Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Służba „Darowi Życia”

Fundacja Donum Vitae podsumowała kolejny rok swojej działalności.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2021, str. I

[ TEMATY ]

Fundacja Donum Vitae

Fundacja „Donum Vitae”

Fundacja powstała w 2012 r. z troski o małżeństwa i rodziny, szczególnie te, które cierpią z powodu problemów z płodnością. – Kierujemy się wartościami katolickimi, poszanowaniem godności i szacunku wobec płodności, życia i zdrowia. Poświęcamy również uwagę narzeczonym, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa – mówią członkowie fundacji. – Oferujemy fachową pomoc lekarza naprotechnologa. Promujemy godziwe etycznie metody wspierania płodności i poczęcia. Drugim obszarem naszych działań jest pomoc rodzicom, którzy doświadczyli utraty dziecka przed jego narodzeniem. Pragniemy wspierać ich w przeżywaniu żałoby i przekazywać informacje na temat ich praw.

Cud narodzin

– Rok 2020 był dla nas pełen wyzwań i trudności – informuje Jolanta Witamborska, koordynator działań fundacji. – Epidemia COVID-19 i restrykcje, wymusiły dostosowanie się do nowej sytuacji. Dzięki realizowanemu od zeszłego roku Programowi dofinansowania leczenia niepłodności metodą naprotechnologii wiele par małżeńskich, które miały problem z poczęciem dziecka, skorzystało z wizyt lekarskich, podjęło się diagnostyki, leczenia i odzyskało nadzieję. W przypadku kilku z nich ta nadzieja urzeczywistniła się w bardzo konkretny sposób – zostali rodzicami – podkreśla koordynatorka. Powstała także strona (www.napro.donumvitae.pl) poświęcona naprotechnologii, która zawiera informacje o programie dofinansowania i możliwości skorzystania z wizyt lekarskich.

Reklama

– Działania poradni fundacji nabrały tempa podczas spotkań, które odbywają się na platformie Zoom. Nasi prowadzący dokładają starań, aby był to owocny czas dla narzeczonych. W 2020 r. do kursu przystapiło 81 par; liczba ta mówi sama za siebie – kontynuuje Jolanta Witamborska. – Utrzymaliśmy indywidualną formę spotkań dla narzeczonych z doradcą życia rodzinnego, z których skorzystało 14 par. Udało się również zapoczątkować i zrealizować 4 spotkania dla kobiet w ramach cyklu O kobiecym zdrowiu i nie tylko. Rozpoczął działania sklepik charytatywny, w którym można nabyć dziecięce ubranka.

Dzieci utracone

W październiku każdego roku jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. Dla fundacji jest to zawsze wyjątkowy czas. – W ub.r. odbyło się 7 pogrzebów Dzieci Utraconych, podczas których pożegnaliśmy 142 dzieci – mówi koordynatorka. – Pochówki odbyły się w Szczecinie, Policach, Stargardzie i Świnoujściu. Powstały też grobowce Dzieci Utraconych w Świnoujściu oraz w Choszcznie. Koordynowaliśmy obchody Dnia Dziecka Utraconego w Barlinku, Policach, Stargardzie, Szczecinie oraz po raz pierwszy w Świnoujściu.

– Zrealizowaliśmy drugą edycję projektu adwentowego Jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia, gdy zabrakło szczęśliwego narodzenia. Miał on formę internetowych rekolekcji. Dołączyło do nich 106 osób – kontunuuje Witamborska i dodaje: – By wyjść naprzeciw panującym w dzisiejszej rzeczywistości ograniczeniom, w lipcu w mediach społecznościowych założyliśmy grupę wsparcia – Fundacja Donum Vitae. Na przekór trudnym czasom jesteśmy i wspieramy osieroconych rodziców. Chcemy być jak najbliżej nich w ogromnym cierpieniu, którego doświadczają po śmierci swoich dzieci. Działamy przez stronę internetową, media społecznościowe i czat na Facebook’u.

Więcej informacji i podsumowanie działań zrealizowanych przez fundację znajduje się na jej stronach internetowych.

2021-01-27 09:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję