Reklama

Niedziela Małopolska

Seniorze, nie bądź sam!

Święta w jednych budzą radość, w innych… smutek i lęk. Na szczęście są osoby, które w tym wyjątkowym okresie przyjdą z dobrym słowem, uśmiechem i pocieszeniem.

Niedziela małopolska 51/2020, str. III

Archiwum stowrzyszenia

Odwrześnia br. działa w Krakowie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich – przyjaciele osób starszych. Celem ich działalności jest stworzenie przestrzeni do spotkań osób osamotnionych z wolontariuszami towarzyszącymi.

Idea

Podstawą wolontariatu towarzyszącego jest budowanie długoterminowej relacji wolontariusza z seniorem przez rozmowę, troskę i obecność. Tylko przez dialog możemy poznać człowieka, opowiedzieć o swoich przeżyciach czy wysłuchać drugiego.

Reklama

– Gdy naszym jedynym kompanem jest… telewizor i nagle pojawia się ktoś, kto chce nas regularnie odwiedzać, odmienia się nasz cały świat – mówi Paulina Augustyniak, koordynator regionalny stowarzyszenia. – Zobaczyłam to na własne oczy. Ludzie odzyskują radość życia, samotność już tak bardzo nie boli – dodaje.

Podstawową formą pomocy są regularne, cotygodniowe, trwające minimum 2 godziny spotkania wolontariusza z seniorem. W przypadku lęku przed zarażeniem koronawirusem rozmowy mogą być prowadzone przez telefon. Stowarzyszenie organizuje też akcje bożonarodzeniowe, wielkanocne, wycieczki i wyjazdy wakacyjne.

– W tym roku, ze względu na pandemię, nie zapraszamy na kolację wigilijną, ale przybywamy do domów seniorów z podarunkiem. Firma cateringowa przywozi też świąteczny poczęstunek. Piszemy kartki i spersonalizowane listy… – wymienia koordynator regionalny.

Jak dołączyć?

Reklama

Aby zostać objętym pomocą, należy zgłosić się, dzwoniąc pod numer telefonu: 574 984 934 lub pisząc e-maila pod adres: krakow@malibracia.org.pl. Po pierwszym kontakcie pracownik stowarzyszenia odwiedzi seniora, aby porozmawiać o programie i możliwościach wsparcia. Jeżeli takie spotkanie nie będzie możliwe przed świętami Bożego Narodzenia (a co za tym idzie – otrzymanie pomocy świątecznej), możliwy jest doraźny kontakt telefoniczny z wykwalifikowanym pracownikiem obsługującym telefon zaufania dla seniorów: 22 635 09 54 w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17-20.

Dziel się dobrem

Zanim wolontariusz zostanie wprowadzony do podopiecznego, przechodzi przez proces rekrutacji, w tym szkolenie z psychologiem oraz rozmowę indywidualną z koordynatorem regionalnym. Po takim przygotowaniu wolontariusz jest gotowy do służby. W rozmowie z Niedzielą Wojciech Grabiec, mieszkaniec Krakowa, dzieli się swoim doświadczeniem: – Te niesamowite spotkania z Basią uświadamiają mi, jak dobrze jest wyłączyć komórkę, zapomnieć o pracy i poświęcić całą uwagę drugiej osobie. Takiej historii jak Basi nie poznałbym, obracając się w gronie przyjaciół, osób w moim wieku. To bardzo ubogacające. Poza tym cokolwiek by się nie robiło dla innych, my, wolontariusze, otrzymujemy tyle samo albo nawet więcej.

Jeśli masz trochę wolnego czasu i pragnienie podarowania go innym, dołącz do programu „Obecność”. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.malibracia.org.pl oraz pod nr. tel.: 574 984 934.

Możesz również ufundować kolację wigilijną osobie potrzebującej. Szczegóły na www.podarujwigilie.pl.


Telefon Zaufania dla osób starszych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich:
Tel. 22 635 09 54. W poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17-20.
Pozostałe formy pomocy (koordynowane przez Miasto Kraków):
Asystent osoby 85+ zakłada dwie wizyty w tygodniu asystenta u uczestnika zadania.
Zapisy i szczegóły: tel. 512 914 645, od poniedziałku do piątku w godz. 10-14
TelefonUJ do Seniora
Codzienna rozmowa telefoniczna ze studentem UJ, tel. 797 905 860

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: wioślarstwo - czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal

2021-07-28 07:10

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal dla Polski w Tokio.

Biało-czerwone przed igrzyskami były typowane jako kandydatki do medalu. Przemawiały za nimi sukcesy, w 2018 roku sięgnęły po złoty medal mistrzostw Europy i świata, a także stabilny skład, w którym pływają praktycznie od ponad czterech lat.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo powstańca warszawskiego

2021-07-28 12:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Karolina Krasowska

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć świadectwo nieżyjącego już byłego powstańca warszawskiego Stefana Mrowca, który po wojnie osiedlił się w Zielonej Górze.

- Powstanie musiało wybuchnąć, po prostu wtedy to była euforia. Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję