Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wieści z seminaryjnego domu

Seminarium – zewnętrznie to tylko budynek, jedna z instytucji, ale dla nas, kleryków, to prawdziwy dom, w którym żyjemy, wzrastamy i rozwijamy się.

Niedziela rzeszowska 51/2020, str. VI

Archiwum WSD

Coroczna formacja odbywa się na czterech płaszczyznach: ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej. Wszystkie wydarzenia, które mają tu miejsce, są osadzone na tych właśnie płaszczyznach. A więc co słychać w seminaryjnej wspólnocie?

Po powrocie z wakacji, po raz kolejny, choć nieco inaczej – z zachowaniem reżimu sanitarnego, ale jak zawsze – z Bogiem, rozpoczęliśmy, w składzie 49 kleryków oraz 5 przełożonych, nowy rok formacyjny 2020/2021. Z 26 na 27 września uczestniczyliśmy w pierwszym dniu skupienia, który poprowadził nasz ojciec duchowny ks. Jacek Szczęch. Motywem przewodnim był fragment Ewangelii św. Łukasza (Łk 9, 51-62), który opisuje wędrówkę Jezusa do Jeruzalem.

Reklama

Październik, obok modlitwy różańcowej, przypomina nam również o łączności z misjami. Podczas 94. Tygodnia Misyjnego, nasza wspólnota w sposób szczególny modliła się za misjonarzy głoszących Dobrą Nowinę na krańcach świata, tam gdzie jest ona szczególnie potrzebna.

Listopad, to miesiąc modlitw i pamięci o tych, którzy odeszli. W naszej wspólnocie przeżywaliśmy swoiste triduum, które rozpoczęliśmy od nieszporów, drugim dniem była uroczystość Wszystkich Świętych, a zakończyliśmy je wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych. Przez cały miesiąc modliliśmy się za zmarłych, polecając ich w wypominkach oraz nawiedzając okoliczne cmentarze.

Radosnym dniem w seminarium był 7 listopada, kiedy z rąk bp. Edwarda Białogłowskiego święcenia diakonatu przyjął kl. Jakub Przybyło, a posługę akolitatu otrzymał kl. Mateusz Wojtuń. W tym samym dniu siedmiu braci z trzeciego roku przyjęło strój duchowny.

Reklama

Modlitwa, cisza i świadectwo duszpasterskie. Tak można by określić czas rekolekcji, które przeżyliśmy w dniach 11-15 listopada. W tym roku rekolekcjonistą naszej wspólnoty był ks. Daniel Drozd. Od 29 listopada do 7 grudnia przeżywaliśmy nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Są to szczególne dni, podczas których rozważamy tajemnice Maryi. Czyniliśmy to poprzez codzienne nieszpory oraz słuchanie słowa, które głosił ks. dr Mateusz Rachwalski.

Każdy czas jest darem. Za wszystkie wydarzenia, ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze, zawsze powinniśmy dziękować.

Podziel się cytatem

Tak w kronikarskim zapisie wyglądał czas naszej seminaryjnej formacji. Każdy czas jest darem. Za wszystkie wydarzenia, ludzi, których spotkaliśmy na naszej drodze, zawsze powinniśmy dziękować. W pierwszej kolejności dziękujemy Bogu, który jest dawcą i sprawcą wszystkiego. Jednak oprócz wdzięczności duchowej zawsze przychodzi czas na wdzięczność ludziom. Za każdą modlitwę, dobre słowo, gest, ofiarność, pragniemy serdeczne podziękować. W sposób szczególny pozdrawiamy czytelników Niedzieli. Prosimy o modlitwę w intencji seminarium oraz w intencji nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Patrząc z nadzieją w przyszłość, wszystkim mówimy: Szczęść Boże!

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. pedofilii: traumą dla dziecka był nie tylko sam czyn, ale również kontakt z organami procesowymi

2021-07-27 20:10

[ TEMATY ]

pedofilia

pixabay.com

Traumą dla dziecka był nie tylko sam kontakt seksualny, ale również kontakt z organami procesowymi; właściwie nie było strony, która dbałaby o jego dobro - mówiła wiceprzewodnicząca komisji ds. pedofilii Hanna Elżanowska, omawiając wyniki pierwszego raportu tego organu.

Jak wskazała Elżanowska, z przeanalizowanych przez komisję akt wynika, że przeciętną ofiarą pedofila jest pochodząca z małego miasta lub wsi dziewczynka w wieku 13-15 lat. "W połowie badanych przypadków nikt nie zauważył objawów wykorzystania seksualnego" - poinformowała.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Relikwie św. Brygidy Szwedzkiej

2021-07-27 14:11

Paweł Wysoki

CZYTAJ DALEJ

Z nadzieją w przyszłość. Jubileusz w Kraczewicach

2021-07-28 12:11

Paweł Wysoki

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach świętowała 100-lecie istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję