Reklama

Niedziela Legnicka

Była taka bitwa

2 czerwca 1997 r. na płycie poradzieckiego lotniska w Legnicy, podczas wizyty apostolskiej Jan Paweł II, widząc na horyzoncie wieże bazyliki w Legnickim Polu, odniósł się do wydarzenia sprzed lat.

2021-04-14 07:27

Niedziela legnicka 16/2021, str. VIII

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

W homilii papież powiedział: „Wasza diecezja jest młoda, ale chrześcijaństwo na tych ziemiach ma swoją długą i bogatą tradycję. Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne – miejsce, na którym książę piastowski Henryk, zwany Pobożnym, syn św. Jadwigi, stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu – Tatarom – wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa została przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka – chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu, czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich, zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że motywy te były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegły i zachowały jako przydomek: Henryk Pobożny”.

Rocznica

W bieżącym roku przypada 780. rocznica Bitwy pod Legnicą, rozegranej 9 kwietnia 1241 r. Mówi się, że spotkały się tu dwa światy. Z jednej strony stanęli Mongołowie, zwani w Europie Tatarami, przybywający z głębi azjatyckiego stepu. Z drugiej, stający w obronie swej ziemi rycerstwo śląskie na czele z księciem Henrykiem II Pobożnym, wspomagane posiłkami z innych części Polski i cudzoziemskimi. Mongołowie bitwę wygrali, jednak zwycięstwo na odległym krańcu ich świata było mało znaczącym epizodem. Z kolei porażka chrześcijan oraz śmierć ich wodza, księcia Henryka II, mocno wryła się w pamięć mieszkańców Śląska, Polski i Europy, ale powstrzymała też dalszą ekspansję Tatarów w Europie.

Upamiętnienia

Reklama

Miejscem upamiętniającym bitwę jest podlegnicka miejscowość Legnickie Pole. Znajduje się w niej świątynia Trójcy Świętej i Najświętszej Maryi Panny, która została wzniesiona w 2 połowie XIV wieku, według tradycji w miejscu odnalezienia zwłok księcia Henryka Pobożnego. Do 1945 r. była kościołem ewangelickim. Po II wojnie światowej opuszczona, popadała w ruinę. W 1960 r. zabytkowy obiekt odremontowano i zaadaptowano na cele muzealne. Obecnie jest oddziałem Muzeum Miedzi w Legnicy.

Ponadto od XVIII wieku obecny jest tu pobenedyktyński kościół Podwyższenia Krzyża św. i Jadwigi Śląskiej, mający rangę bazyliki mniejszej, służący jako kościół parafialny i miejsce uroczystości i wydarzeń diecezjalnych upamiętniających bitwę. Z chwilą bowiem powstania diecezji legnickiej, rocznica Bitwy Pod Legnicą została wpisana do kalendarza wydarzeń duszpasterskich, które stały się okazją do wspólnej modlitwy z udziałem przedstawicieli różnych służb mundurowych, które przybywały do Legnickiego Pola.

Z czasem pojawiły się i inne inicjatywy: bieg i inscenizacja bitwy, okolicznościowe sympozja i konferencje, a szczególnym dziełem stało się powołanie do życia Bractwa Henryka Pobożnego i księżnej Anny, które wystąpiło z inicjatywą wyniesienia na ołtarze książęcej pary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: rodacy Franciszka modlą się w jego intencji

2021-05-08 11:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Argentyna

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Świat będzie w Luján, a Luján będzie zjednoczone z resztą świata” – powiedział włoskiej agencji SIR rektor narodowego sanktuarium Argentyny, ks. Lucas García.

W ramach „maratonu modlitewnego” dzisiaj o godz. 18.00 media watykańskie będą transmitowały modlitwę różańcową z tego miejsca położonego w pobliżu Buenos Aires, szczególnie drogiego sercu Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej

2021-05-08 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Matka wszystko rozumie... Matka pomaga. Matka Boża Częstochowska wyprosiła wiele cudów. Dziś przedstawiamy kolejny.

Byliśmy bezsilni

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: modlitwa za kierowców i wsparcie misji

2021-05-08 17:33

[ TEMATY ]

misje

Jasna Góra

kierowcy

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą o bezpieczną jazdę, roztropność, wzajemny szacunek, o trzeźwość dla kierujących pojazdami i za poszkodowanych w wypadkach drogowych na Jasną Górę przybyła XX pielgrzymka kierowców.

W darze zostały przekazane symboliczne czeki na zakup wózków inwalidzkich, o które prosili polscy misjonarze posługujący wśród najuboższych w różnych częściach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję