Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia – mój dom

Jaka jest specyfika parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie? Okazją, by o tym opowiedzieć, jest rocznica przypadająca 20 grudnia.

Niedziela częstochowska 51/2020, str. VI

Beata Pieczykura/Niedziela

Szczególny prezent świąteczny otrzymali wierni parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie. Tę wspólnotę dokładnie 25 grudnia 2000 r. erygował abp Stanisław Nowak. Jest ona zlokalizowana w centrum miasta, w pobliżu dworców PKP i PKS. Dlatego sporo osób pracujących w Częstochowie w oczekiwaniu na połączenie uczestniczy w Mszach św. w tygodniu.

Parafia istnieje już 20 lat.

Podziel się cytatem

Jak się angażują

– To niewielka wspólnota – mówi proboszcz ks. Mariusz Jędrzejczyk i podkreśla: – Osoby, które modlą się w naszej wspólnocie, są mocno zaangażowane religijnie. Widać to podczas niedzielnych Eucharystii oraz w środy, kiedy czcimy Matkę Bożą, i w piątki – Boże Miłosierdzie. Te Msze św. gromadzą więcej wiernych. W parafii są ministranci, Żywy Różaniec i grupa modlących się za dzieci nienarodzone, która wyrasta ze specyfiki tej wspólnoty. Codziennie przed Mszą św. o godz. 17 jest odmawiany dziesiątek Różańca w intencji obrony życia poczętego. Ta intencja jest zawierzana Bogu za przyczyną świętych: Jana Pawła II, Siostry Faustyny, Ojca Pio i Joanny Beretty Molli, obecnych w znaku relikwii.

Reklama

Obchody 20-lecia istnienia parafii z powodu pandemii zostały ograniczone. Centralnym ich punktem jest Msza św. celebrowana 20 grudnia o godz. 12 przez abp. Wacława Depo. – Mam nadzieję, że wiele osób westchnie do Boga jako dziękczynienie za istnienie parafii –zachęca proboszcz.

Z parafią współdziała Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca”, znajdujące się na jej terenie. – To promyk w naszej parafii, ponieważ wiele osób przychodzących na zajęcia w hospicjum czy z klubu seniora, funkcjonującego przy hospicjum, korzysta z posługi duszpasterskiej – wyjaśnia ks. Jędrzejczyk, kapelan hospicjum. Raz w miesiącu odbywają się spotkania połączone z Mszą św. Wówczas jest możliwość rozmowy z ks. Mariuszem. Placówka zajmuje się rehabilitacją osób z chorobą nowotworową oraz profilaktyką. Anna Ogłaza, prezes stowarzyszenia, powiedziała Niedzieli: – Zależy nam, aby pacjent wrócił do życia, by nie był wykluczony ze społeczeństwa.

Dlaczego przychodzą

Wierni odkrywają tajemnicę Narodzenia Jezusa, czyli miłość, pokój, radość i dobro. Starają się nią żyć na co dzień, czyli po prostu są wierni modlitwie i troszczą się o siebie nawzajem. Agnieszka, organistka, opowiada, że ludzie są bardzo otwarci i życzliwi, wzajemnie sobie pomagają, oraz o tym, że panuje tu atmosfera rodzinna, przyjacielska. Jej słowa potwierdza Bogumiła: – Tu jest ciepło duchowe, pani organistka pięknie śpiewa i gra, wyszukuje nieznane pieśni. To wszystko tworzy atmosferę modlitwy i dlatego tu przychodzę. – Zawsze jesteśmy na odpuście. W poprzednich latach dzieci – Maria i Dominika – śpiewały, więc braliśmy czynny udział – wspomina Paulina. – Na drodze do Boga swoje miejsce w tej parafii odnalazła Anna, która opowiada Niedzieli:

– To jest trzecia parafia w moim życiu. Tu mam takie szczególne poczucie własności. Bóg nam błogosławi. To jest czwarty proboszcz tej parafii. Poprzednicy i obecny to kapłani bliscy ludziom, serdeczni, a przede wszystkim ogromnie kochający Boga. To widać w takiej czułości, która jest nie tylko w czasie sprawowania liturgii, lecz także w podejściu do ludzi. Może dlatego to jest naprawdę moja parafia, mój dom. Jestem bardzo wdzięczna Bogu. Jeszcze ten patronat – Narodzenie Pańskie – każdego dnia na nowo się rodzę dzięki Jezusowi.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Akcja "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”

2021-07-28 14:24

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Od 30 lipca do 2 sierpnia będzie można oddać krew w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego". Informację przekazał PAP organizator akcji – Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego.

Akcja zostanie przeprowadzona w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stadionie Legii Warszawa, w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, Stadionie Górnika Zabrze, na Placu Wolności w Stargardzie, a także Ekipowym Poborze Krwi w Gryfinie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie oraz w Terenowych Oddziałach RCKiK w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Świnoujściu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję