Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dobro zawsze wraca

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie powstało miejsce, w którym można podzielić się żywnością z potrzebującymi.

2021-02-17 09:37

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

Nowogard

Ks. Andrzej Zaniewski

Proboszcz, ks. Grzegorz Legutko wraz członkami parafialnego Caritas

Proboszcz, ks. Grzegorz Legutko wraz członkami parafialnego Caritas

Bieżący rok, tak jak poprzedni, będzie dużym doświadczeniem dla wspólnoty Kościoła, która musi na nowo odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości spowodowanej koronawirusem i poszukać nowych dróg pomocy potrzebującym ludziom.

Pomysły zaczęły „wyrastać jak grzyby po deszczu”. Wprowadzone zostały liczne projekty, które niosą pomoc zwłaszcza seniorom, np. w robieniu zakupów, drobnych pracach domowych czy załatwianiu urzędowych spraw przez wolontariuszy.

Chleb nasz powszedni

Reklama

Każda diecezja i parafia może się pochwalić szlachetną akcją niesienia pomocy potrzebujacym. Jedną z nich jest akcja proboszcza ks. Grzegorza Legutki z parafii Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny w Nowogardzie, który wraz z wolontariuszami parafialnego zespołu Caritas, prowadzi projekt „jadłodzielnia”.

Od wielu lat wolontariusze tego zespołu wspierają ubogich i potrzebujących. Organizują i dostarczają świąteczne paczki dla osób starszych i potrzebujących oraz wspomagają doraźną pomocą rzeczową. Obecnie zespół realizuje dwa projekty: program pomocy z funduszy Unii Europejskiej „Pomoc Żywnościowa”, dzięki któremu wsparcie otrzymuje ponad 400 osób z gminy Nowogard i projekt „Spiżarnia Caritas”, dzięki uprzejmości jednego z dyskontów spożywczych.

Spiżarnia

Wolontariusze, którzy działają w programach, zauważyli, że są wśród potrzebujących tacy, którzy z powodu swojej bezdomności i ubóstwa nie mają środków do życia oraz przysłowiowego chleba codziennego. Po wielu rozmowach z ks. Grzegorzem i dopracowaniu pomysłu, przy Domu Parafialnym powstała tzw. „jadłodzielnia”. Miejsce to składa się z lodówki i części przeznaczonej na tzw. suche produkty: chleb, mąka, kasza czy ryż.

Reklama

„Jadłodzielnia” została uruchomiona w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego br. Od pierwszych chwil cieszy się dużą aprobatą wśród mieszkańców Nowogardu, zrówno tych, którzy składają w tym miejscu produkty żywnościowe, jak również tych, którzy z nich korzystają. Podziękowania należą się ks. Grzegorzowi, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy pomogli w tym, by taki projekt zaistniał i działał na nowogardzkiej ziemi, a także wszystkim, którzy dbają o to, aby lodówka nigdy nie była pusta.

Prosimy i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, a także księży proboszczów, aby podjęli podobne wyzwanie i stworzyli tego rodzaju miejsca pomocy w swoich miejscowościach. Aby nieść pomoc innym, potrzebne są jedynie niewielkie pomieszczenie i zaangażowanie ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o wileńskich kapłanach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2018, str. IV

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

kapłani

Nowogard

Wileńszczyzna

Archiwum Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć

Tablicę z nazwiskami zamordowanych kapłanów poświęcił bp Henryk Wejman

Tablicę z nazwiskami zamordowanych kapłanów poświęcił bp Henryk Wejman

Losy społeczności polskiej mieszkającej na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej szczególnie w latach II wojny światowej stanowią jedną z najbardziej tragicznych kart historii narodu polskiego. Wysiedlenia i wywózki na Syberię i do Kazachstanu, tragedia Wołynia, a w końcowym okresie wojny i tuż po jej zakończeniu walka z nacjonalizmem ukraińskim, to tylko najbardziej znane spośród tych wydarzeń. W tym kontekście historia tego czasu w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostaje nieco zapomniana. A również tam miały miejsce tragiczne dla losów polskich mieszkańców wydarzenia. Dotyczyły one szczególnie duchowieństwa. Pamięć o tamtych wydarzeniach na trwałe pozostanie w Nowogardzie, gdzie 13 kwietnia uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą kapłanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie archidiecezji wileńskiej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Irak: w Karakosz papież spotkał się z chrześcijanami Równiny Niniwy

2021-03-07 12:45

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Vatican News

„Ufamy Bogu i razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli mówimy «nie» terroryzmowi i instrumentalizacji religii” – powiedział Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w Al-Tahira, bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakosz. Tam spotkał się z chrześcijanami z Równiny Niniwy, którzy byli w roku 2014 ofiarami brutalnych prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego.

Sama świątynia w sierpniu 2014 r. została przez dżihadystów zdewastowana, zbezczeszczona i spalona. Teraz jest już niemal całkowicie odbudowana dzięki pomocy Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi W Potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję