Reklama

Niedziela Podlaska

Mężczyzna na wzór św. Józefa

Każdy człowiek, który chce pięknie przeżyć swoje życie, szuka wzorców. Może w nich znaleźć autorytet, który będzie przewodnikiem, jak postępować w trudnych sytuacjach i podpowiedzią, czym kierować się wobec innych.

Niedziela podlaska 15/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Archiwum autora

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Spotkanie modlitewne w ramach powstałego w Łochowie ruchu Mężczyzn św. Józefa

Gdy papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok Świętego Józefa i wydał list apostolski Patris corde, dał bardzo jasny sygnał wierzącym. Uświadomił szczególnie mężczyznom, w kim mają szukać inspiracji do przeżywania swojego życia i ojcostwa w dojrzały sposób.

Formacja mężczyzn

Reklama

Mając zaufanie do intuicji papieża, który jest prowadzony łaską Ducha Świętego i w Jego mocy prowadzi Kościół, wiele parafii podjęło się trudu utworzenia grup męskich lub spotkań ewangelizacyjnych skierowanych właśnie do panów. Przykładem jest parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie. Od lutego rozpoczęły się tam spotkania, których celem jest zachęcenie, a następnie zebranie mężczyzn zainteresowanych formacją w ruchu Mężczyzn św. Józefa. W tym duchu przeżywane były również wielkopostne rekolekcje parafialne.

Mężczyźni św. Józefa powstali ponad 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, a pierwsze grupy w Krakowie założono w 2007 r. Działają w kilku krajach, szczególnie prężnie wśród Polonii. Stowarzyszenie to ma na celu troskę o potrzeby duchowe mężczyzn, wzmacnianie w nich odpowiedzialności za rodzinę i społeczeństwo, wsparcie w budowaniu zdrowych relacji w rodzinie i ukazywanie sensu ojcostwa. Dzięki realizacji tych celów stowarzyszenia, mężczyzna może być liderem ogniska domowego, który jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i to, co jej jest potrzebne do rozwoju. W tak uformowanym mężczyźnie priorytety ustawione są według kolejności: Bóg, żona, dzieci, praca i posługa.

Wnieść pokłady dobra i miłości

Na podstawie fragmentu Księgi Wyjścia (34, 23-24), powstał program 72 godziny do zmartwychwstałego życia. Jeśli co miesiąc jest jedno dwugodzinne spotkanie formacyjne w parafii, co rok jeden weekend jest przeznaczony na formację i odbędzie się 6-godzinna lokalna konferencja dla mężczyzn – program jest w pełni realizowany. Mężczyźni św. Józefa tworzą zatem środowisko do wzrostu duchowego mężczyzny. Składa się na nie spotkanie w małej grupie, forma otwartego spotkania, wieczory filmowe, trwające cały dzień konferencje, weekendy formacyjne czy wakacje dla mężczyzn. W tych obszarach kluczem jest modlitwa, formacja na podstawie konkretnych podręczników opartych o Słowo Boże, Katechizm Kościoła i doświadczenie innych mężczyzn oraz spotkanie i rozmowa. Jak podkreślają członkowie tego stowarzyszenia, bardzo ważna jest obecność i rozumienie potrzeb drugiego brata. Ostatecznie żaden mężczyzna nie stanie się dojrzałym i odpowiedzialnym facetem bez drugiego mężczyzny. Wielokrotnie wspólne rozmowy po spotkaniu formacyjnym są tym, co daje mężczyznom największą siłę i rozjaśnia ich wątpliwości. Stowarzyszenie Mężczyzn św. Józefa jest gotową drogą formacji z przygotowanymi materiałami i pomocami, które można wszczepić w poziom duszpasterstwa parafialnego i które pomagają również księżom kroczyć na drodze wiary parafian. Sami księża dzięki takim spotkaniom odkrywają potrzeby swoich wiernych i stają się bardziej wrażliwi i czuli na ich życie i wiarę. Trudno jest znaleźć mężczyźnie miejsce w Kościele, zdominowanym często przez kobiety, ale jeśli w jego życiu dokona się nawrócenie i odnajdzie się we wspólnocie żywego Kościoła, wniesie tam ogromne pokłady dobra i miłości, których doświadczą jego bliscy w ognisku domowym.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką św. Józefa

Niedziela sosnowiecka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

TZ

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Biskup Grzegorz Kaszak wyraził radość z ogłoszenia przez papieża Franciszka Roku jubileuszowego na cześć św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia go patronem Kościoła powszechnego.

Wiąże się to ze szczególną mobilizacją do modlitwy zanoszonej do Boga za wstawiennictwem św. Józefa. Jak podkreśla bp Grzegorz Kaszak, jubileusz jest dobrą okazją, by skorzystać z daru specjalnych odpustów. Jak wiadomo, Penitencjaria Apostolska wydała dekret łączący Rok św. Józefa z darem specjalnych odpustów. Szczególne wskazania dotyczą dni tradycyjnie poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję