Reklama

Niedziela Legnicka

Sanktuarium Męki Pańskiej

W kościele w Tyńcu Legnickim, należącym do parafii Ruja, znajdują się bezcenne relikwie Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową wierni przeżywają uroczystość odpustową.

2021-03-23 19:41

Niedziela legnicka 13/2021, str. IV

[ TEMATY ]

męka pańska

Relikwie Męki Pańskiej

ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Sam kościół nie wyróżnia się niczym niezwykłym. Powstał w I połowie XIX wieku. W swojej historii przeżył pożar, który strawił niemal wszystko. Został odbudowany, ale jego wnętrze było puste. Zmieniło się to w 2019 r., a sama świątynia, została ogłoszona sanktuarium lokalnym.

Potrójne relikwie

Stało się tak za sprawą relikwii Męki Pańskiej, a dokładniej kolca z korony cierniowej, drzazgi z krzyża świętego oraz nitki z płaszcza purpurowego, którym okryto Jezusa. Te znaki męki Jezusa, przywędrowały do Tyńca aż z Niemiec, a dokładnie z Kolonii, wraz z ozdobnym krzyżem i tabernakulum. To wszystko było wyposażeniem kaplicy sióstr cellitynek, które podarowały te skarby diecezji. Stało się to dzięki pomocy ks. Michaela Grüteringa, który był obecny podczas uroczystości ogłoszenia świątyni lokalnym sanktuarium. Miało to miejsce 13 kwietnia 2019 r. – To miejsce wyjątkowe, mamy bowiem potrójne relikwie Męki Pańskiej – podkreśla proboszcz parafii ks. Wiesław Złotek.

Kontakt: ks. Wiesław Złotek, tel. 501 705 614, parafia rzymskokatolicka św. Łukasza Ewangelisty, Ruja 59, 59-243 Ruja.

Reklama

Obok relikwii na uwagę zasługuje piękny krzyż, na którym znajdziemy również postaci 4 Ewangelistów oraz świętych czczonych w zgromadzeniu cellitynek, m.in. Maryi, św. Józefa, św. Augustyna. Natomiast na tabernakulum są sceny ukazujące 7 boleści Matki Najświętszej: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, poszukiwania zaginionego Jezusa, spotkanie z Matką podczas Drogi Krzyżowej, śmierć Jezusa na krzyżu, zdjęcie z krzyża oraz złożenie do grobu.

Ogłoszenie sanktuarium

Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium odczytano dekret bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, który zaznaczył, że w tym miejscu w szczególny sposób „Chrystus Ukrzyżowany ma doznawać należnego uwielbienia i czci, a wierni gromadzący się przy relikwiach Męki Pańskiej będą mogli ożywiać swoją wiarę, przywiązanie do Kościoła świętego oraz umacniać się w życiu moralnym, opartym o naukę Pana Jezusa zawartą w Ewangelii”.

Od tego dnia wierni z parafii oraz przybywający pielgrzymi mogą zatrzymać się przy relikwiach Męki Pańskiej. Kościół jest bowiem otwarty cały dzień. Natomiast grupy czy pielgrzymki, które tu przychodzą, po uzgodnieniu z proboszczem, mogą sprawować Mszę św. – Mieliśmy pielgrzymów z Niemiec, były siostry zakonne na dniu skupienia, przybywają małe grupy z różnych parafii oraz indywidualni pielgrzymi – mówi ksiądz proboszcz.

Pielgrzymki

Niestety, pandemia mocno ograniczyła ilość osób, które chcą i mogą oddać cześć znakom męki Jezusa. Warto jednak podkreślić, że na tegoroczny odpust do Tyńca wyruszą z 3 miejsc pielgrzymi, którzy uczestniczyć będą w ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Będą to pątnicy z Lubina, Prochowic i Koskowic. Uroczystość odpustowa zaplanowana jest na niedzielę 28 marca w południe.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dotknąć ran Chrystusa

Niedziela legnicka 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Relikwie Drzewa Krzyża Świętego

Relikwie Męki Pańskiej

Tyniec Legnicki

Archiwum parafii

Potrójne relikwie Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Potrójne relikwie Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Trzy relikwie Męki Pańskiej w jednym miejscu? Tak! W Tyńcu Legnickim.

Chociaż w naszej diecezji jeszcze nie zaistniał pomysł, taki jak np. w Warszawie, aby w okresie Wielkiego Postu wybrane kościoły stały się kościołami stacyjnymi, w których rozważa się tajemnice Męki Pańskiej, to podpowiadamy, że mamy kilka miejsc, które mogą pomóc w głębszym przeżyciu tych 40 dni.

CZYTAJ DALEJ

W więzieniu spotkałem Jezusa

2021-04-21 10:34

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwo wiary

Archiwum Grzegorza Czerwickiego

Jak to jest zmartwychwstać do życia, gdy było się już na totalnym dnie? Rozmawiamy o tym z Grzegorzem Czerwickim, który 12 lat spędził za kratami, a wcześniej w jego życiu były narkotyki, kradzieże i rozboje.

Damian Krawczykowski: Jak wspominasz swoje dzieciństwo? Czego Ci najbardziej brakowało?

CZYTAJ DALEJ

Duch Jezusa

2021-04-22 12:02

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

U franciszkanów na wrocławskich Karłowicach rozpoczął się cykl katechez przygotowujących do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterz akademicki. Temat pierwszej konferencji brzmiał: “Duch Jezusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję