Reklama

Niedziela Częstochowska

Bądźmy bliżej siebie

Budzić nadzieję i dążyć do braterstwa to zadanie dla każdego z nas nie tylko na Światowy Dzień Chorego.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Marcin Mysłek/Niedziela

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Kwesta wspiera niepełnosprawne sieroty społeczne

Bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa” – te słowa papieża Franciszka z orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego nabierają szczególnego znaczenia teraz, gdy doświadczamy lęku o zdrowie własne i najbliższych, izolacji i osamotnienia czy chorujemy, a niekiedy nie możemy się pożegnać z umierającymi. Obchody tego dnia odbędą się 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, pod hasłem: Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi.

Reklama

W duchowej bliskości z chorymi, ich rodzinami, służbą zdrowia, wspólnotami zapewniającymi opiekę nad chorymi, duszpasterzami i osobami konsekrowanymi na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 13.30 będzie przewodniczył abp Wacław Depo i zaprosi wszystkich do duchowej łączności za pomocą środków społecznego przekazu (transmisja w Telewizji Trwam oraz na kanale YouTube Jasnej Góry). Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadzi biskup senior Antoni Długosz, a następnie czuwanie – Katolicki Ruch Dobroczynny Betel. Zakończenie Mszą św. o godz. 23.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Ta wspólnota zorganizowała także kwestę na rzecz niepełnosprawnych sierot społecznych zaplanowaną na 14 lutego. Można kwestować w parafiach i internecie: kwesta.zsercem.org.

Chorzy i ci, którzy nimi opiekują się, 11 lutego są zaproszeni do duchowego uczestnictwa we Mszy św. o godz. 13.30 na Jasnej Górze.

Podziel się cytatem

Jak dążyć do bliskości w tym trudnym czasie, wyjaśnia ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych: – Gdy znikąd nie możemy doświadczyć pociechy, zwracamy się do Pana Boga. Pandemia przypomina nam, że jesteśmy totalnie zależni od Niego, że w obliczu tego kataklizmu jesteśmy bezradni, doświadczamy swojej kruchości, a z drugiej strony mamy okazać się wszyscy braćmi. W swoim orędziu papież Franciszek zaprasza nas do bliskości – to wyraz miłości Chrystusa, do podstawy braterstwa, do tego, aby nie było obłudy, bo możemy pozostać przy pustej retoryce, a nie zaangażować się realnie w historię i potrzeby drugiego człowieka. Zatem chodzi o to, aby zdać ten egzamin, bo cierpienie, które jest w nas i wokół nas, woła o konkretną postawę, której przykładem jest miłosierny Samarytanin, nie tylko o empatię, współczucie, które pozostaje na poziomie sentymentalnego wzruszenia, ale o bliskość, która jest zawiązaniem relacji, o konkretne towarzyszenie na tyle, na ile jest to możliwe w tych warunkach. Dlatego chcemy widzieć nie chorobę, ale brata, ponieważ – jak napisał Ojciec Święty – „choroba ma zawsze oblicze”. To bardzo konkretne zwrócenie się do drugiego człowieka ma owocować relacjami solidarności, braterstwa i przyjaźni.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy Jezusie uczymy się łagodności

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11, 28), pod takim hasłem odbywał się w tym roku 28. Światowy Dzień Chorego.

Inicjatorem dnia, w którym w sposób szczególny modlitwą otaczane są osoby chore, starsze i cierpiące, był św. Jan Paweł II, który wyznaczył liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (11 lutego) na taki właśnie dzień.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję