Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2021, str. 9

10 lat Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej rozpoczęły się obchody 10-lecia Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Szkoła została powołana do istnienia aktem założycielskim z dnia 28 lutego 2011 r.

Eucharystii dziękczynnej 28 lutego przewodniczył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, a koncelebrował o. Nikodem Kilnar, kapelan szkoły. W modlitwie uczestniczyli: dyrektor szkoły Jolanta Sosińska i prezes Zarządu Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna Rafał Jasiński.

Reklama

Zadaniem Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej jest formacja intelektualna, muzyczna, patriotyczna i duchowa dzieci i młodzieży miasta Częstochowy oraz okolic. Szkoła nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej, założonej przez ojców paulinów w pierwszej połowie XVI wieku, która przez blisko 400 lat była szkołą, a nawet akademią muzyczną i jedynym miejscem, w którym mogli się kształcić mieszkańcy Częstochowy, ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, a także prężnym ośrodkiem promocji kultury.

– Dziękujemy Bogu za każdego, który swoją pracą, swoim zaangażowaniem i talentem tworzy każdego dnia to piękne dzieło, którym jest Jasnogórska Szkoła Muzyczna – powiedział w słowach powitania o. Pastusiak.

Obecnie szkoła ma 160. podopiecznych. W tym roku edukacyjnym swoją działalność rozpoczęła także Jasnogórska Niepubliczna Szkoła Muzyczna II Stopnia.

Miłuj bliźniego swego

Reklama

W intencji najbiedniejszych w trudnym czasie pandemii modlili się 7 marca przedstawiciele Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, którzy odbywali w Częstochowie rekolekcje wielkopostne. Towarzystwo działa od 1981 r. Jest to najstarsza organizacja w Polsce, która pomaga osobom bezdomnym. Pomoc w wyjściu z bezdomności to główny cel prowadzonych przez nią schronisk. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Słowik, krajowy kapelan towarzystwa. – Zgromadzeni dzisiaj na Jasnej Górze pragniemy dziękować dobremu Bogu za skuteczne zmaganie się z pandemią wśród osób doświadczających bezdomności. Z radością zauważamy, że dotychczas odsetek zmarłych ludzi bezdomnych z powodu pandemii jest mniejszy niż średnia w całym kraju. Prosimy Cię, Matko Boża, opiekuj się Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i umacniaj nas w walce z przeciwnościami losu – mówił w homilii ks. Słowik.

Modlitwa jest dla nas najważniejsza!

Trwa pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę – choć nie w takiej formie jak w latach ubiegłych. Przybywają jedynie delegacje młodzieży, zawierzając Maryi matury i wybór drogi życiowej swojej i swoich kolegów.

1 marca Mszy św. w intencji maturzystów diecezji kieleckiej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Zaledwie kilka osób przyjechało na pielgrzymkę maturzystów diecezji kaliskiej, która miała miejsce 5 marca. W imieniu kolegów i koleżanek modliła się delegacja uczniów z Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji o. Łukasz Buzun. – Chciałbym powiedzieć młodzieży, aby ten czas i to życie, które są nam dane, a szczególnie czas młodości – żeby był on dobrze przeżyty i wydał piękne owoce – powiedział bp Buzun. – Myślę, że dobrze go wykorzystujemy, kiedy odnosimy go do Pana Boga, kiedy nawracamy się, czyli podejmujemy wysiłek modlitwy, pokuty i realizacji dobrych postanowień. To są proste sprawy, ale ciągle aktualne, szczególnie gdy ma się naście lat.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Promocja Ceremoniarzy i Lektorów

2021-06-12 12:38

ks. Łukasz Romańczuk

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

Ceremoniarze wraz z ks. bp. Jackiem Kicińskim

W Kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim odbyła się promocja ceremoniarzy i lektorów dla parafii Archidiecezji Wrocławskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński CMF. Całą uroczystość przygotował Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza, ks. Łukasz Piłat wraz z klerykami Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję