Reklama

Niedziela Rzeszowska

Gdy grom się zbliża, pośpiesz do Krzyża

W czasie Wielkiego Postu mamy szansę nie tylko pośpieszyć do Chrystusowego krzyża, ale wręcz do niego przylgnąć i szukać duchowego umocnienia.

Niedziela rzeszowska 12/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Po tytule felietonu z poprzedniej „Niedzieli”: „Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie”, ponownie sięgam do słów poruszającej pieśni pasyjnej i tym razem zapisuję w tytule słowa: „Gdy grom się zbliża, pośpiesz do Krzyża”. Ale zanim przejdę do dalszych refleksji, krótka informacje, że autorem wspomnianej pieśni pasyjnej pt. „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie” był o. Karol Bołoz Antoniewicz – jezuita, kaznodzieja i misjonarz oraz poeta i kompozytor. Pieśń po raz pierwszy drukiem ukazała się w wydanym w 1857 r. tomiku poezji, już po śmierci autora, który niosąc pomoc zarażonym na cholerę (w zorganizowanej przez niego w wielkopolskiej Obrze placówce jezuickiej), sam padł ofiarą epidemii.

Epidemia to nie jedyne słowo i zjawisko, które łączą tamte czasy ze współczesnością. Odwołując się do tytułu felietonu, takim pojęciem wspólnym jest jeszcze poprzedzony błyskawicą grom. Owszem, takim gromem może być też epidemia, która potrafi wywrócić życie społeczne do góry nogami. Doświadczamy tego dzisiaj, gdy świat od przeszło roku zmaga się z pandemią koronawirusa. Niezależnie od tego, jak ją oceniamy, rzeczywiście sparaliżowała ona życie świata. W połowie XIX wieku doświadczali tego o. Antoniewicz i jemu współcześni, gdy starali się pomagać chorym dotkniętym epidemią cholery, choroby o wiele groźniejszej i powodującej większą śmiertelność niż COVID-19.

Dobrze jednak wiemy, że w przynagleniu, by pospieszać do krzyża, nie chodzi tylko o ochronę przed zjawiskiem przyrodniczym czy przed niespodziewaną i nieprzewidywalną w skutkach zarazą. Gromem może być wojna, rewolucja społeczna czy kryzys ekonomiczny. Gromem może być śmierć bliskiej osoby czy utrata lub rozbicie rodziny. Wreszcie gromem w życiu każdego z nas może być grzech, a zwłaszcza grzech śmiertelny, bo niszczy naszą więź z Bogiem.

Reklama

W czasie Wielkiego Postu mamy szansę nie tylko pośpieszyć do Chrystusowego krzyża, ale wręcz do niego przylgnąć i w ten sposób szukać duchowego umocnienia, a może także rozwiązania życiowych problemów, choćby wokół biły gromy. Czasem trzeba wrócić z bardzo daleka, z krańców wiary, albo nawet z przestrzeni niewiary, bo wcześniej górę wzięły ludzkie emocje czy słabości, poczucie zawodu lub krzywdy, bo może zabrakło dobrych ludzi wokół – mądrze kochających rodziców, poważnie traktujących sakrament małżonków, odpowiedzialnych przełożonych, sprawdzonych przyjaciół, wiernych powołaniu i misji duszpasterskiej kapłanów, bo ktoś uległ podszeptom, że życie w oddaleniu od Boga jest łatwiejsze, że dopiero wtedy człowiek ma „wolność wyboru”…

Słowa „pośpiesz do Krzyża” są przynagleniem. Bo nawet jeśli błyskawice i gromy nie wywołuje spustoszenia, jeśli są tylko ostrzeżeniem, to czy powinniśmy eksperymentować, by sprawdzić na ile jesteśmy bezpieczni?

2021-03-16 11:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż w naszym życiu

[ TEMATY ]

krzyż

Wacław Kwieciński

Jesteśmy w szczególnym okresie Wielkiego Postu i chciałbym podzielić się spostrzeżeniami na temat krzyża.

Z pewnością na temat krzyża napisano wiele książek, ale chciałbym napisać o roli krzyża, jaką spełniał w naszym życiu w dzieciństwie i dzisiaj dla nas chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję