Reklama

Przed kanonizacją Matki Urszuli

Niedziela warszawska 19/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 maja Kościół zyska nową polską świętą. Papież wyniesie w Rzymie na ołtarze bł. Matkę Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Urszulanek SJK. W związku z tym wydarzeniem ukazały się cztery pozycje książkowe.
O apostolstwie matki Urszuli Ledóchowskiej pisze Zofia Zdybicka, urszulanka SJK, prof. filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otworzyć serce to ciepła opowieść najpierw o domu rodzinnym Urszuli Ledóchowskiej, a dalej o jej niezwykłym apostolstwie. Nie bez wpływu na nie pozostawała jej pogoda ducha i optymizm. Ojciec Święty pokazuje ją jako wzór kobiety chrześcijańskiej, niewiasty wierzącej, mądrej i odważnej, a nade wszystko kochającej Boga i ludzi.
Małgorzata Krupecka, urszulanka, w książce Polka i Europejka pisze: Czego może nas nauczyć Urszula Ledóchowska, ogłoszona przez Kościół świętą w tej ważnej chwili historycznej, gdy Polska próbuje określić swoje miejsce w jednoczącej się Europie? Są jeszcze ludzie, którzy ją pamiętają. Urodziła się w Austrii, w rodzinie polsko-szwajcarskiej. Na jej życie miały wpływ wydarzenia dziejowe. W 1920 r. zamieszkała w Polsce, pozostając równocześnie obywatelką Europy. Miała doświadczenie życia w kilku krajach, znała kilkanaście języków (...) Jest przykładem świętości mocno zaangażowanej w historię. Człowiek niosący jedność tam, gdzie istnieją utrwalone podziały, musi być mistykiem. Święci, wydoskonaleni w miłości, przecierają nam szlak, wskazują drogę...".
Blisko Serca Chrystusowego to niewielkie wydanie składające się z 22 dwustronicowych rozdziałów. Tu można dowiedzieć się, jaka na co dzień była Matka Urszula. Dla bardzo zajętych i nie tylko przeznaczone są krótkie myśli Matki Urszuli. "Im więcej pracy, tym bardziej czujemy, że wszystko zależy od naszej pracy wewnętrznej: im więcej będzie pracy wewnętrznej, tym bardziej i Pan Bóg pobłogosławi..." - pisze Ledóchowska. Tych myśli znajdziemy tu tyle, ile jest dni w roku. Począwszy od 1 stycznia aż do 31 grudnia.

Zofia J. Zdybicka "Otworzyć serce. Apostolstwo matki Urszuli Ledóchowskiej", Wydawnictwo Księży Werbistów "Verbinum" Warszawa 2003, s. 259
Małgorzata Krupecka "Polka i Europejka", Apostolicum Ząbki 2003, s. 195.
Małgorzata Krupecka "Blisko Serca Chrystusowego. Urszula Ledóchowska i jej misja dziś" Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 2003, s. 84
Urszula Ledóchowska "Jak kwiat słońca. Krótkie modlitwy dla bardzo zajętych", Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 2003.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin w Kijowie: przesłanie, które przywiozłem od papieża, to przesłanie bliskości

2024-07-22 11:38

[ TEMATY ]

kard. Parolin

kard. Pietro Parolin

www.vaticannews.va

Kard. Parolin w krypcie greckokatolickiej katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie

Kard. Parolin w krypcie greckokatolickiej katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Kijowie

W niedzielę 21 lipca sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Pańskiego i rezydencję zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Kijowie. Kard. Pietro Parolina powitał arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. "Przesłanie, które przywiozłem od papieża, to przesłanie bliskości" - powiedział kardynał.

Zwierzchnik UKGK podziękował sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej za wizytę w Ukrainie w czasie wojny. Podczas wizyty w katedrze opowiedział mu szczegółowo o posłudze UKGK w czasie wojny.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: sanktuarium maryjne w Berdyczowie uzyskało tytuł bazyliki mniejszej

2024-07-22 19:37

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istnieje Ogólnoukraińskie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, stał się bazyliką mniejszą. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w czasie liturgii sprawowanej w tej świątyni 21 lipca pod przewodnictwm goszczącego na Ukrainie wysłannika papieskiego kard. Pietro Parolina.

Z wnioskiem o nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej wystąpił do Watykanu 27 lutego br. biskup kijowsko-żytomierski Witrali Krywicki. "W odpowiedzi na tę prośbę oraz na modlitwy i błagania duchowieństwa i wiernych Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, z radością przyznaje świątyni-sanktuarium w Berdyczowie, poświęconej Bogu ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tytuł i godność Bazyliki Mniejszej (Basilica Minor) z wszystkimi należnymi prawami i liturgicznie nadanymi aktami i gwarancjami, pod warunkiem przestrzegania dekretu «De Titulo Basilicae Minoris», ogłoszonego 9 listopada 1989 roku" - stwierdza dokument urzędu kurialnego, noszący datę 25 czerwca 2024 roku i podpisany przez prefekta i sekretarza Dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie

2024-07-23 10:33

Sanktuarium w Strachocinie

Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Św. Andrzej Bobola – znak prorocki – pod taki hasłem odbywało się sympozjum o św. Andrzeju Boboli – patronie Polski w Strachocinie, następnie 20 lipca odbywała się III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.

Już od kilku lat Strachocina i sanktuarium św. Andrzeja Boboli stało się centrum kultu świętego męczennika oraz modlitwy w intencji Ojczyzny. Co miesięczna modlitwa w intencji Ojczyzny wciąż gromadzi rzesze ludzi, a postać św. Andrzeja Boboli inspiruje do rozumnej troski o losy Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję