Reklama

Przed kanonizacją Matki Urszuli

Niedziela warszawska 19/2003

18 maja Kościół zyska nową polską świętą. Papież wyniesie w Rzymie na ołtarze bł. Matkę Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Urszulanek SJK. W związku z tym wydarzeniem ukazały się cztery pozycje książkowe.
O apostolstwie matki Urszuli Ledóchowskiej pisze Zofia Zdybicka, urszulanka SJK, prof. filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otworzyć serce to ciepła opowieść najpierw o domu rodzinnym Urszuli Ledóchowskiej, a dalej o jej niezwykłym apostolstwie. Nie bez wpływu na nie pozostawała jej pogoda ducha i optymizm. Ojciec Święty pokazuje ją jako wzór kobiety chrześcijańskiej, niewiasty wierzącej, mądrej i odważnej, a nade wszystko kochającej Boga i ludzi.
Małgorzata Krupecka, urszulanka, w książce Polka i Europejka pisze: Czego może nas nauczyć Urszula Ledóchowska, ogłoszona przez Kościół świętą w tej ważnej chwili historycznej, gdy Polska próbuje określić swoje miejsce w jednoczącej się Europie? Są jeszcze ludzie, którzy ją pamiętają. Urodziła się w Austrii, w rodzinie polsko-szwajcarskiej. Na jej życie miały wpływ wydarzenia dziejowe. W 1920 r. zamieszkała w Polsce, pozostając równocześnie obywatelką Europy. Miała doświadczenie życia w kilku krajach, znała kilkanaście języków (...) Jest przykładem świętości mocno zaangażowanej w historię. Człowiek niosący jedność tam, gdzie istnieją utrwalone podziały, musi być mistykiem. Święci, wydoskonaleni w miłości, przecierają nam szlak, wskazują drogę...".
Blisko Serca Chrystusowego to niewielkie wydanie składające się z 22 dwustronicowych rozdziałów. Tu można dowiedzieć się, jaka na co dzień była Matka Urszula. Dla bardzo zajętych i nie tylko przeznaczone są krótkie myśli Matki Urszuli. "Im więcej pracy, tym bardziej czujemy, że wszystko zależy od naszej pracy wewnętrznej: im więcej będzie pracy wewnętrznej, tym bardziej i Pan Bóg pobłogosławi..." - pisze Ledóchowska. Tych myśli znajdziemy tu tyle, ile jest dni w roku. Począwszy od 1 stycznia aż do 31 grudnia.

Zofia J. Zdybicka "Otworzyć serce. Apostolstwo matki Urszuli Ledóchowskiej", Wydawnictwo Księży Werbistów "Verbinum" Warszawa 2003, s. 259
Małgorzata Krupecka "Polka i Europejka", Apostolicum Ząbki 2003, s. 195.
Małgorzata Krupecka "Blisko Serca Chrystusowego. Urszula Ledóchowska i jej misja dziś" Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 2003, s. 84
Urszula Ledóchowska "Jak kwiat słońca. Krótkie modlitwy dla bardzo zajętych", Księgarnia Św. Wojciecha Poznań 2003.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek usprawnia procedurę orzeczenia nieważności małżeństwa

2021-11-26 15:48

[ TEMATY ]

małżeństwo

papież Franciszek

Adobe Stock

Papież powołał do życia nową komisję przy Rocie Rzymskiej. Jej zadaniem będzie pomoc w stosowaniu przepisów dotyczących orzeczeń nieważności małżeństwa, które zostały zreformowane w 2015 r. Komisji będzie przewodniczył obecny dziekan Roty, ks. Alejandro Arellano Cedillo.

Franciszek powraca do tematu po sześciu latach od opublikowania motu proprio „Mitis Iudex Dominus Iesus”, którym zreformował proces kanoniczny w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Reforma polegała nie tylko na uproszczeniu samej procedury prawnej, ale także na powierzeniu większej odpowiedzialności miejscowym biskupom, co przyspiesza proces i czyni go bardziej dostępnym dla stron. Teraz – jak czytamy w motu proprio – Franciszek chce nadać zmianom „nowy impuls” w diecezjach włoskich i wesprzeć je w przyjęciu reformy.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe czuwanie modlitewne

2021-11-28 01:19

Ks. Kamil Szybowski

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Wierni mieli możliwość namaszczenia dłoni olejkiem

Światło świec, chleb i wino, księga słowa Bożego i namaszczenie olejem różanym. Te cztery elementy stanowiły podstawę nabożeństwa prowadzającego w Adwent w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Czuwanie modlitewne rozpoczęło się poświęcenia wieńca adwentowego oraz pierwszych Nieszporów I Niedzieli Adwentu. W psalmach, hymnach i pieśniach pełnych ducha wierni wysławiali Boga, a w krótkim słowie do czytania, prowadzący liturgię godzin, ks. Łukasz Romańczuk przybliżył tematykę adwentu, zwracając uwagę, że jest to czas czuwania i oczekiwania na przyjście Chrystusa. - Życie człowieka podobne jest do chodzenia po cienkim lodzie. W każdej chwili wszystko może się załamać. Szczególnie wtedy, gdy stracimy czujność. Mając otwarte oczy i umysł jesteśmy w stanie pokonać wszelkie przeciwności - powiedział kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję