Reklama

Niedziela Świdnicka

Święta z biskupami świdnickimi

Na czas Świętego Triduum Paschalnego jak i świąt Wielkiej Nocy katedra świdnicka stała się diecezjalnym wieczernikiem, w którym gromadzili się na sprawowaniu świętych czynności, nie tylko miejscowi kapłani wraz z parafianami, ale nadto trzej biskupi bp Marek Mendyk, bp Adam Bałabuch i bp Ignacy Dec.

Niedziela świdnicka 16/2021, str. IV-V

Krystyna Smerd

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Wspólną modlitwę w Wielki Czwartek rozpoczęła Msza św. Krzyżma, której przewodniczył biskup świdnicki bp Marek Mendyk. Z uwagi na obostrzenia sanitarne do katedry przybyli tylko zaproszeni księża, którzy tego dnia odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W centrum liturgii znalazły się święte oleje, które wyrażają jedność Kościoła, której gwarantem są biskupi. W wygłoszonej homilii bp Medyk przestrzegał kapłanów przed rutyną: – Służba oznacza bliskość, wymaga zażyłości. Z nią wiąże się też pewne niebezpieczeństwo. Jakie? Takie, że „sacrum”, z którym się stale spotykamy, stanie się dla nas w pewnym momencie czymś zupełnie zwyczajnym. Przyzwyczailiśmy się do świętych czynności, otrzaskaliśmy się z tym co święte. Przestaliśmy zauważać, że mamy do czynienia z najczystszą Świętością. Z Bogiem. Czy tak postrzegamy świątynię swojego serca? Czy potrafimy zastanowić się nad stanem ducha naszego wnętrza? – pytał biskup ordynariusz.

Msza Wieczerzy Pańskiej

Tego samego dnia pasterz diecezji przewodniczył wieczornej Mszy św. rozpoczynając Święte Triduum Paschalne. W wygłoszonym słowie biskup mówił o kapłańskie i Eucharystii. – Chrystus powołuje tych, którzy Jego słowa, gesty i znaki podejmą i przez nie będą sprawiać, że ten Jezus wczoraj z Wieczernika i z Golgoty będzie także Jezusem dziś, ten sam, wczoraj i dziś i na wieki – mówił hierarcha, dodając, że uczestnicząc w tej świątecznej liturgii wybieramy Chrystusa. Tego samego Chrystusa, którego świat odrzuca. Poprzez naszą miłość do Eucharystii i Kapłaństwa oddajemy cześć Chrystusowi, naszemu Panu i Zbawcy.

Reklama

W tym samym czasie bp Dec pełnił posługę w konfesjonale katedralnym, natomiast bp Bałabuch celebrował liturgię u sióstr klarysek w Kłodzku.

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wielkopiątkowej liturgii w katedrze przewodniczył biskup pomocnicy diecezji świdnickiej. W podjętym tego dnia rozważaniu o krzyżu bp Bałabuch mówił, że dziś Jezus z wysokości krzyża widzi tych, którzy Go nienawidzą i z Nim walczą. Widzi tych, którzy drwią sobie ze słów, które nam zostawił. Ale z wysokości krzyża widzi również tych, którzy Go kochają. – Dzisiaj słyszymy, często od tych, którzy jesienią i nie tylko narażali zdrowie i życie innych, jak wołają: pozamykać kościoły, a nawet polikwidować je. A Jezus ciągle na nowo umiera w naszych kościołach za wszystkich i zmartwychwstaje, by każdemu dać szansę na życie wieczne w Królestwie Bożym – mówił biskup, dodając, że nadszedł czas, aby pójść w życiu drogą Jezusa, bo to jest jedyna droga, która może zaprowadzić nas do wiecznej radości i wiecznego szczęścia w niebie. – Nie ma innej drogi. Jezus jest naszą jedyną drogą – podkreślał. W liturgii uczestniczył bp Marek, natomiast bp Ignacy przewodniczył liturgii u kłodzkich klarysek.

Wigilia Paschalna

W katedrze świdnickiej po zmroku, najważniejszym obrzędom w całym roku liturgicznym przewodniczył bp Marek Mendyk. Podczas trwającej blisko trzy godziny celebrze, ordynariusz mówił m.in. o odwróconym porządku tygodnia. – Zauważmy, po sześciu dniach, w których człowiek uczestniczy w pewnym sensie w stwórczym dziele Boga, sobota jest dniem odpoczynku, stąd szabat. Jednak w rodzącym się Kościele wydarzyło się coś niesłychanego: w miejsce szabatu, dnia siódmego, zajmuje dzień pierwszy. Jako dzień zgromadzenia liturgicznego jest to dzień spotkania z Bogiem za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, który w pierwszym dniu, w niedzielę, spotkał swoich uczniów, spotkał Marię Magdalenę jako Zmartwychwstały, po tym, jak oni zastali pusty grób. Porządek tygodnia jest teraz odwrócony. Rozpoczyna się on pierwszym dniem – jako dniem spotkania ze Zmartwychwstałym. Co więcej: do tego spotkania dochodzi podczas Eucharystii – Zmartwychwstały Pan wchodzi na nowo pomiędzy swoich i daje się im poznać, pozwala się im dotknąć, siada z nimi do stołu – tłumaczył. Liturgię tej nocy zakończyła procesja rezurekcyjna wewnątrz katedry.

Msza o świcie

Drugiej Mszy Wielkanocnej sprawowanej już o świcie przewodniczył bp Ignacy Dec. Po powtórnej procesji rezurekcyjnej, biskup senior wygłosił homilię, w której odniósł się do symboliki pustego grobu. – Ten pusty grób odkryty w poranek wielkanocny zrobił na uczniach Jezusa wielkie wrażenie. Chcemy i my dziś ulec temu wrażeniu, chcemy nową wiarą uwierzyć, że zmartwychwstałeś i Jesteś wśród nas i jesteś na świecie. Nie wszyscy w Ciebie wierzą i nie wszyscy Cię kochają. Już tyle razy chciano wypędzić cię z naszej ziemi – podkreśli bp Dec. Hierarcha także zaapelował o duchowe odrodzenie Europy: – Tegoroczne święta wielkanocne, obchodzone w drugim roku trwania pandemii, są dla nas wezwaniem, abyśmy poprzez naszą wierność wartościom chrześcijańskim i narodowym zapoczątkowali europejskie odrodzenie. Polska przez swoją wierność tradycji chrześcijańskiej może przyczynić się do duchowego zmartwychwstania zachodniego świata – podkreślił pierwszy biskup świdnicki, dodając, że o tym czy Pan Jezus będzie znany i obecny w życiu publicznym zdecydują dzisiejsi chrześcijanie.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję