Reklama

Czas ważnych pytań

Żyjemy w takim czasie, w którym powinniśmy szukać odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Wraz z końcem roku rozpoczyna się czas podsumowań, ale zanim coś podsumujemy, musimy sobie zadać co najmniej kilka pytań. Dlaczego myślę, że warto wspomnieć o mądrej książce pt.: Rok ważnych pytań (autorstwa Krzysztofa Ołdakowskiego SJ, Małgorzaty Kownackiej, Marka Sztomberskiego i Krzysztofa Bazyla – przyp. red.), bo żyjemy w takim czasie, w którym powinniśmy szukać odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Przecież nie wszystko wiemy, choć czasem tak może się nam wydawać, szczególnie gdy słuchamy różnych wypowiedzi. Nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Trzeba nad tym jeszcze wiele popracować, żeby być mądrzejszym człowiekiem. I to wcale nie tak jak w przysłowiu – „mądry Polak po szkodzie…”.

Bo któż z nas nie zadaje sobie pytań? Na przykład takich jak:

– Kto jest moim przyjacielem?

Reklama

– Czy podły człowiek może się zmienić?

– Jakie są granice tolerancji?

– Kiedy przyjemność staje się udręką?

– Czy zawsze mówić prawdę?

Takich pytań jest w książce aż 52. Prawie tyle, ile rok ma tygodni.

Może też skłania mnie do tych pytań skojarzenie ze stanem wojennym. Wtedy jakby wszystko się zatrzymało – stanęło całe nasze życie, brutalnie przerwane w swoim naturalnym toku. Człowiek zaczął się poważnie zastanawiać nad sobą. Wtedy też zadawałam sobie wiele pytań, podobnych także do tych z książki. Człowiek pytał siebie, co może sam zrobić...

Teraz również nasze życie jakby zsunęło się z utartych torów. Może znów czas zadać sobie pytanie: jak żyć?

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję