Reklama

Niedziela Małopolska

Musimy pamiętać!

W 129. rocznicę urodzin gen. broni Stanisława Maczka, dowodzącego w czasie II wojny światowej 1 Dywizją Pancerną, przekazano opiekę nad jego popiersiem krakowskim licealistom.

Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Małopolski i Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – przypomniał Jakub Silezin, prawnuk śp. Wawrzyńca Silezina– podoficera zawodowego 1. Dywizji Pancernej, który poległ bohaterską śmiercią w walkach o wyzwolenie Bredy i spoczywa na tamtejszym cmentarzu, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Młody krakowianin przypomniał m.in.: – To dzięki swojej taktyce i dużemu doświadczeniu frontowemu, zdobytym w kampanii I wojny światowej, dowodzona przez gen. Maczka 10. Brygada Kawalerii zatrzymała w pierwszych dniach września 1939 r. atakujące od strony Słowacji wojska niemieckie, których zadaniem było zdobycie Krakowa. Jakub Silezin wyjaśnił, że te działania pozwoliły Armii „Kraków” na przygotowanie się do walki i uratowanie miasta od zniszczenia. I podkreślił: – Generał Stanisław Maczek na zawsze pozostanie wzorem obywatelskiej postawy, patriotyzmu i szlachetności.

Wyróżnienie

Reklama

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia symboli 1 Dywizji Pancernej osobom, które od lat upowszechniają dzieje Polski, w tym historię życia legendarnego dowódcy. Symboliczne wyróżnienia otrzymali: Józef Lassota, Kazimierz Cholewa, Włodzimierz „Wowa” Brodecki, Wojciech Zagórny, XXV LO im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Bożena Błażejowska, Jarosław Pietrzak i Józef Wieczorek.

Pomysłodawczynią tej formy wyróżnienia jest była wieloletnia nauczycielka historii w SP nr 33 w Krakowie Wanda Silezin, która w rozmowie z Niedzielą przyznaje: – Jestem pod wrażeniem tego, co przez lata dokonał Kazimierz Cholewa, tworząc w parku Jordana Galerię wybitnych Polaków, gdzie znajduje się także popiersie gen. Maczka. Przyznaje, że sama też starała się o upowszechnianie wiedzy o legendarnym generale, np. organizując konkursy, spotkania. I dodaje: – Bardzo się ucieszyłam, że opiekę nad popiersiem gen. Stanisława Maczka obejmą uczniowie z VII LO w Krakowie. Pomyślałam, że przy tej okazji warto upamiętnić osoby, które przyczyniły się do przywrócenia w Krakowie pamięci o gen. Maczku. Nauczycielka historii przypomina, że 1 Dywizja Pancerna powstała na rozkaz gen. Sikorskiego w 1942 r. w Wielkiej Brytanii. Także gen. Sikorski zatwierdził symbol tej jednostki wojskowej, przedstawiający czarny husarski hełm z otwartą przyłbicą oraz skrzydłem husarskim umieszczonym na pomarańczowej tarczy obwiedzionej czarnym konturem.

Idea

Mieszkająca niedaleko Parku Jordana Wanda Silezin przyznaje, że bardzo lubi tu przychodzić i czyni to często. Cieszy ją fakt, że spacerujący parkowymi alejkami ludzie; zarówno starsi, jak i młodzi zatrzymują się przy poszczególnych popiersiach, czytają znajdujące się tam informacje, a przy okazji w sposób niewymuszony uczą się historii. Przekonuje: – Musimy pamiętać o wybitnych Polakach, żeby wychowywać naszą młodzież, kolejne pokolenia w duchu miłości do ojczyzny. Jeżeli my to sobie odpuścimy, jeśli będzie nam obojętne, kto będzie nami rządził, pod jaką flagą, jakim językiem będziemy się porozumiewać, to będzie totalny dramat. Dlatego należy wykorzystywać każdą sytuację, okazję, aby przekazywać wiedzę historyczną.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont Miejsca Straceń

Niedziela częstochowska 46/2019, str. 5

[ TEMATY ]

miejsca pamięci

remont

Urząd Gminy Olsztyn

Miejsce Straceń w Olsztynie k. Częstochowy. Hitlerowcy zamordowali tu prawie 2 tys. osób z Częstochowy i Radomska

Miejsce Straceń w Olsztynie k. Częstochowy. Hitlerowcy zamordowali tu prawie 2 tys. osób z Częstochowy i Radomska

W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru

Z pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środków gmina Olsztyn przeprowadzi prace remontowo-konserwacyjne na Miejscu Straceń w Olsztynie. Samorząd otrzyma 90 tys. zł, do których dołoży wkład własny. Za kwotę ponad 100 tys. zł gmina wyczyści m.in.: płaskorzeźby z piaskowca, nagrobki na mogiłach, alejki, ogrodzenie i bramę.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję