Reklama

Niedziela Podlaska

Mężczyzna na wzór św. Józefa

Każdy człowiek, który chce pięknie przeżyć swoje życie, szuka wzorców. Może w nich znaleźć autorytet, który będzie przewodnikiem, jak postępować w trudnych sytuacjach i podpowiedzią, czym kierować się wobec innych.

2021-04-06 13:06

Niedziela podlaska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum autora

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Gdy papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok Świętego Józefa i wydał list apostolski Patris corde, dał bardzo jasny sygnał wierzącym. Uświadomił szczególnie mężczyznom, w kim mają szukać inspiracji do przeżywania swojego życia i ojcostwa w dojrzały sposób.

Formacja mężczyzn

Reklama

Mając zaufanie do intuicji papieża, który jest prowadzony łaską Ducha Świętego i w Jego mocy prowadzi Kościół, wiele parafii podjęło się trudu utworzenia grup męskich lub spotkań ewangelizacyjnych skierowanych właśnie do panów. Przykładem jest parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Od lutego rozpoczęły się tam spotkania, których celem jest zachęcenie, a następnie zebranie mężczyzn zainteresowanych formacją w ruchu Mężczyzn św. Józefa. W tym duchu przeżywane były również wielkopostne rekolekcje parafialne.

Mężczyźni św. Józefa powstali ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, a pierwsze grupy w Krakowie założono w 2007 r. Działają w kilku krajach, szczególnie prężnie wśród Polonii. Stowarzyszenie to ma na celu troskę o potrzeby duchowe mężczyzn, wzmacnianie w nich odpowiedzialności za rodzinę i społeczeństwo, wsparcie w budowaniu zdrowych relacji w rodzinie i ukazywanie sensu ojcostwa. Dzięki realizacji tych celów stowarzyszenia, mężczyzna może być liderem ogniska domowego, który jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i to, co jej jest potrzebne do rozwoju. W tak uformowanym mężczyźnie priorytety ustawione są według kolejności: Bóg, żona, dzieci, praca i posługa.

Wnieść pokłady dobra i miłości

Na podstawie fragmentu Księgi Wyjścia (34, 23-24), powstał program 72 godziny do zmartwychwstałego życia. Jeśli co miesiąc jest jedno dwugodzinne spotkanie formacyjne w parafii, co rok jeden weekend jest przeznaczony na formację i odbędzie się 6-godzinna lokalna konferencja dla mężczyzn – program jest w pełni realizowany. Mężczyźni św. Józefa tworzą zatem środowisko do wzrostu duchowego mężczyzny. Składa się na nie spotkanie w małej grupie, forma otwartego spotkania, wieczory filmowe, trwające cały dzień konferencje, weekendy formacyjne czy wakacje dla mężczyzn. W tych obszarach kluczem jest modlitwa, formacja na podstawie konkretnych podręczników opartych o Słowo Boże, Katechizm Kościoła i doświadczenie innych mężczyzn oraz spotkanie i rozmowa. Jak podkreślają członkowie tego stowarzyszenia, bardzo ważna jest obecność i rozumienie potrzeb drugiego brata. Ostatecznie żaden mężczyzna nie stanie się dojrzałym i odpowiedzialnym facetem bez drugiego mężczyzny. Wielokrotnie wspólne rozmowy po spotkaniu formacyjnym są tym, co daje mężczyznom największą siłę i rozjaśnia ich wątpliwości. Stowarzyszenie Mężczyzn św. Józefa jest gotową drogą formacji z przygotowanymi materiałami i pomocami, które można wszczepić w poziom duszpasterstwa parafialnego i które pomagają również księżom kroczyć na drodze wiary parafian. Sami księża dzięki takim spotkaniom odkrywają potrzeby swoich wiernych i stają się bardziej wrażliwi i czuli na ich życie i wiarę. Trudno jest znaleźć mężczyźnie miejsce w Kościele, zdominowanym często przez kobiety, ale jeśli w jego życiu dokona się nawrócenie i odnajdzie się we wspólnocie żywego Kościoła, wniesie tam ogromne pokłady dobra i miłości, których doświadczą jego bliscy w ognisku domowym.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźmy ze św. Józefem

"Potrzeba nie znoszenia, ale łączenia małych parafii w większe struktury wynika z kilku powodów” – pisze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w liście pasterskim na I Niedzielę Wielkiego Postu, który był odczytany w minioną niedzielę w parafiach archidieceji częstochowskiej.

Przeżywamy specjalny Rok św. Józefa, którego celem jest wzbudzenie większej miłości i żarliwej modlitwy do tego wielkiego świętego, a także naśladowanie jego cnót i zaangażowania” – pisze.

CZYTAJ DALEJ

Organizacje upamiętniające Jana Pawła II pozywają polityków lewicy o znieważenie papieża

2021-04-21 12:35

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II oraz Fundacja Instytut Działalności Religijnej wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko politykom lewicy - Joannie Senyszyn i Robertowi Biedroniowi za to, że znieważyli oni w publicznych wypowiedziach papieża-Polaka, oskarżając go o współudział w tuszowaniu przestępstw pedofilii. Organizacje reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

Jak wyjaśnił podczas briefingu dla dziennikarzy adw. Paweł Szafraniec z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, pozwy dotyczą wypowiedzi obojga polityków w mediach i w serwisach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Müller o wyborach w Rzeszowie: poważna możliwość przesunięcia terminu

2021-04-22 13:02

[ TEMATY ]

wybory

Tadeusz Poźniak

W Ogrodach Bernardyńskich

W Ogrodach Bernardyńskich

Ze względu na kwestię potencjalnego ryzyka związanego z pandemią istnieje poważna możliwość przesunięcia terminu wyborów w Rzeszowie - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że spodziewa się, że decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Müller był pytany w czwartek w programie "Tłit" w Wp.pl o przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa; dopytywano go, czy odbędą się one w zapowiadanym terminie, czy też jest w tej sprawie "jakiś znak zapytania".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję