Reklama

Niedziela Lubelska

Inspiruje pokolenia

Osoba i dzieło sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego inspiruje kolejne pokolenia Polaków.

Niedziela lubelska 11/2021, str. I

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

chór

Ruch Światło-Życie AL

O muzyczną oprawę oazowych uroczystości dba diakonia muzyczna

O muzyczną oprawę oazowych uroczystości dba diakonia muzyczna

W roku 100-lecia urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie, lubelska oaza przygotowała szereg projektów, które przybliżają postać ks. Franciszka Blachnickiego. W nurt spotkań wpisała się Msza św. celebrowana w archikatedrze lubelskiej 27 lutego pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło.

W 34. rocznicę śmierci za dar życia tego wyjątkowego kapłana dziękowali przedstawiciele ruchu z wszystkich gałęzi oazy: dzieci, młodzież, rodziny, osoby życia konsekrowanego i kapłani. – Wszyscy jesteśmy z niego. Dzięki jego zasłuchaniu w życie i nauczanie Kościoła mógł powstać Ruch Światło-Życie z całym bogactwem – podkreślił ks. Jerzy Krawczyk, archidiecezjalny moderator. – Ideały ks. Franciszka są bliskie naszym sercom, pomagają wzrastać i prowadzą przez codzienność ku dojrzałości chrześcijańskiej. Dzięki naszemu ojcu założycielowi wiemy, że każdy z nas ma swoją własną drogę do świętości, którą powinien odkryć i realizować w Kościele – zapewnili Renata i Józef Nowakowie, para diecezjalna Domowego Kościoła.

Podczas Liturgii bp Mieczysław Cisło podzielił się ze zgromadzonymi świadectwem osobistego spotkania z ks. Blachnickim. Biskup senior jako kleryk przygotowywał pracę magisterską poświęconą wiedeńskiemu teologowi, o którym w pracy doktorskiej pisał założyciel oazy. Kontaktom sprzyjała obecność ks. Blachnickiego w Lublinie, który na Sławinku realizował swoje pierwsze oazowe pomysły. – Święci chodzą po lubelskiej ziemi. Święci są wśród nas; nie stają się nimi dopiero w niebie, ale już tu, na ziemi – powiedział pasterz, zachęcając do rachunku sumienia z postępów czynionych na drodze wzrastania w świętości. Jak podkreślił, najlepszym sposobem jest praktyczna realizacja przykazania miłości. – Miłość jest czynieniem swojego życia bezinteresownym darem dla Boga przez człowieka – powiedział ksiądz biskup, wskazując na przykład ks. Blachnickiego, który w zawierzeniu Bogu i Niepokalanej pracował nad wychowaniem ludzi zmieniających świat czynami miłości.

Kolejna jubileuszowa stacja już w sobotę 20 marca. W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie Mszy św. w setną rocznicę urodzin ks. Blachnickiego przewodniczyć będzie abp Stanisław Budzik. Więcej informacji na www.lublin.oaza.pl .

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diamentowy Jubileusz Jasnogórskiego Chóru Mieszanego

Diamentowy Jubileusz Jasnogórskiego Chóru Mieszanego
im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję