Reklama

Niedziela Kielecka

Przetrwać trudny czas

Zespół placówek Caritas w Świniarach służy blisko stu osobom, głównie chorym z zaburzeniami psychicznymi pochodzącym z regionu i z różnych stron Polski.

Niedziela kielecka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Domu

Placówka Caritas w Świniarach

Placówka Caritas w Świniarach

Otrzymują tutaj wielowymiarową opiekę, a przede wszystkim specjalistyczne wsparcie lekarzy psychiatrów, psychologów i powoli mogą odzyskiwać zdrowie.

– W większości przypadków poprzez intensywną regularnie prowadzoną pracę terapeutyczną, widzimy że wracają do stabilizacji psychicznej. Rzadziej, choć również zdarza się, że pacjenci wracają do rodzin – mówi kierownik Aneta Furman.

Reklama

– Staramy się tworzyć im domową atmosferę. Nasi podopieczni mają możliwość integracji z pozostałymi mieszkańcami – dodaje.

Placówka Caritas w Świniarach działa od 1998 r. Na początku był tutaj Środowiskowy Dom Samopomocy. Potem obiekt rozbudowano, uruchamiając w nim Dom Pomocy Społecznej, następnie schronisko dla bezdomnych, a na końcu hostel. Działa tutaj również Poradnia Zdrowia Psychicznego, z której korzysta wiele osób. – Trafiają do nas nie tylko starsi, ale również młode osoby. Zainteresowanie jest duże, co może świadczyć o tym, że coraz więcej osób potrzebuje tego typu pomocy – zaznacza Aneta Furman.

W kompleksie pracuje ponad czterdziestu pracowników. W czasie pandemii, kiedy nie było podopiecznych ŚDS, pracownicy pomagali w schronisku i w DPS w opiece nad pensjonariuszami. Warsztaty nie mogły się odbywać ze względu na obostrzenia, jednak pod koniec roku zaczęli przybywać na zajęcia pojedynczo podopieczni ŚDS. Terapeuci prowadzili z nimi indywidualne zajęcia. Od nowego roku zajęcia ruszyły dla grup pięcioosobowych. – Wszyscy dobrze się znają, mają tutaj przyjaciół, dlatego tęsknią za sobą i bardzo chcieliby już wrócić na warsztaty. Jednak obecnie nie ma takiej możliwości, by w pełnym zakresie warsztaty ruszyły. Jesteśmy w kontakcie z uczestnikami terapii jak i ich rodzinami. Przed świętami dotarliśmy do wszystkich uczestników z życzeniami i z paczkami – mówi kierownik. Okres bożonarodzeniowy zawsze dla placówki w Świniarach był intensywny i radosny. Pracownicy razem z niepełnosprawnymi przygotowywali jasełka, udawali się z nimi do szkół, do innych placówek. Przygotowywali wiele świątecznych ozdób, by udekorować dom. Tym razem nie było świątecznych spotkań, jasełek w których mogli podzielić się radością z Bożego Narodzenia. Stosując się do zaleceń sanitarnych, musimy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych podopiecznych – tłumaczy kierownik.

Od nowego roku zajęcia ruszyły dla grup pięcioosobowych.

Podziel się cytatem

Aktualnie w DPS w Świniarach przebywa 31 osób, w zajęciach w Środowiskowym Domu Samopomocy uczestniczą 32 osoby. W schronisku znalazło dach nad głową 26 osób w kryzysie bezdomności, w hostelu NFZ mieszka 15 pacjentów. Hostel jest miejscem przejściowym dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które ukończyły psychiatryczne leczenie szpitalne. Poprzez treningi społeczne, uczą się na miarę swoich możliwości normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Caritas: macie być znakiem miłości Boga, a nie agencją

[ TEMATY ]

Caritas

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Działalność charytatywna Kościoła ma sens tylko wtedy, gdy angażuje serce. Ubodzy to nie liczby, ale osoby. Trzeba nawiązywać z nimi osobiste relacje, żyć z ubogimi i dla ubogich – mówił papież spotykając się z przedstawicielami 150 lokalnych Caritas z całego świata. Biorą oni udział w kongresie Caritas Internationalis.

Franciszek zauważył, że misja, którą pełnią w Kościele Caritas, musi się opierać na prawdziwej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję