Reklama

Niedziela w Warszawie

Milczący świadek miłości

Trwa Rok św. Józefa. Wiele osób – w tym kapłanów – obiera Opiekuna Świętej Rodziny jako duchowego przewodnika.

Niedziela warszawska 8/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Magdalena Kamińska

Św. Józef jest skutecznym orędownikiem – mówią uczestnicy pielgrzymek

Św. Józef jest skutecznym orędownikiem – mówią uczestnicy pielgrzymek

W Biblii imię „Józef” pojawia się w kontekście wybawienia z trudnych sytuacji.

Syn patriarchy Jakuba (Józef „egipski”) ratuje od głodu mieszkańców Egiptu i swój lud. Józef z Arymatei przychodzi z ratunkiem, gdy nie ma komu zająć się umęczonym ciałem Chrystusa i oddaje Mu swój grób. Józef z Nazaretu ratuje przed zniesławieniem Maryję, a potem chroni Jej Dziecię, przeprowadzając Świętą Rodzinę do Egiptu.

Duchowa przyjaźń

Reklama

– Przyznaję, że choć pochodzę z parafii na Kole pod wezwaniem św. Józefa, nie pałałem do niego szczególnym nabożeństwem. Zmieniło się to, gdy mój przyjaciel, ks. Łukasz Kadziński, zaprosił mnie na męską pielgrzymkę pieszą z Jasnej Góry do Kalisza. A trzeba wiedzieć, że nigdy nie byłem „pielgrzymkowy”! – mówi Niedzieli ks. Jacek Gomulski, wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie.

Duchowa przyjaźń trwa i rodzi dobre owoce. W czasie dwuletniej posługi w parafii Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie ks. Jacek założył Bractwo św. Józefa – grupę mężczyzn w różnym wieku, spotykających się raz w miesiącu na modlitwie i konferencji. Podobne bractwo tworzą uczestnicy wspomnianej pielgrzymki.

– Czas pomiędzy 26 a 30 sierpnia to doświadczenie trudne, ale zakorzenione w tradycyjnej męskiej pobożności, a przez to obfite w łaskę. Zapisy ruszają od 19 marca, a można ich dokonać, zgłaszając się przez formularz na stronie: dojozefa.pl – mówi ks. Gomulski.

Skuteczny orędownik

Reklama

Ks. Jacek, opowiadając o św. Józefie, tłumaczy, że jego intelekt i wola ukierunkowane były nie na siebie, ale na Boże pragnienia i wymagania. Św. Józef nie szukał modnej samorealizacji, bo wiedział, że szczęście spotka go tylko na drodze poddania się Panu. Nie był cwaniakiem chcącym się dobrze ustawić, ale skutecznym mężczyzną nie cofającym się przed trudem.

– Można w św. Józefie odnaleźć tak rzadko spotykany obecnie wzorzec uporządkowania serca, właściwej korelacji intelektu, woli i uczuć (w takiej kolejności! ) oraz sens trudu, pracy i ofiary – wyjaśnia ks. Gomulski.

Zdaniem kapłana „Szkoła św. Józefa” to droga przekraczania siebie – ponieważ potrafił diametralnie zmienić plany życiowe – olbrzymiego realizmu i nieustannej odpowiedzialności, gdyż umiał zaryzykować dla swej rodziny.

– W św. Józefie także panie mogą odnaleźć kochającego i czułego, choć wymagającego, ojca. A to jest ważne wszędzie tam, gdzie ojciec biologiczny zdezerterował lub zawiódł – dodaje ks. Jacek.

Sprawiedliwy i święty Cieśla z Nazaretu jest skutecznym orędownikiem. U początków pielgrzymki mąż, ojciec kilku córek, modlił się o syna – składając obietnicę pójścia pieszo do kaliskiego sanktuarium. W tym roku pójdzie siódmy raz – razem z wymodlonym u św. Józefa synem. To są żywe dowody Józefowej skuteczności i prowadzenia.

2021-02-17 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliżej św. Józefa

Niedziela świdnicka 2/2021, str. V

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego

Ks. Piotr Sipiorski każdego miesiąca będzie przybliżał wiernym postać św. Józefa

Ks. Piotr Sipiorski każdego miesiąca będzie przybliżał wiernym postać św. Józefa

Ogłoszenie roku świętego cieśli z Nazaretu było motywacją do działań duszpasterskich dla kapłanów z Dzierżoniowa.

Idąc za wezwaniem Ojca Świętego, po liście Patris cordae, aby wzbudzić jeszcze większą miłość dla św. Józefa, w parafii Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie miejscowy proboszcz ks. prał. Zygmunt Kokoszka przy wsparciu księży wikariuszy nie tylko ponowił zawierzenie diecezji i parafii św. Józefowi, którego wcześniej dokonał bp Marek Mendyk, ale także wprowadził specjalne nabożeństwo, które będzie sprawowane każdego 19. dnia miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję