Reklama

Niedziela Łódzka

W duchowej twierdzy Piotrkowa

Piotrków Trybunalski to miasto pięknych i starych kościołów. Jednym z nich jest powstały w XIV wieku warowny kościół św. Jacka i św. Doroty, który w minionych wiekach pełnił różnorodne funkcje.

Niedziela łódzka 34/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Ołtarz główny z wizerunkiem św. Doroty

Ołtarz główny z wizerunkiem św. Doroty

W czasach króla Kazimierza Wielkiego w Piotrkowie Trybunalskim zwoływano wiece i zjazdy przedstawicielstwa ówczesnego państwa polskiego.

Miasto parlamentaryzmu i kościołów

To tu rodził się przyszły Parlament Rzeczypospolitej, a pozostałe po dziś dzień w mieście świątynie są jego wymownymi świadkami. Wybudowany w stylu gotyckim kościół św. Jacka i św. Doroty powstał z fundacji króla Kazimierza. Był on główną częścią klasztoru dominikańskiego. Świątynię często trawiły pożary. Jeden z nich w 1531 r., poza częścią kościoła zniszczył także zabudowania klasztorne. Do odbudowy przyczyniła się królowa Bona. Do XVII wieku w Piotrkowie funkcjonowały dwa kościoły: parafialny św. Jakuba i dominikański pierwotnie dedykowany św. Dorocie. Zyskujący z początkiem XVII wieku kult św. Jacka sprawił, że świątynia przyjęła stały tytuł pod wezwaniem św. Jacka i św. Doroty. Jednak już w 1612 r. kolejny groźny pożar zniszczył doszczętnie kościół i poważnie uszkodził zabudowania klasztorne. Po tym pożarze gruntownie przebudowano świątynię. Klasztor był miejscem przechowywania najstarszego księgozbioru Piotrkowa. Znajdowały się tam m.in. akta Trybunału Koronnego. Najazd szwedzki spowodował, że klasztor stał się obiektem militarnym, stając się siedzibą komendanta szwedzkiego.

W XVIII wieku rozpoczął się powolny schyłek świetności klasztoru związany z upadkiem gospodarczym Piotrkowa, zmniejszyła się także ilość zakonników. Po utracie niepodległości w XIX wieku klasztor stał się szpitalem wojskowym i siedzibą wojsk pruskich, francuskich, polskich i rosyjskich. Po powstaniu styczniowym władze carskie rozwiązały klasztory a zakonników wywieziono. Ordynariusz włocławski bp Stanisław Zdzitowiecki 2 grudnia 1922 r. przy kościele podominikańskim erygował drugą diecezjalną parafię piotrkowską pod wezwaniem św. Jacka i św. Doroty.

Matka Boża Różańcowa

Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje rokokowy ołtarz główny św. Doroty pochodzący z XVIII wieku z rzeźbami czterech ewangelistów. W ołtarz wkomponowane jest złocone tabernakulum zdobione motywami wielopłatkowych kwiatów, kartuszami i liśćmi akantu. Po bokach prezbiterium znajdują się dwa potężnych rozmiarów malowidła ścienne z 1911 r. przedstawiające Jezusa w łodzi uciszającego burzę na morzu oraz św. Piotra chodzącego po morzu w chwili zwątpienia. Wnętrze kościoła w zdecydowanej większości pochodzi z II połowy XVIII wieku i jest wykonane w stylu rokoka. W kościele znajduje się srebrny pacyfikał z relikwiami św. Jacka z początku XIX wieku. Ołtarz boczny Zmartwychwstania Pańskiego zawiera figury św. Jacka i św. Katarzyny Sieneńskiej. Uwagę zwraca bogato dekorowana i zdobiona złoceniami ambona z II połowy XVIII wieku w stylu rokoko. Drugi ołtarz boczny Przemienienia Pańskiego zawiera figury dominikańskie św. Tomasza z Akwinu i św. Dominika. Z tyłu świątyni znajdują się wsparte na wysokim cokole organy z 1883 r.

Reklama

Szczególnym kultem otoczony jest obraz Matki Bożej Różańcowej, znajdujący się w bocznej kaplicy kościoła. Niegdyś kaplica Matki Bożej istniała niezależnie, obecnie stanowi część kościoła. Przykryta jest sklepieniem kolebkowym z lunetami z dekoracją z białego stiuku. Ołtarz główny kaplicy (z XVIII wieku) zawiera renesansowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (z XVI wieku) namalowany na blasze miedzianej, przykryty barokową srebrną sukienką ze złoceniami. Na suficie kaplicy znajdują się przepiękne płaskorzeźby przedstawiające sceny ofiarowania w świątyni, Boże Narodzenie, nawiedzenie św. Elżbiety oraz Daniela w jaskini lwów. Z kolei plakietki wotywne ukazują sceny z życia Chrystusa i Matki Bożej. W kaplicy znajdują się dwa ołtarze boczne: św. Jacka i św. Mikołaja oraz osobny chór muzyczny z prospektem organowym.

Duchowy rytm parafii

Od 3 lipca proboszczem parafii jest ks. Mariusz Jersak, wcześniejszy rektor Kościoła Matki Boskiej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim. Parafia prowadzi bogatą działalność duszpasterską. Prężnie działają ministranci, schola, bielanki, Bractwo Królowej Pokoju, kółka różańcowe, różaniec rodziców za dzieci, męski różaniec, grupa nabożeństw I sobót miesiąca, grupa brewiarzowa.

Reklama

Wyróżniającą się grupą jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej. Wspólnota wywodzi się z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Grupa zajmuje się Zawierzeniami Niepokalanemu Sercu NMP KKP w pierwsze soboty miesiąca, a także 33-dniowymi rekolekcjami i oddaniem się w niewolę miłości Jezusowi przez serce Maryi wg wskazań św. Ludwika Grignon de Montfort. W każdą I sobotę miesiąca członkowie bractwa prowadzą prelekcję połączoną z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i różańcem. W parafii codziennie odmawiane są także nieszpory. – Duszpasterze są otwarci na ludzi, zarówno poprzedni proboszcz senior ks. Franciszek Haber, jak i wikariusz ks. Piotr Niedzielski. Powoli przyglądam się i uczę się proboszczowania, chcę wyjść do ludzi, poznać ich. Kapłan bez ludzi nic nie zrobi, a ludzie potrzebują pasterza. Już doświadczyłem wielkiej życzliwości współpracowników i parafian. Połączymy jedno – modlitwę i pracę. Ale przede wszystkim najważniejsi są ludzie. Jeśli nie zaufają, nie pójdą razem z proboszczem, a proboszcz z nimi, to nic z tego nie będzie. Kościół to ludzie! Z pokorą podchodzę do nowych zadań, uczę się, to co dobre chcę zachować. Od samego początku spotkała mnie już bardzo duża życzliwość ludzi – relacjonuje pierwsze tygodnie urzędowania nowy proboszcz.

Pracy jest wiele

Wiekowy kościół potrzebuje należytej opieki i odnowienia.

– Świątynia wymaga ogromnego nakładu prac remontowych. W 2020 r. wyremontowane zostały organy i prospekt organowy. Kolejny rok z rzędu pozyskiwane są dotacje na remont poszczególnych części świątyni m.in. z Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z Urzędu Miasta, od Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pisane są projekty. Od czterech lat prowadzimy prace nad sklepieniem świątyni, wymieniana jest więźba dachowa. Zajmuje się tym profesjonalna firma konserwatorska z Krakowa. Od września br. będzie niedziela gospodarcza, kiedy będę zdawał relację z tego co się udało zrobić i co jest do zrobienia – zapowiada proboszcz.

Przed parafianami kolejne wyzwania. – Rok 2022 będzie rokiem jubileuszowym 100-lecia istnienia parafii. Po wakacjach wraz z Radą Parafialną podejmiemy decyzje co do wyglądu jubileuszu, tak by zakończyć je w grudniu – opowiada ks. Jersak.

2021-08-17 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia z Ogrodem św. Rity

Niedziela częstochowska 30/2022, str. X

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Wierni chętnie uczestniczą w comiesięcznych nabożeństwach do św. Rity

Wierni chętnie uczestniczą w comiesięcznych nabożeństwach do św. Rity

Od 2019 r. w naszej parafii rozwijają się kult i nabożeństwo do św. Rity – mówi Niedzieli ks. Piotr Rutkowski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach.

Czciciele św. Rity gromadzą się u nas z różnych stron archidiecezji częstochowskiej 22. dnia każdego miesiąca przy małym ołtarzu świętej od spraw trudnych i beznadziejnych. Przez cały miesiąc wierni składają intencje i prośby do świętej z Cascii przed obrazem w kościele, a także drogą elektroniczną. Wszystkie te intencje są odczytywane i przedstawiane św. Ricie w trakcie Mszy św. i nabożeństwa – opowiada ks. Piotr.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję