Reklama

Kościół

Kolęda w czasie pandemii

Epidemia COVID-19 mocno przemeblowała nam życie. Koronawirus rozstawił nas po kątach. W sytuacji nienormalności szukamy sposobów, jak zachować choć namiastkę tego, co jeszcze przed rokiem uchodziło za normalne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Tak będzie też z wizytą duszpasterską, czyli kolędą. Zwykle ksiądz chodził od domu do domu, od drzwi do drzwi i zapraszany wchodził do domostw swoich parafian z modlitwą, wodą święconą, kolędą na ustach i dobrym słowem. Dziś dla wszystkich jest jasne, że to niemożliwe. Czy zatem wizyty duszpasterskiej w tym roku liturgicznym nie będzie? Gdybyśmy nadal mieli taką sytuację pandemiczną jak w grudniu i związane z tym obostrzenia sanitarne, to oczywiście, że nie. Niektóre diecezje, m.in.: katowicka, poznańska, legnicka, opolska, już zdecydowały, że wizyty duszpasterskiej tradycyjnie rozumianej nie będzie. Co w zamian? „Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian” – zarządził w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. „Msza św., zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty, z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii, duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi” – napisał z kolei bp Andrzej Czaja z Opola. Biskupi sugerują również, aby poświęcić wodę i wlać do pojemników, aby wierni zanieśli ją do swoich domów. Zachęcają również, aby wyłożyć kawałki kredy do oznaczenia drzwi i tradycyjne kolędowe obrazki.

Zasada pierwsza: przestrzegać prawa

Biskupi – nie wszyscy – którzy wydali już zarządzenia duszpasterskie, bezwzględnie podkreślają, że księża powinni się stosować do zarządzeń sanitarnych. Jakie będą po świętach – bo obecne obowiązują do 27 grudnia – tego jeszcze nie wiemy. Jeden czy drugi ważny polityk mówi obecnie o możliwości powrotu do znanych z okresu letniego stref żółtych czy czerwonych i złagodzonych restrykcji związanych z mniejszym ryzykiem zarażenia. To dlatego w niektórych diecezjach księża biskupi postawili na roztropność i wyczucie duszpasterskie kapłanów. W diecezji warszawskiej to proboszczowie będą decydować, czy zapraszać sąsiadów z jednej ulicy na Mszę św., czy czekać na zaproszenie parafian do ich domostw, czy w regionach wiejskich wizytować w formie najbardziej przypominającej „starą kolędę”.

Wizyta duszpasterska po Wielkanocy?

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej kanclerz kurii sugeruje z kolei, że „trzeba przygotować się na formułę wizyty duszpasterskiej bardziej indywidualnej i rozciągniętej w czasie na cały rok”, a „wszelkie inicjatywy lokalne przeżywania wizyty duszpasterskiej w czasie pandemii mogą być rozważane jedynie z zachowaniem aktualnych przepisów sanitarnych i z odpowiednim wcześniejszym przygotowaniem wiernych oraz z uszanowaniem ich wrażliwości”. W archidiecezji częstochowskiej można składać wizytę duszpasterską w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne, wcześniejsze zaproszenie samych wiernych albo w ogóle ją przenieść na stosowny, czyli popandemiczny czas. Być może jest to jakieś wyjście. Skorzystali z niego w diecezji bielsko-żywieckiej. „Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego” – czytamy w zarządzeniu bp. Romana Pindela. Może jednak w tym roku liturgicznym wizyta duszpasterska się odbędzie? Jeśli nie w styczniu, to może w innym miesiącu. Może wiosną? Niezwykłe czasy dopuszczają niezwyczajne rozwiązania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-12-16 08:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z kolędą do duszpasterzy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

kolęda 2020

Karolina Krasowska

Spotkanie kolędowe w kościele w Nietkowie (parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku)

Spotkanie kolędowe w kościele w Nietkowie (parafia św. Wojciecha w Czerwieńsku)

W poszczególnych parafiach diecezji trwają inne niż zwykle spotkania kolędowe.

Ze względu na stan pandemii tegoroczna wizyta duszpasterska, zwana kolędą przybrała inną formę. Zamiast tradycyjnych odwiedzin duszpasterzy w domach w poszczególnych parafiach odbywają się spotkania kolędowe organizowane w kościołach po Mszach św. Obejmują one elementy takie jak: śpiew kolęd, czytanie Ewangelii, słowo duszpasterza wraz z homilią i informacjami o życiu parafii, modlitwę powszechną, błogosławieństwo wody oraz wiernych wraz z rozdaniem pamiątkowych obrazków. Trzeba również dodać, że istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych. Jest to możliwe w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo domu czy nowego mieszkania, odwiedziny osoby chorej bądź niepełnosprawnej. Warto spotkania kolędowe przeżywać w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy, serdecznej rozmowy z duszpasterzami, by błogosławieństwo kolędowe chroniło nasz dom, nasze rodziny i umacniało nas na drodze życia chrześcijańskiego, do czego zachęca również pasterz diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję