Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowe sanktuarium w stolicy

W kościele św. Józefa Oblubieńca na Kole zostanie ustanowione diecezjalne sanktuarium św. Józefa. Dekret 19 marca ogłosi kard. Kazimierz Nycz.

Niedziela warszawska 11/2021, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium św. Józefa

Rok św. Józefa

Rok. św. Józefa

Archidiecezja Warszawska

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole

Zadaniem sanktuarium będzie szerzenie kultu św. Józefa m.in. poprzez nabożeństwa ku czci świętego, działalności naukową i kulturalną.

Sanktuarium powstaje w ustanowionym przez papieża Franciszka Roku św. Józefa. – Rok ten podsumowuje wszystko, co się dzieje w parafii od lat – mówi ks. dr Zbigniew Godlewski, proboszcz parafii, a wkrótce kustosz sanktuarium. A dzieje się sporo.

Oczkiem w głowie proboszcza i parafian jest całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa nieprzerwanie już do 35 lat.

Żywy kult

W wydawnictwie przygotowanym na ustanowienie sanktuarium czytamy, że z osobą św. Józefa parafia związana jest od początku. Patrona dla parafii i kościoła u kard. Aleksandra Kakowskiego wyprosił pierwszy proboszcz i budowniczy świątyni ks. Jan Sitnik.

Zawierzył też św. Józefowi u progu II wojny światowej powierzoną sobie wspólnotę parafialną. Żywy kult św. Józefa musiał sprawić, że parafianie na Kole wyszli obronną ręką z rzezi Woli. Lata powojenne, choć naznaczone wieloma trudnościami dla robotniczej dzielnicy, przyniosły dalszy rozwój kultu św. Józefa.

Do dziś parafianie zostawiają przy figurze świętego listy z prośbami i dziękczynieniem za otrzymane łaski. Najpewniej to nie przypadek, że kolejny proboszcz parafii, ks. Jan Sikorski, w latach 80. XX wieku gromadził na Mszach św. za ojczyznę robotniczą „Solidarność” Warszawy. Jej naturalnym patronem był przecież św. Józef Robotnik i Oblubieniec.

Nad żłóbkiem Jezusa

Parafia znana jest z całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu. – Nie posiadamy cudownego obrazu czy cudownej figury św. Józefa, ale nasz kościół jest od 35 lat otwarty przez cała dobę dla wieczystej adoracji, a patronuje jej św. Józef – mówi ks. Godlewski. – Ustanowienie sanktuarium jest podsumowaniem tych lat modlitwy do św. Józefa i jego patronatu nad naszą wspólnotą.

19 marca o godz. 18 kard. Nycz będzie przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej. Wprowadzi też relikwię św. Józefa (część włókna z pasa św. Józefa) i przedstawi dekret o ustanowieniu sanktuarium.

Reklama

Idźcie do Józefa

Uroczystość poprzedzą rekolekcje wielkopostne, prowadzone od 14 marca przez ks. Mariusza Simonicza z Elbląga. Za przygotowanie można uznać też deklarację duchownych, że będą codziennie spowiadać o godz. 15, w Godzinie Miłosierdzia. Żeby ci, którzy przyjdą na Koronkę, doświadczyli miłosierdzia przy konfesjonale.

– Nowym elementem są odpusty dołożone przez papieża pod zwykłymi warunkami – uzupełnia ks. Godlewski. – Do dotychczasowych Mszy św. doszła wtorkowa z nowenną do św. Józefa. W środy odmawiana jest litania do św. Józefa.

Wyjątkowym elementem kultu św. Józefa na Kole było rozpoczęcie prac nad dopełnieniem wystroju prezbiterium. Namalowano 14 obrazów przedstawiających sceny z życia św. Józefa.

– Tematycznie określamy je jako wydarzenia radości i smutki św. Józefa. Ich autorką jest malarka Agnieszka Słodkowska, nasza parafianka – mówi ks. Godlewski. Obrazy zostaną umieszczone we wnękach bocznych ścian prezbiterium do końca Roku św. Józefa.

2021-03-09 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywileje Roku Świętego Józefa

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Grażyna Kołek

Rok Świętego Józefa wypełniony jest wszelkimi łaskami duchowymi dla wiernych. Wychodząc naprzeciw potrzebom archidiecezjan, ks. abp Józef Kupny wydał dekret związany z możliwością otrzymania odpustu zupełnego:

Wierni, aby otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia Eucharystyczna, modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego):

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do kapłanów: trzeba zaufać Bogu we wszystkim

– Bóg złożył w każdym z nas potrzebę stawiania pytań o sens naszych powołań po imieniu i ich realizację na miarę otrzymanej łaski – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w sobotę przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 41. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - Jasna Góra pomaga potrzebującym

2022-09-25 10:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Obchodzony dziś 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma w tym roku szczególną wymowę, ze względu na toczącą się na Ukrainie wojnę i szerokie wsparcie, jakiego Polacy udzielają uchodźcom z tego kraju. Także Jasna Góra już od pierwszych godzin wojny za wschodnią granicą stała się domem zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. W sanktuarium nie ustaje modlitwa za wszystkich cierpiących i o pokój.

Modlitwa o pokój, za zabitych, rannych i wszystkich dotkniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie zanoszona jest nieustannie na Jasnej Górze przez paulinów i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, którzy wciąż zapewniają, że chcą „opatrywać ukraińskie rany modlitwą”. Każdego dnia o 15.30 w Kaplicy Matki Bożej odprawiana jest Msza św. o pokój, odmawiany jest różaniec i Apel Jasnogórski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję