Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Perłowy jubileusz kapłaństwa

28 marca proboszcz parafii konkatedralnej, dziekan dekanatu Lubaczów – ks. kan. Andrzej Stopyra obchodził jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2021, str. IV-V

Archiwum ks. Andrzeja. Stopyry

W lubaczowskiej konkatedrze

W lubaczowskiej konkatedrze

W radosne dziękczynienie włączyli się również kapłani wyświęceni przed 30 laty: ks. Stanisław Szałański z Bełżca, ks. Piotr Ciećkiewicz z Dubienki i ks. Stanisław Solilak z Cieszanowa. Po dziękczynnej Mszy św. były życzenia i gratulacje od władz samorządowych, przedstawicieli wspólnot, stowarzyszeń, organizacji i fundacji działających przy parafii św. Stanisława BM.

Ks. Andrzej Stopyra otrzymał święcenia kapłańskie z rąk metropolity lwowskiego abp. Mariana Jaworskiego 28 marca 1991 r. w Lubaczowie. Pozostał w tym mieście jako gorliwy wikariusz i sumienny katecheta. Posługę tę pełnił przez 4 lata. Jako młody kapłan włączył się w przygotowania wizyty papieża Jana Pawła II w Lubaczowie w czasie jego 4. pielgrzymki do Ojczyzny.

Reklama

Od 21 czerwca 1995 r. do 18 czerwca 1998 r. był wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku koło Zamościa. Jesienią 1997 r. ówczesny ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bp Jan Śrutwa polecił mu zorganizowanie diecezjalnej rozgłośni radiowej. Ks. Andrzej Stopyra był wcześniej korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej i miał doświadczenie pracy medialnej. Najtrudniejszą wówczas sprawą było zdobycie niezbędnych materiałów. Niektóre przywiózł z Niemiec, gdzie co roku wyjeżdżał z pomocą wakacyjną. Zgromadził wokół siebie ludzi, którzy mu pomogli. Pierwsza audycja Katolickiego Radia Zamość została nadana 25 marca 1998 r. Ks. Stopyra był pierwszym dyrektorem tego „Radia dobrych wiadomości”. W latach 2002-07 r. był proboszczem parafii św. Izydora w Topólczy. W trakcie podjętej restauracji wnętrza kościoła odkrył zabytkowe ikony i obrazy. Pełnił także posługę kapelana zamojskich energetyków.

Serce swoje pragnę wam dać

Od 3 sierpnia 2007 r. ks. Stopyra pełni funkcję proboszcza konkatedralnej parafii i dziekana dekanatu Lubaczów. Na ten urząd wprowadził go ordynariusz diecezji bp Wacław Depo w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W słowie końcowym odprawianej Mszy św. nowy proboszcz ks. Andrzej Stopyra powiedział: „Na progu mojego pasterzowania w tej wspólnocie proszę o dar modlitwy i wzajemnej odpowiedzialności. Tworzymy wspólnotę parafialną, ludzi wiary, miłujących się nawzajem. Staję w tym miejscu świadom wielkiego dziedzictwa Kościoła lwowskiego i zamojsko-lubaczowskiego. Będę to dziedzictwo podtrzymywał i ubogacał. (…) Dzisiaj chcę wam powiedzieć, że serce swoje pragnę wam dać”.

Jak widać po efektach pracy duszpasterskiej, słowa dotrzymuje. Całym sercem służy wiernym.

Proboszczowski trud

Reklama

Dla zwiększenia pobożności wiernych, lubaczowski kościół dzięki jego staraniom wzbogacił się o relikwie św. Jana Pawła II, lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego, św. Zygmunta Gorazdowskiego, bł. Anieli Salawy, bł. Jerzego Popiełuszki. Od 2009 r. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej odbywają się papieskie odpusty połączone z pielgrzymką samorządowców z Podkarpacia i ziemi lubelskiej.

Ks. Stopyra wielką troską otacza świątynie. Odrestaurował ołtarz główny w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Lwowskiej i w nim 2 boczne ołtarze: św. Anny i Matki Bożej Lubaczowskiej. Na swoje miejsce powróciła rozebrana wcześniej ambona. W murze otaczającym kościół zachowało się 5 kaplic Drogi Krzyżowej. Ks. Andrzej dobudował 9 brakujących kaplic i umieścił w nich wykonane z brązu płaskorzeźby, przedstawiające sceny z męki Pana Jezusa.

Obok plebanii wzniesiony został okazały Dom św. Zygmunta Gorazdowskiego. W konkatedrze powstał ołtarz św. Jana Pawła II, zawisła tablica upamiętniająca pobyt papieża Jana Pawła II 2 czerwca 1991 r., a w podziemiach utworzono salę teatralną i izbę pamiątek.

Do prokatedry zakupiono nowe organy, które umożliwiają odbywanie co roku Międzynarodowych Letnich Koncertów Organowych. Ks. Andrzej Stopyra jest inicjatorem organizowanych w Lubaczowie Orszaków Trzech Króli, Dni Papieskich, współorganizatorem Regionalnych Przeglądów Chórów – Pieśni Maryjne.

Duszpasterskie działania

Dzięki posłudze i zaangażowaniu ks. Stopyry w ostatnich 2 latach konkatedra zmienia się radykalnie. Założono centralne ogrzewanie podłogowe, mury konkatedry i sanktuarium ocieplono, wymieniono stolarkę, poprawiono nagłośnienie, zmieniono oświetlenie – są nowe żyrandole, przebudowano schody, trwa malowanie kościoła.

Internauci dokonali o księdzu takich zapisów: „Wspaniały człowiek, gospodarz, kapłan. Potrafi mówić do ludzi prosto i zrozumiale, a to wielka sztuka. Psycholog i gospodarz z księdza dziekana wyborny. Oby jak najdłużej sprawował posługę kapłańską w naszym mieście, bo ma mnóstwo pomysłów i potrafi je skutecznie realizować. Umie żyć z ludźmi i dla ludzi”.

Tak zacnemu kapłanowi życzymy dalszych jubileuszy.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję