Reklama

Więcej szczęścia jest w dawaniu...

„Woreczek ryżu” – to akcja pomocy dzieciom w Kenii i Ekwadorze. Została wymyślona dziesięć lat temu przez studentów, a dziś jest prężną, przynoszącą wielkie owoce inicjatywą miłosierdzia.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 62

Adobe.Stock

Nasza akcja powstała z potrzeby chwili, gdy dziesięć lat temu dziewczynki z Domu Dziecka św. Antoniego w Limuru w Kenii, prowadzonego przez polskich franciszkanów, wymagały

pełnowartościowych posiłków, a tych brakowało. Podobnie jak przyborów do nauki, środków higieny itp. Wtedy młodzież franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego „Porcjunkula” w Poznaniu wymyśliła akcję „Woreczek ryżu”, nawiązując w ten sposób do dziennej porcji posiłku spożywanego przez miliony ludzi na świecie, która mieści się w dłoni – tak opisują początki swojej działalności organizatorzy akcji. – Po kilku latach – dodają – akcja objęła wiele parafii, szkół, instytucji i osób indywidualnych w całej Polsce i dzięki temu zaangażowaniu czynimy dobro. Obecnie wspólnie z franciszkańską Fundacją „Tworzyć Miłością” wspieramy programy pomocowe dla potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze.

Reklama

Według ONZ, każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód lub niedożywienie. W Kenii i Ekwadorze, gdzie pracują misjonarze franciszkańscy, problem niedożywienia często jest tak samo realny i narasta podczas długotrwałej suszy, ale również przez konflikty międzyplemienne, ataki terrorystyczne czy złą dystrybucję darów.

Wolontariusze akcji mówią Niedzieli: – Zdajemy sobie sprawę, że sami nie rozwiążemy problemu głodu na świecie, tak jak Apostołowie z kilkoma chlebami i rybami nie byli w stanie wykarmić tłumów. Jednak z Bożą pomocą, z wiarą i połączonymi siłami możemy pomóc konkretnym osobom, które nasi misjonarze znają, i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia głodu choćby niewielkiej części ludzi. Dzięki symbolicznym 100 gramom ryżu, fasoli czy kukurydzy, które dla milionów ludzi na świecie, zwłaszcza dzieci, są jedynym pożywieniem w ciągu całego dnia, każdy z nas może uratować czyjeś życie i przyczynić się do prawidłowego rozwoju człowieka.

W bieżącym roku całoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).

Reklama

Z ubiegłorocznej rekordowej zbiórki o łącznej wartości 282 115,01 zł środki przekazane zostały w dużej mierze na dożywianie dzieci, ale także na wyposażenie centrum zdrowia prowadzonego przez franciszkanów w Ruiri w Kenii, gdzie zakupiony został sprzęt do ratowania noworodków i ich matek. Realizowano także liczne projekty wspomagające m.in. edukację w Ekwadorze.

Organizatorzy zwracają uwagę na zbliżający się okres Wielkiego Postu, który może być sposobnością do podzielenia się swoimi dobrami z potrzebującymi, ale również do włączenia się przez post w modlitwę za ludzi cierpiących głód.

– W tej dobroczynnej akcji chodzi o to, żebyśmy nauczyli się żyć tak, aby dawać innym to, co możemy. Dlatego zachęcamy, by w okresie Wielkiego Postu chociaż raz w tygodniu spróbować przeżyć cały dzień o takiej porcji ryżu i doświadczyć tego, co wielu ludzi przeżywa każdego dnia. Ważne jednak, by nie traktować tego jako diety odchudzającej, ale na modlitwie wzbudzić intencję, która będzie towarzyszyła wyrzeczeniom, tak by nie zatracić żadnego z aspektów Wielkiego Postu, czyli modlitwy, postu i jałmużny – zachęcają wolontariusze.

Akcję „Woreczek ryżu”, realizowaną wspólnie przez Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni oraz Fundację „Tworzyć Miłością”, można wspierać przez cały rok m.in. przez:

– wpłaty na konto Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego (www.sekretariatmisyjny.pl) ;

– SMS o treści DAR na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) – usługa dostępna dzięki współpracy z Caritas Polska.

Szczegóły akcji na stronie: www.woreczekryzu.pl .

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję