Reklama

Aspekty

Rok na Dobrą Nowinę

Pewnie niejeden z nas chciał w swoim życiu choć raz przeczytać całe Pismo Święte i często kończyło się na dobrych chęciach. Nowy rok jest świetną okazją, żeby to zmienić, a „Nowy Testament w 365 dni” to inicjatywa, która na pewno w tym pomoże.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Archiwum Natalii Makuch

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Każdą część poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch

Organizatorem projektu są Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. To wspólnota, która obecnie liczy ponad 300 osób z całej Polski. W ubiegłym roku z jej udziałem odbyło się wiele akcji, jak choćby: „Kolędowanie w autobusie”, „Zostań w domu”, „Tydzień biblijny”, „Barka na 100 serc”, „Muzyka słowa Jana Pawła II” czy IV Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

Wielkie wyzwanie

Reklama

– Nowy rok to czas postanowień i wyzwań, również duchowych. Wraz z warsztatowiczami chcemy w ciągu całego roku przeczytać Nowy Testament i zachęcić do tego wyzwania również mieszkańców naszej diecezji. Codziennie, od poniedziałku do soboty, na kanale YouTube Zielonogórskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych zamieszczamy 5-7-minutowy podcast z jednym rozdziałem Nowego Testamentu. Każdego dnia słowo jest czytane przez innego warsztatowicza. Chcemy, żeby niedziela była czasem nadrabiania zaległości z tygodnia i słuchania czytanego w kościele niedzielnego słowa Bożego. Każdą część, np. Ewangelie, poprzedza wprowadzenie, które przygotowuje opiekun naszej grupy ks. Jakub Świątek – mówi inicjatorka projektu Natalia Makuch i dodaje, że jest to jednocześnie wielkie wyzwanie. Akcja rozpoczęła się 1 stycznia i będzie trwała cały rok.

Pięć minut

– Sama mam takie doświadczenie, że czasami jest mi bardzo trudno sięgnąć po Pismo Święte. Jest niestety mnóstwo innych rzeczy do zrobienia i wydaje nam się, że niewiele możemy zrobić przez pięć minut. A możemy zrobić bardzo dużo. Dlatego codziennie wrzucamy na YouTuba kilkuminutowe podcasty, które wypełnią nam dzień przy okazji tego, jak będziemy jechać autobusem, samochodem, szykując śniadanie czy obiad. Mamy nadzieję, że to systematyczne wsłuchiwanie się w słowa Nowego Testamentu zaowocuje w naszym życiu np. przyjaźnią z Pismem Świętym – mówi Natalia Makuch. – Czasem może być tak, że to Słowo pozornie nie będzie do nas mówić dzisiaj, ale na pewno przyjdzie taki dzień, że poczujemy, że będzie skierowane właśnie do mnie – wówczas pomoże mi podjąć właściwą decyzję czy przetrwać trudny dzień – dodaje. W opisie pod podcastem, czyli nagraniem, któremu towarzyszy obraz, są również zamieszczane teksty czytanego fragmentu, więc projekt to coś zarówno dla słuchowców, jak i wzrokowców.

Noworoczne wyzwanie

Projekt został objęty patronatem i ma błogosławieństwo bp. Tadeusza Lityńskiego. Oprócz Natalii Makuch i ks. Jakuba Świątka w dzieło zaangażowali się współorganizator ostatnich warsztatów Grzegorz Junke i profesjonalny lektor Mateusz Gadomski. Każdego dnia dany fragment Ewangelii czyta jeden z ponad 300 warsztatowiczów nie tylko z naszej diecezji, ale całej Polski. – Poszczególne fragmenty czytają osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli. Nasz projekt, podobnie jak warsztaty, kierujemy do wszystkich, niezależnie od wieku. Zachęcamy do udziału. Zostało jeszcze kilkadziesiąt rozdziałów do rozdania, więc można się do nas zgłaszać z chęcią przeczytania. Wierzymy w siłę naszej wspólnoty i traktujemy to dzieło jako noworoczne wyzwanie – kończy Natalia Makuch.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadoma lektura Pisma Świętego. Studia biblistyczne i kursy starożytnych języków na UKSW

Każdego, kto chce zgłębiać Pismo Święte Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej. Po ukończeniu dwóch lat studiów, każdy ze studentów otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych UKSW w Warszawie w zakresie Formacji Biblijnej.

Są okazją, aby lepiej poznać Biblię – jej treść, przesłanie i teologię, kontekst historyczny, kulturowy i społeczny. Uczestnicy poznają także duchową lekturę Pisma Świętego, Lectio Divina oraz będą uczyć się, w jaki sposób świadomie przeżywać Liturgię Słowa i propagować katechezę biblijną. Wykłady w pierwszym semestrze odbywać się będą w soboty przez internet.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję