Reklama

Niedziela Wrocławska

Niebo kobiet

Są mądre, dobre, wrażliwe i piękne pięknem, o jakim marzy każda kobieta. Odkrywają pełnię kobiecości zgodną z zamysłem Bożym.

Niedziela wrocławska 51/2020, str. VI

O. Andrzej Pełka

Zaczęło się od katolickiego projektu Być Kobietą Urzekającą, zrodzonego z potrzeby serca. Pomysłodawczyniami były Ewelina Chełstowska i Emilia Szota. Dzięki nim powstała pierwsza konferencja dla kobiet pragnących odkrywać swoje piękno, a z czasem inicjatywa objęła wiele innych pomysłów. Główne założenie projektu to odkrywanie kobiecości, do której powołuje Bóg, a której najpiękniejszym wzorem jest Maryja. Projekt ma na celu stworzenie takiej przestrzeni dla kobiet, w której odkryją swoje prawdziwe piękno. Co to konkretnie znaczy i jak się odbywa? Kobiety spotykają się ze sobą, wymieniają doświadczeniami, inspirują do działania i wspierają na każdym etapie życia. Wspólnie się modlą, wypraszają konkretne łaski, pokonują i rozwiązują wiele problemów. Działają projektowo poprzez organizację ogólnopolskiej konferencji dla kobiet. Uczestniczą we Mszach św. i spotkaniach przy kawie. Prowadzą fanpage, organizują konkursy na Facebooku, kursy on-line. Są wśród nich kobiety różnych stanów i w różnym wieku – wszystkie, które chcą na nowo odkryć swoją kobiecość.

Projekt ma za zadanie stworzyć przestrzeń dla wszystkich kobiet, by poczuły się piękne pięknem, o jakim każda marzy.

Podziel się cytatem

W stolicy Dolnego Śląska

We Wrocławiu Urzekające wydarzenia mają miejsce od października 2018 r. Grupa liczy ok. 50 kobiet. Jej opiekunem jest o. Andrzej Stanisław Pełka, jezuita, który głosi konferencje i sprawuje pieczę duszpasterską. Spotykają się w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa Dworzaka. – Co miesiąc w każdą pierwszą sobotę spotykamy się na Eucharystii dla kobiet i adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z nabożeństwem pierwszych sobót. Do momentu ograniczeń związanych z covidem regularnie spotykałyśmy się również po Eucharystii w kawiarence parafialnej, by dzielić się i wzrastać w wierze – mówi Helena Wołowicz, liderka wrocławskiej grupy. Podczas spotkań w parafialnej kawiarence poruszano tematy związane z rozwijaniem życia wewnętrznego, m.in.: „Różaniec w naszym życiu”, „Życie po śmierci”, „Czystość jako twórcze przeżywanie powołania do miłości”, „Nie jestem wystarczająco dobra, czyli jak pozbyć się kłamstw na swój temat”, „Święte kobiety – nasze patronki, nauczycielki i wstawienniczki”.

Zawierzyłyśmy Maryi wszystkie działania i to Ona towarzyszy nam każdego dnia – mówi liderka wrocławskiej grupy.

Podziel się cytatem

Reklama

– Jest z nami wiele świętych, m.in. św. Joanna Beretta Molla, która jest patronką tego projektu. Święta na miarę naszych czasów, nowoczesna prekursorka wielu działań, niesamowita, rozkochana w Jezusie kobieta. Cały zaś projekt tworzony jest przez kobiety dla kobiet na większą chwałę Boga i Matki Najświętszej. Zawierzyłyśmy Jej wszystkie działania i to Ona nam towarzyszy każdego dnia – mówi liderka wrocławskiej grupy.

Kierunek Niebo

W listopadzie br. odbyło się spotkanie liderek z przedstawicielką Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski, na którym padła propozycja przyłączenia lokalnych grup do inicjatywy „Kierunek Niebo”. Do tej inicjatywy przyłączyła się m.in. grupa wrocławska. – Nasza inicjatywa jest inicjatywą oddolną, podpiętą już pod Episkopat, choć korzenie ma w ogólnopolskiej inicjatywie Być Kobietą Urzekającą. Bp Wiesław Szlachetka zalecił, aby lokalne grupy, które mają spotkania co miesiąc, określiły się, czy chcą należeć do lokalnych duszpasterstw, czy do inicjatywy ogólnopolskiej. Wiele grup włączyło się w „Kierunek Niebo” i stąd czerpią formację. „Kierunek Niebo” to pierwsza w Polsce platforma on-line do duchowej formacji kobiet. Powstała z inicjatywy Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP. Odbyło się już na niej kilka konferencji i spotkań on-line. Była „Historia spragnionej miłości”, którą poprowadziła s. Anna Maria Pudełko, a niedawno „Epidemia narzekania, co można zrobić?”, którą poprowadził franciszkanin br. Piotr Kwiatek – mówi Helena Wołowicz i dodaje: – W ten właśnie sposób będziemy się formować. Będą spotkania on-line 2 razy w miesiącu z tematami dopasowanymi do duchowości kobiet, a my bazując na tych spotkaniach, będziemy później rozważać przekazane nam treści. Są też różne inicjatywy lokalnych duszpasterstw – teraz np. krakowskie duszpasterstwo kobiet organizuje konferencję, której patronem jest platforma „Kierunek Niebo”. My też się w to włączamy i bierzemy udział w konferencji.

Główne założenie projektu to odkrywanie kobiecości, do której powołuje Bóg, a której najpiękniejszym wzorem jest Maryja.

Podziel się cytatem

Kawa na mieście

Przed epidemią ważną częścią formacji była tzw. „kawa na mieście”. – Dopóki była możliwość, miałyśmy swoje spotkania przy kawie, głównie po to, by nawiązywać i pogłębiać nasze kobiece relacje. Wybierałyśmy kawiarnię i spotykałyśmy się, mając jakiś dowolnie określony temat do rozważań. Na spotkania przychodziło ok. 20 kobiet. Chodziło najbardziej o to, by nawiązać przyjaźnie czy jakieś bliższe relacje między sobą. Dzięki temu kobiety wspierają się nie tylko duchowo, ale i życiowo. To wszystko udało się nawiązać przed epidemią i dzięki temu teraz niektóre dziewczyny nadal się spotykają, jeśli jest potrzeba, choć już w ograniczonej formie. Czekamy na lepsze czasy, gdy będziemy mogły do tej formy spotkań powrócić. Na razie mamy swojego messengera, na którym wymieniamy się informacjami. Jest to taki nasz kanał informacyjno-wspierający – mówi Helena Wołowicz i zachęca: – Projekt ma za zadanie stworzyć urzekającą przestrzeń dla wszystkich kobiet, by tu poczuły się piękne pięknem, o jakim każda z nas marzy. Dlatego serdecznie zapraszamy Panie na spotkania, które odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca w parafii św. Klemensa Dworzaka. Zaczynają się Eucharystią o godz. 12. Najbliższe spotkanie 9 stycznia 2021 r.

2020-12-16 09:20

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję