Reklama

Niedziela Rzeszowska

Patronka w czasach zarazy

W wielu kościołach diecezji rzeszowskiej często odmawiana jest Litania do św. Rozalii o ustanie pandemii i uzdrowienie zakażonych.

Niedziela rzeszowska 16/2021, str. I

[ TEMATY ]

patron

zaraza

Archiwum Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie

Św. Rozalia, rzeźba z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie

Św. Rozalia, rzeźba z kolekcji
Muzeum Etnograficznego
im. F. Kotuli w Rzeszowie

Kim była średniowieczna mieszkanka Sycylii, która dziś jest świętą Kościoła katolickiego, patronką chroniącą od zarazy i chorób zakaźnych?

Rozalia urodziła się w Palermo ok. 1130 r., jako córka księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów Rogerowi II. Według legendy imię Rozalia zostało przekazane jej matce „nakazem z nieba” jeszcze przed narodzinami dziecka.

Reklama

Dziewczynka dorastała w zamożnym domu, ale posiadanie majątku i bogactwa nie było najważniejszą rzeczą w jej życiu. Jako młoda dziewczyna oddawała się życiu modlitewnemu, ascezie i surowym praktykom pokutnym. Z upływem lat coraz bardziej odczuwała niebiański smak miłości do Boga. W tajemnicy przed rodziną poświęciła się Bogu składając śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Nie chcąc wyjść za mąż, do czego skłaniała ją rodzina, podjęła decyzję o ucieczce. Legenda głosi, że na dzień przed zaślubinami Rozalia zobaczyła w lustrze twarz Chrystusa. To utwierdziło ją w przekonaniu, że Bóg jest jedynym i prawdziwym źródłem miłości.

Po opuszczeniu zamku podjęła życie pustelnicze w jaskini na górze w pobliżu Palermo. Ogromu cierpień przysporzyło jej słabe zdrowie. Według zapisów zmarła 4 września 1160 r. w wieku 31 lat. Podania głoszą, że na kilka dni przed śmiercią Rozalia kazała się zamurować.

Reklama

Po śmierci Rozalia nie dała jednak o sobie zapomnieć. Kiedy w 1624 r. na Sycylii wybuchała epidemia dżumy, ukazała się pewnej kobiecie. Opisując miejsce swojego spoczynku poprosiła, aby przenieść jej szczątki do Palermo w uroczystej procesji. 22 lutego 1625 r. ciało św. Rozalii powróciło do miasta. Od tego momentu zaraza przestała się rozprzestrzeniać. Zafascynowany żywotem Rozalii papież Urban VIII wpisał jej imię do Martyrologium Rzymskiego w 1630 r. Kult św. Rozalii jest bardzo silny na Sycylii. Od XVII wieku szczątki świętej są umieszczone w relikwiarzu w katedrze w Palermo.

W Rzeszowie znajduje się zabytkowa rzeźba z 1850 r. przedstawiająca św. Rozalię. Przechowywana jest obecnie w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Rzeźba datowana jest na 1850 r. i pochodzi z zabytkowej kapliczki w Albigowej. Już wtedy wzywano pomocy świętej z Palermo. Ówcześni mieszkańcy prosili nie tylko o zdrowie i oddalenie chorób, ale i siły duchowe. W dobie pandemii COVID-19 wierni szczególnie wzywają wstawiennictwa św. Rozalii i proszą o ochronę przed chorobą.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Średniowieczna kaplica

[ TEMATY ]

kaplica

wotum

Zielona Góra

epidemia

zaraza

Archiwum redakcji

Jest w Zielonej Górze takie miejsce, które szczególnie mocno kojarzy się z zarazą. Średniowieczna kaplica pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny stoi obok parafialnego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W miejscu, które jest wotum za uratowanie od zarazy trwa teraz szczególna modlitwa o uratowanie od nowej epidemii. - Każdego dnia o godz. 20:30 księża i osoby życia konsekrowanego modlą się w naszej kaplicy o ustanie epidemii koronawirusa. Modlitwa jest transmitowana przez media społecznościowe, przez stronę internetową naszej parafii – dodał ksiądz prałat. Jak sam podkreślił, inicjatywa ta znajduje duży oddźwięk wśród parafian. Wielu łączy się poprzez Internet z kaplicą – wotum.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję