Reklama

Niedziela Częstochowska

Wiara na co dzień

Jesteśmy chrzczeni „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Jako katolicy zaczynamy dzień od tych słów. Wyznanie wiary w Boga jako Trójcę należy do istoty naszej wiary. Nie może więc zabraknąć parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Jedna z nich znajduje się w Myszkowie.

Niedziela częstochowska 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Ksiądz proboszcz Stanisław Krupiński

Ksiądz proboszcz Stanisław Krupiński

Kościół w Myszkowie-Nowej Wsi budowano w tajemnicy przed komunistycznymi władzami Polski Ludowej. Mieszkańcy wraz z władzami kościelnymi kupili plac przy ul. Nowowiejskiej i uzyskali zezwolenie na budowę budynków gospodarczych. Budynek ten miał być kościołem w Nowej Wsi. Przyszli parafianie byli gotowi stać na straży zagrożonego rozbiórką budynku i go bronić. Kościół parafialny budowany był w latach 1977-78, a konsekrowany w 1979 r. Parafia została utworzona w 1985 r.

Historia bliższa i dalsza

Reklama

– Parafia Trójcy Przenajświętszej liczy ok. 1400 mieszkańców. Powstała z parafii Żarki Miasto. Miejscowość zmieniła charakter wiejski na podmiejski. Niewielki procent ludności pozostał przy pracy na roli, przez co utrzymała się tradycja wieńca dożynkowego, który przygotowuje działające prężnie Koło Gospodyń „Nowowsianki”. Dzisiaj mieszkańcy tej parafii, kiedyś zatrudnieni w wielu zakładach w Myszkowie, znaleźli pracę w usługach lub prowadzą prywatną działalność. Obecnie parafię tworzą w dużej mierze emeryci i renciści – tak swoją opowieść zaczyna proboszcz ks. Stanisław Krupiński.

Duszpasterz zwraca również uwagę na postać pierwszego organizatora i budowniczego parafii, ks. Zenona Szymoniaka. Dzieli się także z Niedzielą ciekawostką: – Pierwszym ochrzczonym dzieckiem w nowo powstałej parafii jest ks. Andrzej Bednarz, związany z ruchem neokatechumenalnym, pracujący obecnie w Kolonii. Z parafii wywodzi się także ks. Janusz Kłopot, aktualnie pełniący posługę kapelana wojskowego. Gorąco modlimy się o następne powołania! – przyznaje ks. Krupiński.

Czym żyje Kościół?

W parafii odbywają się cotygodniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej i adoracje Najświętszego Sakramentu w powstałej w ubiegłym roku kaplicy adoracji. – Zostałem proboszczem po nagłej śmierci ks. Dariusza Gacha, pod koniec 2019 r. Wielkim szczęściem w prowadzeniu parafii jest to, że mam tu ludzi wspierających mnie w pracy duszpasterskiej i przedsięwzięciach gospodarczych. Parafianie sami dbają o czystość i kwiaty w kościele – kontynuuje ks. Krupiński. W poprzednim roku udało się przeprowadzić remont kapitalny wnętrza plebanii, a w tym roku proboszcz ma w planach wymianę pokrycia dachowego. W parafii działa Koło Żywego Różańca, liczące dwie róże różańcowe, istniejące już od początku XX wieku. W kościele nie może zabraknąć ministrantów, chętni do dołączenia do Liturgicznej Służby Ołtarza są zawsze mile widziani. W czasie pandemii zwiększono liczbę odprawianych Mszy św., jak i okazji do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Udaje się to dzięki obecności drugiego księdza w parafii. – Dla mnie to miejsce uświęcenia ludu Bożego, który przez posługę głoszenia słowa Bożego i sprawowanie sakramentów zmierza drogą wiary, nadziei i miłości do chwały Zmartwychwstania – kończy ks. Krupiński.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rozstaju dróg

Niedziela łódzka 45/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Drewniana świątynia

Drewniana świątynia

Podróżując lokalną szosą z Siedlca do Kurowa, nad rzeką o zapadającej w pamięć nazwie Kiełbaska, na rozstaju dróg dostrzec można drewnianą świątynię.

Ten zabytkowy kościół istnieje już od 225 lat i jest historycznym śpiewem przeszłości dla okolicznych mieszkańców miejscowości Wygiełzów.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: Delegacja polskiego Episkopatu spotkała się ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy

2022-05-19 18:16

[ TEMATY ]

Kijów

Kościół Prawosławny Ukrainy

episkopat Polski

KAI/pomisna.info

- Wojna jest wielkim złem, które wycierpieliśmy w wyniku podstępnego rosyjskiego ataku. (…) Wspólnym wysiłkiem trzeba powstrzymać to zło, aby nie rozprzestrzeniało się dalej – powiedział metropolita Epifaniusz podczas dzisiejszego spotkania w Kijowie z delegacją polskiego Episkopatu, w której uczestniczą abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP; abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Było to pierwsze w historii spotkanie na tym szczeblu przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski i autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU).

A oto treść oficjalnego komunikatu Prawosławnego Kościoła Ukrainy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję