Reklama

Watykan w Warszawie

Arcydzieła z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce, trafiły do Zamku Królew-skiego w Warszawie na wystawę z okazji 100. urodzin św. Jana Pawła II.

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 43

Zamek Królewski

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu – Beata Gadomska, kurator wystawy

Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było. Unikatową wystawę można
zwiedzać obecnie jedynie w internecie. Potrwa do czerwca. Na zdjęciu –
Beata Gadomska, kurator wystawy

Wystawa Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II jest wyjątkowa pod wieloma względami. Ma bogatą narrację, bo ukazuje wybitne dzieła sztuki europejskiej przez pryzmat życia Karola Wojtyły. Święty Jan Paweł II był nie tylko koneserem i odbiorcą sztuki, ale także wpływał na twórców kultury. – Chcieliśmy zaprezentować Jana Pawła II przez pryzmat sztuki, która go otaczała na różnych etapach jego życia. Zgromadziliśmy dzieła zarówno z Polski, jak i z Watykanu – podkreśliła Beata Gadomska, kurator wystawy.

Na 101. rocznicę urodzin papieża?

Papieska wystawa na Zamku Królewskim ma swoją niezwykłą historię ze względu na czas pandemii. – Ekspozycja była zaplanowana już roku temu z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Była pomyślana jako hołd dla wielkiego Polaka, wybitnego filozofa i kapłana, który odnowił Kościół w Polsce i na świecie – powiedział podczas wirtualnego otwarcia wystawy prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Reklama

Jeszcze kilka tygodni temu twórcy tej niezwykłej wystawy myśleli, że eksponaty będzie można obejrzeć osobiście. Był to czas, gdy muzea i galerie sztuki zostały otwarte. Niestety, nadeszła trzecia fala pandemii i sprowadzone z Watykanu arcydzieła trafiły prosto na zamkniętą wystawę. – Teraz zapraszamy do odwiedzania nas przez internet. Po wystawie oprowadza osobiście pani kurator – zaznaczyła Anna Śmigielska z Zamku Królewskiego. – Wystawa ma być otwarta do połowy czerwca. Liczymy na to, że na 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II będzie można zwiedzać ją osobiście – dodała.

Dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Muzeum Watykańskim udało się wypożyczyć aż siedem wybitnych dzieł sztuki. Poparcia udzielił także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Wśród eksponowanych prac znalazły się takie dzieła, jak: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarella, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem. – Aż tylu dzieł z Watykanu w Polsce jeszcze nie było – podkreśliła Śmigielska.

Wystawa ma zwrócić uwagę na rolę kultury w życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, a za trzecią kryje się sztuka Watykanu. Za ostatnią bramą, z symbolem gołębicy, znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Indeks ks. Wojtyły

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny. Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą: sutanny, ornaty, rękopisy i przedmioty codziennego użytku. Wśród nich można zobaczyć rozprawę doktorską ks. Karola Wojtyły, można też sprawdzić, jakie oceny miał w indeksie z okresu studiów w Rzymie. – Mamy papieskie rękopisy odkryte w 2018 r., listy i dokumenty poświadczające fakt studiowania ks. Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza. Po raz pierwszy możemy zobaczyć w Polsce indeks i wynik egzaminu obrony doktoratu – powiedziała Beata Gadomska.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję