Reklama

Niedziela Częstochowska

Nadzieja na mobilizację

W Roku św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka rozpoczynamy wędrówkę po miejscach jego kultu w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszy przystanek – górujące nad dzielnicą Raków sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 2/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

TV Niedziela

Ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium

Ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium

Myślę, że w tym roku więcej parafian przyjmie w domach obraz św. Józefa, który od 1 marca 2019 r. z inicjatywy abp. Wacława Depo peregrynuje po rodzinach. Mam nadzieję, że ten czas zmobilizuje osoby mniej praktykujące czy o słabszej wierze – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika i kustosz sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Jeden kościół, dwa wezwania

Parafia powstała w 1910 r. pod wezwaniem Opieki św. Józefa. W 1956 r. zmieniono je na św. Józefa Rzemieślnika. Wszak Raków to osiedle robotnicze, nierozerwalnie związane z Hutą Częstochowa. W 2002 r. abp Stanisław Nowak podniósł kościół do rangi sanktuarium i nadał mu tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Stąd w sanktuarium celebruje się dwie uroczystości odpustowe – 19 marca i 1 maja. – Szczególne nabożeństwo odprawiamy codziennie przez cały marzec, bo to jest miesiąc św. Józefa, a przed samą uroczystością odmawiamy nowennę. Przez 9 dni wychodzimy w procesji, aby uczcić świętego i wyprosić potrzebne łaski – wyjaśnia ks. Kundzicz.

Samo życie

Reklama

Zgodnie z tradycją patron parafii i sanktuarium szczególną cześć odbiera w środę. Wtedy odprawiane są Dróżki św. Józefa. Jeżeli pogoda pozwala, wierni wychodzą pod krużganki, gdzie umieszczonych jest 14 obrazów przedstawiających jego smutki i radości. Podczas Dróżek rozważają m.in., jak św. Józef smuci się, że Maryja jest w stanie błogosławionym, bo na początku tego nie rozumie. Przeżywa również cierpienie Jezusa podczas obrzezania, chociaż wie, że to jest obrzęd rytualny. Powodem troski była także wiadomość o rzezi niemowląt i ucieczka do Egiptu.

Później przychodzi czas na tajemnice radosne. Cieśla z Nazaretu staje się oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i opiekunem przybranego Syna. Cieszy się z Jego narodzin i z hołdu, który oddają Mu pasterze. Dróżki kończą się radością z tego, że św. Józef idzie do nieba. Trochę smutku, trochę szczęścia, czyli samo życie. – Od kiedy pracuję w tej parafii, najbardziej zachwycają mnie Dróżki, bo odnoszą się do naszej, także mojej, codzienności – podkreśla ks. Kundzicz.

Po Dróżkach wierni uczestniczą w nabożeństwie, podczas którego przyzywają wstawiennictwa patrona przez specjalne modlitwy, wezwania, pieśni i litanię; następnie uczestniczą we Mszy św. wotywnej o św. Józefie.

Ten sam, ale nie taki sam

Reklama

Ważnym elementem w świątyni jest namalowany na złotym tle obraz patrona parafii i sanktuarium, który trzyma na rękach małego i uśmiechniętego Jezusa. Wizerunek przez wieki odbierał cześć na ziemi wieluńskiej. Znaleziono go w parafii św. Józefa w Wieluniu w opłakanym stanie. Poprzednik ks. Kundzicza – śp. ks. Bronisław Preder postanowił sprowadzić go do Częstochowy i poddać renowacji. Postać św. Józefa została taka sama, ale dzięki nałożeniu odpowiednich farb przywrócono świetność obrazu.

Rok łaski

– Rok św. Józefa jest szczególny dla tych, którzy chcą, żeby Kościół pokonał różnego rodzaju trudności, które przeżywa. Do tego potrzebny jest szczególny patron – św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny – mówi ks. Kundzicz. Duszpasterz zaprasza do modlitwy w sanktuarium, które jest otwarte przez cały dzień. – Można podejść blisko obrazu. Widzę, że przychodzą osoby z różnych parafii, aby klęknąć przed tym wizerunkiem. Zapraszam tym bardziej w Roku św. Józefa, kiedy przed tym tak bardzo „przemodlonym” obrazem można zyskiwać szczególne łaski i odpusty.

2021-01-05 11:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przestrzeń dla duszy

Niedziela łódzka 21/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Kościół Zesłania Ducha Świętego

Kościół Zesłania Ducha Świętego

W kościele Zesłania Ducha Świętego przy placu Wolności w Łodzi powstała Kaplica Wieczystej Adoracji. Będzie to miejsce modlitwy i skupienia dostępne dla każdego przez cały tydzień.

Parafia rzymskokatolicka Zesłania Ducha Świętego istnieje od 1948 r. Z tyłu kościoła Świętej Trójcy wybudowanego przez ewangelików istniała zakrystia z salą. Ta sala była wielofunkcyjna. Służyła zarówno do modlitwy, jak i do spotkań i rozmów.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję