Reklama

Niedziela Łódzka

Komunia św. wielkanocna

Komunia św., którą przyjmujemy, jest związana i poprzedzona zazwyczaj sakramentem pokuty i pojednania.

2021-04-06 13:06

Niedziela łódzka 15/2021, str. VII

[ TEMATY ]

komunia święta

Karol Porwich/Niedziela

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Eucharystia to pokarm na życie wieczne

Według ustawodawstwa kościelnego, a konkretnie przykazań kościelnych, katolik powinien minimum raz w roku przystąpić do sakramentu Eucharystii w okresie wielkanocnym. Zatem w tym czasie powinna być i spowiedź. Zazwyczaj ten okres obejmuje dni – począwszy od Środy Popielcowej aż do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, jednakże z racji trwającej pandemii w tym roku został on przedłużony do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli do 30 maja.

Jest więc sporo czasu na pojednanie się z Bogiem i Kościołem. Ale od razu dodajmy, że raz w roku korzystanie z tych sakramentów to wielkie minimum. Nakaz ten ma swe źródło w dawnych wiekach, kiedy do sakramentów pokuty i Eucharystii przystępowano bardzo rzadko, zazwyczaj z powodu niegodności człowieka. To podejście się zmieniło. Owszem, dalej jesteśmy niegodni, ale to, co Pan Jezus nam zostawił jest po to, by z tego korzystać.

Reklama

Dziś Kościół zachęca wiernych, aby jak najczęściej przystępowali do Eucharystii. Trudno kogoś kochać, a nie spotykać się z nim, a mówimy, że kochamy Boga. Miłość powinna być częstym zjednoczeniem z Nim.

Świat jest pełen niepokoju, trudności i walk, dlatego Eucharystia – Jezus Chrystus – jest naszą jedyną nadzieją. Za św. Piotrem mówimy: „Panie. Do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, widzimy wielu ludzi zagubionych, zostawionych z różnymi pytaniami. Czyż nie jest im wszystkim dany pokarm na życie wieczne? Czy Chrystus nie chce być ich ukojeniem? Eucharystia jest znakiem przyszłej chwały, jaka nas czeka. Wiarą mamy tych dóbr dotykać i ich pragnąć. Wtedy zyskujemy pokój.

Kościół zachęca wiernych, aby jak najczęściej przystępowali do Komunii św.

Najważniejsze owoce przyjęcia Komunii św. według Katechizmu Kościoła Katolickiego to: ściślejsze zjednoczenie się z Chrystusem, ochrona przed grzechem, zgładzenie grzechów powszednich, zachowanie nas od przyszłych grzechów śmiertelnych, zobowiązanie do pomocy ubogim, trwanie w jedności chrześcijan.

Pamiętać należy, że dobrze przygotowujemy się do przyjęcia Komunii św. wówczas, kiedy rozwijamy w sobie nabożeństwo i cześć do Eucharystii przez adorację Najświętszego Sakramentu. Trwanie przed Jezusem obecnym w Eucharystii pomaga nam Go poznawać i coraz goręcej kochać, więc i przyjmowanie Go będzie wchłonięciem w siebie Bożej obecności, która przemienia człowieka.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta i na rękę i do ust

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Uwaga oszuści!

2021-04-19 10:15

BOŻENA SZTAJNER

W ostatnim czasie dochodzi do coraz większej ilości oszustw. Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe SMS-y z podejrzanym linkiem, podając się za firmę kurierską.

Wiadomości są różnej treści. Jedne informują o nadaniu przesyłki, inne o rzekomym zatrzymaniu jej przez „służby celne”. Przykładowego smsa nasza redakcja otrzymała od jednego z wrocławskich księży. Jak można zauważyć wiadomość ta nie wygląda podejrzanie. Gdy jednak kliknie się w link, następuje automatyczna instalacja aplikacji.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Magda Teter: możemy mieć stuprocentową pewność, że oskarżenia o żydowskie mordy rytualne są fałszywe

2021-04-20 11:01

"Prawdą jest to, że były oskarżenia i procesy, ale nieprawdą, że Żydzi zabijali chrześcijańskie dzieci w jakichkolwiek celach rytualnych" - mówi prof. Magda Teter. Historyczka z Nowego Jorku i autorka książki poświęconej oskarżeniom Żydów o mordy rytualne i profanacje "Blood Libel: On the Trail of An Antisemitic Myth" w rozmowie z KAI wyjaśnia źródła antyżydowskich oszczerstw i omawia wybrane przykłady.

Dawid Gospodarek (KAI): Skąd wzięły się w historii przekazy o rzekomych żydowskich mordach rytualnych, o profanacjach Hostii? Czy jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy i gdzie zaczęły się takie oskarżenia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję