnie karmi. Udzielam mieszkania komuś, kto dał do zamieszkania całą ziemię. Daję pieniądze komuś, od kogo mam pełną własność. Świadczę miłosierdzie komuś, kto się odwiecznie nade mną zmiłował bez żadnej mojej zasługi – zachęcał abp Ryś.

Reklama

– Po raz kolejny szukaliśmy siebie jako wspólnoty kapłańskiej przed Panem Jezusem, wokół Niego. Dzięki przeniesieniu, ze względów oczywistych na listopad, zyskaliśmy temat tych rekolekcji, bo papież Franciszek niedawno podpisał nową encyklikę Fratelli tutti. Rekolekcje odbyły się także niemal na progu jubileuszu 100-lecia naszej diecezji. Dziś bardzo potrzebujemy odbudowy wspólnoty kapłańskiej. W obecnym czasie wszyscy uświadamiamy sobie powagę sytuacji w polskim Kościele i w społeczeństwie. Trzeba uważnie słuchać Jezusa, żeby budować Kościół po Jego myśli i znajdować odpowiedzi na pytania, które ludzie stawiają, nieraz w sposób dramatyczny i bolesny – podsumował rekolekcje metropolita łódzki.

Rekolekcje kapłańskie odbywają się od 2017 r. na zaproszenie abp. Grzegorza Rysia. Pierwsze odbyły się tuż przed jego ingresem.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe przygotowanie

Niedziela łódzka 40/2021, str. III

[ TEMATY ]

rekolekcje kapłańskie

Ks. Paweł Kłys

Rekolekcje przygotowują duszpasterzy akademickich do pracy z młodymi

Rekolekcje przygotowują duszpasterzy akademickich do pracy z młodymi

Blisko 30 duchownych z całej Polski uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach dla duszpasterzy akademickich.

Spotkania odbywały się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach koło Łodzi. Trzydniowe skupienie prowadził ks. Mirosław Tykfer z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Nagrodzeni za bezinteresowną pomoc

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze 1 grudnia odbyła się IV Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Organizatorem wydarzenia była Caritas diecezjalna. Uroczyście nagrodzono osoby, które wyróżniają się w bezinteresownej pracy na rzecz innych. Wyróżniono czworo wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas, troje opiekunów oraz jedno SKC. Nagrodę otrzymała również Dominika Łapucha, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas diecezjalnej.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję