Reklama

Sztuka

Prof. Suchocka: Rzym to sacrum i profanum

- W Rzymie przeplata się sacrum i profanum. Dopiera ta całość stanowi o istocie tego miasta - podkreśliła prof. Hanna Suchocka, prezentując 15 kwietnia wykład pt. „Mój Rzym. Mój Watykan”.

[ TEMATY ]

Rzym

BOŻENA SZTAJNER

Było to kolejne spotkanie w sali Lubrańskiego Collegium Minus w Poznaniu w ramach wykładów otwartych „Z zagadnień kultury chrześcijańskiej”.

Była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej przyznała, że swoją fascynację Wiecznym Miastem budowała w oparciu o lekturę książek. - „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza” czy „Mój Rzym” Jana Parandowskiego rozbudzały we mnie ciekawość tego miasta i zachęcały do pójścia śladami historycznymi - powiedziała była premier RP.

Reklama

Wspominając swój pierwszy pobyt w Wiecznym Mieście w 1974 r. przyznała, że czuła się zagubiona. - Miałam wrażenie, że kamienice wokół dworca Termini są bardzo ciemne, brudne, a uliczki wąskie. Konfrontacja moich wyobrażeń z tym co widziałam mocno mnie rozczarowała - stwierdziła prof. Suchocka.

Jej spojrzenie na Rzym zmieniło się, kiedy została ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej i przyjechała do stolicy Włoch w listopadzie 2001 r. - To miasto wyeliminowało wszystko inne z mojego serca. Zaczęłam poszukiwać swojego Rzymu, odchodząc od utartych szlaków - stwierdziła.

Prof. Suchocka zaznaczyła, że dziś patrzy na stolicę Włoch przede wszystkim przez pryzmat kościołów wczesnochrześcijańskich. - Kościoły stacyjne powstały na miejscu spotkań pierwszych chrześcijan. Wiążą się z kluczowymi wydarzeniami chrześcijaństwa - zaznaczyła ambasador Suchocka. Zwróciła uwagę, że w bazylice św. Pudencjany św. W centrum Rzymu Piotr miał zatwierdzić Ewangelię. - To miejsce było pierwszą siedzibą papieży - podkreśliła.

Reklama

- Rzym chrześcijański wciąż trwa, choć jest bardzo ukryty. Znane bazyliki są dziś traktowane bardziej jak muzea, w małych kościołach można poczuć łączność z pierwszymi chrześcijanami - zaznaczyła prof. Suchocka.

Mówiąc o Watykanie, podkreśliła, że było to jej swoiste miejsce pracy. - Każde przekroczenie Bramy św. Anny wprowadzało mnie w inny świat, w którym czas płynie inaczej niż w Rzymie - stwierdziła prof. Suchocka.

Zwróciła też uwagę, że Rzym to ludzie, którzy w nim żyją i rezydują. - Są uprzejmi, ale mają poczucie wyższości, które czerpią ze świadomości swoich korzeni historycznych - zauważyła była premier RP. Przyznała, że chętnie nawiązywała rozmowy ze zwykłymi mieszkańcami Wiecznego Miasta - sklepikarzami, właścicielami barów, sprzedawcami warzyw i owoców. - Dziś, kiedy odwiedzam Rzym i widzę, że kolejny sklep upadł, a w jego miejsce powstał sklep z azjatyckimi tandetnymi pamiątkami, czuję smutek - powiedziała prof. Suchocka.

Wykłady z cyklu „Z zagadnień kultury chrześcijańskiej”, których pierwsza część zaplanowana jest na semestr letni roku akademickiego 2014/15, adresowane są do szerokiej publiczności, zarówno do społeczności uczelnianej, jak i niezwiązanej ze środowiskiem akademickim. Cykl obejmuje zagadnienia z obszaru kultury chrześcijańskiej, od nakreślenia sylwetek wielkich papieży i Ojców Kościoła, poprzez sztukę i doświadczenie, aż po kwestię stosunku do zwierząt w chrześcijaństwie.

Następny wykład odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.00 w sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Organizatorem cyklu jest Centrum Badań im. Edyty Stein UAM wraz z Centrum Studiów Otwartych UAM.

Centrum Badań im. Edyty Stein istnieje od 2003 r. w ramach struktur Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego powstanie zakorzenione było w wieloletniej współpracy wykładowców uniwersytetu z s. Immakulatą Adamską OCD, pierwszą tłumaczką dzieł Edyty Stein i autorką licznych o niej książek. Jest ona zwieńczeniem wspólnych wysiłków środowiska poznańskich badaczy dzieła i spuścizny św. Edyty Stein.

2015-04-15 23:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg: nieznany dla umysłu, przemawiający do serca

[ TEMATY ]

serce

Bóg

Rzym

konferencja

umysł

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Kościół św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim na szlaku camino

2021-07-26 15:59

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidieceja Łódzka

Kościół św. Jakuba w Piotrkowie Trybunlaskim

Piotrkowska Fara

Parafia św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Słupek ze znakiem camino - drogi do grobu św. Jakuba

Najstarsza świątynia w Piotrkowie Trybunalskim, której patronuje św. Jakub Apostoł została w marcu tego roku wpisana na polski szlak camino. Tym samym, każdy kto chce pielgrzymować drogą św. Jakuba, wśród 34 szlaków biegnących przez Polskę, może wybrać ten, którzy prowadzi przez Piotrków Trybunalski. Należy podkreślić, że nasza świątynia jest jedyną w archidiecezji łódzkiej, która została umiejscowiona na mapach prowadzących do sanktuarium w Santiego de Compostela – mówi ks. prał. Grzegorz Gogol.

Widocznym znakiem oznaczenia piotrkowskiej Fary, jest słupek ze znakiem camino, czyli promienista żółta muszla umieszczoną na niebieskim tle, która symbolizuje starą wielowiekową tradycję pielgrzymowania do grobu św. Jakuba. Poświęcenia tego znaku dokonał bp Ireneusz Pękalski, który w homilii podczas Mszy św. odpustowej nawiązując do męczeńskiej śmierci św. Jakuba, mówił o rzeszach współczesnych chrześcijańskich męczenników, którzy w różnych krajach świata oddają swoje życie za wiarę w Chrystusa. Wśród krajów, w których chrześcijanie są dotknięci przemocą kaznodzieja wymienił Włochy, Francję, Holandię, Niemcy, ale również i Polskę. Skąd u nich taka odwaga – pytał bp Pękalski. Odpowiadając zauważył, że źródłem ich wiary jest Jezus obecny w Eucharystii. Tym samym zachęcał zgromadzonych, by tak łatwo nie rezygnowali ze spotkania z Jezusem w niedzielnej Eucharystii. Ponieważ by być wiernym Chrystusowi, niekiedy musimy przejść przez doświadczenie wiary – podkreślał. Na zakończenie liturgii bp Ireneusz modląc się, prosił św. Jakuba, by dał nam siłę do wyznawania wiary w czasach, w których ona jest odrzucana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję