Reklama

Niedziela Przemyska

Bóg czasu nie liczy, ale go waży

Przełom starego i nowego roku dla wielu jest okazją do namysłu nad dniami, których biegu już nigdy nie odwrócimy. W perspektywie minionych miesięcy warto obiektywnie ocenić „wagę czasu” w kontekście dokonanego dobra przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Niedziela przemyska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

caritas archidiecezji przemyskiej

spotkanie świąteczne

Archiwum Caritas

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Spotkanie dzieci ze świetlicy Caritas ze św. Mikołajem

Nie sposób zaprezentować wszystkich przestrzeni codziennej posługi tej kościelnej agendy, tym niemniej warto zauważyć przynajmniej niektóre. Uzasadnione jest, by w sposób szczególny eksplorować te inicjatywy i działania, które miały miejsce w czasie pandemii i dynamicznie zmieniającej się sytuacji, jaka była udziałem wielu z nas.

W tym niełatwym dla wszystkich okresie pandemii, tym bardziej wyrażamy słowa wdzięczności i uznania wszystkim pracownikom, wolontariuszom, sponsorom i ofiarodawcom.

Podziel się cytatem

Bezbronni, osamotnieni

Wśród codziennych działań podejmowanych w różnego rodzaju placówkach, w minionym roku warto zauważyć ogrom włożonego wysiłku, zwłaszcza na rzecz chorych i cierpiących oraz osób doświadczonych niepełnosprawnością. Na rzecz tych kategorii potrzebujących swoje codzienne zadania podejmowało szereg palcówek i projektów. Warto wspomnieć choćby o zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach (Krosno i Przemyśl – 150 chorych), funkcjonujących centrach opieki medycznej (Bolestraszyce, Bukowsko, Dydnia), domach pomocy społecznej (Przemyśl, Sanok – 100 podopiecznych), środowiskowych domach samopomocy (Kąkolówka, Stare Miasto – 100 osób z niepełnosprawnością) czy warsztatach terapii zajęciowej (Leżajsk – 50 podopiecznych). Pracujący w tych placówkach personel nie szczędził trudu i sił, by nieść pomoc najbardziej bezbronnym i osamotnionym.

Odpowiedź na pandemię

Reklama

Wymiernym dobrem w okresie wiosenno-letnim stała się także kampania pozyskania środków i zakup 5 respiratorów. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu środowisk przekazano ten specjalistyczny sprzęt m.in. do szpitali w Sanoku, Przemyślu i Leżajsku.

Odpowiedzią na pandemię i wyrazem troski o chorych było utworzenie przez naszą Caritas – Izolatorium (Przemyśl) mogącego przyjąć 70 chorych i przebywających na kwarantannie.

Dużym zainteresowaniem w miniom okresie cieszyły się także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego (Przemyśl, Krosno, Ustrzyki Dolne, Wysoka koło Łańcuta), z których najczęściej – z racji na sytuację, potrzebowano koncentratorów tlenu (wypożyczono ich aż 340 sztuk).

Reklama

Wymownym świadectwem heroizmu wobec chorych i starszych stał się także realizowany w różnych częściach naszej archidiecezji projekt mobilnej opieki domowej. Bez względu na wysokie ryzyko infekcji, każdego dnia 208 pracowników i 33 wolontariuszy odwiedzało 707 osób starszych i samotnych z powiatu: bieszczadzkiego, sanockiego, przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego, leżajskiego i łańcuckiego.

W starciu z nawałnicą

Trudno nie wspomnieć o tragicznych w skutkach nawałnicach, jakie przeszły w okresie letnim nad naszym województwem. Na ich skutek ucierpiało wiele rodzin, tracąc w krótkim czasie dorobek całego życia. Dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu ludzi oraz instytucji, przemyska Caritas przekazała finansowe wsparcie 367 rodzinom, m.in. z gmin: Bircza, Dubiecko, Łańcut, Jasienica Rosielna, Markowa, Kańczuga, na łączną kwotę 1 324 700 zł.

Wsparcie zdrowia psychicznego

Początkiem października 2020 r. Caritas zainaugurowała nowy i bardzo potrzebny projekt działań o nazwie: Lokalne Centra Wsparcia Środowiskowego Zaburzeń Psychicznych (Krosno, Leżajsk, Przemyśl, Sanok). Działania te adresowane są zarówno do dorosłych, dzieci, jak również rodzin dotkniętych, bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Godne święta

Warto też dostrzec ostatnie inicjatywy i działania podejmowane z racji Świąt Bożego Narodzenia. By wielu ubogich, bezdomnych i samotnych mogło je przeżyć godnie, rozdano ponad 1500 paczek z żywnością. Nie zapominano też o najmłodszych beneficjentach przemyskiej Caritas, którym z racji wspomnienia św. Mikołaja przekazano blisko 160 prezentów, realizując dziecięce marzenia i oczekiwania.

Bez względu na wysokie ryzyko infekcji, każdego dnia 208 pracowników i 33 wolontariuszy odwiedzało 707 osób starszych i samotnych z powiatu: bieszczadzkiego, sanockiego, przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego, leżajskiego i łańcuckiego.

Podziel się cytatem

Wymienione bardzo wybiórczo podejmowane w ostatnim roku inicjatywy i działania, to tylko niewielki wycinek całego „ciężaru dobra”, podejmowanego na rzecz wielu podopiecznych Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Nie miałoby ono szans na realizację, gdyby nie konkretni ludzie i ich zaangażowanie. W tym niełatwym dla wszystkich okresie pandemii, tym bardziej wyrażamy słowa wdzięczności i uznania wszystkim pracownikom, wolontariuszom, sponsorom i ofiarodawcom. Dziękując za każdy przejaw życzliwości i wsparcia, życzymy opieki Świętej Bożej Rodzicielki na każdy dzień Nowego 2021 Roku.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aby święta miały wymiar nadziei

Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli rekordowa liczba paczek, czyli ok. 5100, trafiła do osób potrzebujących w Częstochowie i parafiach archidiecezji. A to wszystko po to, aby święta Bożego Narodzenia miały wymiar nadziei i szacunku.

– Radość narodzin Syna Bożego i tej miłości, która jest większa od jakiegokolwiek cierpienia, odosobnienia i śmierci, mamy przekazać światu. Chrystus narodził jest w Betlejem, czyli w Domu Chleba, teraz rodzi się w kościołach, kiedy staje się chlebem dla nas. Ten symbol białego opłatka pokazuje nam, że Bóg jest nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i nie bójmy się tego świata, który buntuje się przeciw Bogu, a tym samym nie ma miejsca dla człowieka – mówił abp Wacław Depo 23 grudnia w Częstochowie podczas spotkania świątecznego dla osób samotnych, bezdomnych i ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję