Reklama

Niedziela Świdnicka

Remont u św. Barbary

Strzegom słynie z eksploatacji granitu na skalę przemysłową. Miejscowym skalnikom patronuje św. Barbara, której poświęcony jest niewielki XIV-wieczny kościółek.

Niedziela świdnicka 51/2020, str. VIII

Krystyna Smerd

W kościele św. barbary można zatrzymać się na chwilę, by adorować Jezusa eucharystycznego

W kościele św. barbary można zatrzymać się na chwilę, by adorować Jezusa eucharystycznego

Ten zabytkowy średniowieczny obiekt sakralny do 1456 r. był synagogą żydowską, po czym przeszedł w ręce katolików i został przebudowany na kościół. Jest to budowla jednonawowa, murowana z kamienia. Trójboczne prezbiterium kryte jest późnogotyckim sklepieniem sieciowym, a nawa – sklepieniem krzyżowym. W ścianach prezbiterium zachowały się kamienne sedilia (miejsca przeznaczone dla celebransa i służby liturgicznej), gotyckie pomieszczenie na Najświętszy Sakrament, kamienna chrzcielnica z 1500 r. oraz barokowy ołtarz główny. Świątynia z zewnątrz posiada portal z piaskowca, w którym zostały umieszczone symbole miasta, czyli miecz i klucz, atrybuty Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Kościół przyciąga ludzi

Reklama

W ołtarzu znajduje się obraz św. Barbary z 1820 r., wykonany przez strzegomskiego malarza, na którym jest ukazane jej męczeństwo. Jest to kościół pomocniczy miejscowej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W dni powszednie jest miejscem Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od południa niewysoką świątynię zasłania co prawda miejska zabudowa ulicy Dąbrowskiego, ale za to można ją doskonale obejrzeć z pozostałych trzech stron. Co bardziej dociekliwi mogą kościółek podziwiać wchodząc na tyły pobliskich zabudowań. Wtedy nagrodą dla oglądającego jest widok niedostrzegalnego na pierwszy rzut oka, obok dobudowanej zakrystii, sporego odcinka dawnego średniowiecznego muru obronnego miasta.

Remonty kiedyś i dziś

W 1870 r. miała miejsce gruntowna restauracja budowli. Po II wojnie światowej kościół był remontowany jeszcze kilka razy. Jedną z największych rewitalizacji przechodził w 1990 r., o czym wspomina Walenty Wyrwa, miłośnik Strzegomia. Wykonano wówczas kosztowny remont dachu z wymianą konstrukcji drewnianej, uzupełniono ubytki zagrożonej wieżyczki, wykonano spoinowanie, wzmocniono okna w prezbiterium i wstawiono witraże.

Pomimo trudnego czasu, ważne prace w kościele udało się zrealizować także w bieżącym roku. W ich ramach wyremontowano dwa okna tej świątyni, rozmieszczone przeciwlegle po stronach nawy. Prace trwały od 20 maja do 27 października. Konserwatorzy oczyścili i zaimpregnowali najpierw ich przepiękne piaskowcowe maswerki, a następnie wszystkie obramienia wielkich gotyckich okien. – Jestem z wykonania tych prac bardzo zadowolony – mówi proboszcz parafii ks. prał. Marek Babuśka, który w pierwszych dniach listopada,wspólnie z przedstawicielką delegatury urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków dokonali odbioru technicznego zakończonych robót od wykonawcy.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Badanie: Polacy przewidują, że w kolejnych miesiącach znacznie wzrosną ceny nieruchomości

2021-07-27 15:47

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Archiwum

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia – plan uroczystości rocznicowych

2021-07-28 12:55

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

Powstanie Warszawskie

Bożena Sztajner/Niedziela

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się w Częstochowie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpocznie Msza św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję