Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 9

Święto najstarszego paulina

77. rocznicę święceń kapłańskich przeżywał 16 kwietnia 102-letni o. Jerzy Tomziński, najstarszy z paulinów. Mszy św. w intencji o. Jerzego przewodniczył o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. – Dzisiaj razem z o. Jerzym dziękujemy Bogu za dar jego kapłaństwa i za wszelkie dobro, które z jego posługi wypływało przez długie 77 lat – powiedział o. Lukoszek. – Niech ten piękny jubileusz zachęci nas do modlitwy za kapłanów.

Ojciec Jerzy Tomziński był dwukrotnie generałem Zakonu Paulinów oraz trzykrotnie przeorem klasztoru na Jasnej Górze. Jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Teodor Kubina w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze 16 kwietnia 1944 r.

Przygotowania do sezonu

Reklama

14 kwietnia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Zadarki, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Księża przewodnicy rozmawiali z przedstawicielami klasztoru, służb mundurowych oraz sanitarnych o zbliżającym się sezonie pielgrzymkowym.

– Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany, ale liczymy na to, że udoskonalimy go na tyle – przy jednoczesnym stosowaniu się do wszystkich reguł bezpieczeństwa – iż na pielgrzymi szlak będzie mogło wyjść więcej pątników niż przed rokiem. (...) To byłoby najlepsze, żeby wrócić do tego niezwykłego, ważnego i pięknego wyczynu, którym jest pielgrzymka – powiedział bp Zadarko w rozmowie z Radiem Jasna Góra. – W jakiej liczbie pójdziemy? To będzie zależało od sytuacji pandemicznej, ale ostateczną decyzję co do organizacji pielgrzymki danej diecezji zawsze podejmuje jej ordynariusz – dodał ks. Marian Janus, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. – Myślę, że nikt sobie nie wyobraża, żeby nie było pielgrzymowania do tego miejsca.

Księży przewodników powitał na Mszy św. przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Podziękował im za wiarę, pomysłowość i hart ducha oraz za to, że dbają o to, by w tym trudnym czasie pandemii zachować ciągłość tradycji pielgrzymowania.

Medal KEP dla paulinów

Reklama

Bracia i ojcowie paulini z Jasnej Góry otrzymali prestiżową nagrodę Komisji Episkopatu Polski. Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznano im za aktywne włączenie się w inicjatywę gorliwej modlitwy na rzecz realizacji dzieła misyjnego.

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreślił, że otrzymanie tak wyjątkowego wyróżnienia niezwykle cieszy. – Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni. Każde tego rodzaju wyróżnienie jest wspaniałą mobilizacją do jeszcze większego zaangażowania się w pracę na rzecz misji, w głoszenie Ewangelii wśród młodego pokolenia, w pomaganie misjonarzom w realizacji ich posługi – dodał.

On-line na Lednicę!

Podczas Apelu Jasnogórskiego 12 kwietnia odbyło się comiesięczne zawierzenie Matce Bożej tegorocznego Spotkania Młodych LEDNICA 2000. Organizatorzy tego wydarzenia przybywają na Jasną Górę, gdyż tu 30 lat temu, podczas VI Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II, zrodziła się idea lednickich spotkań.

25. ogólnopolskie spotkanie młodzieży pod Bramą Rybą odbędzie się 5 czerwca i podobnie jak w ubiegłym roku przybierze formę on-line.

– W tym roku po raz kolejny spotkamy się w domach – poinformował podczas Apelu o. Wojciech Surówka, dominikanin. – Na Polach Lednickich będzie tylko niewielka grupa przedstawicieli młodzieży. Jest to już kolejny rok, kiedy jeszcze bardziej doświadczamy tęsknoty za wspólnotą.

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Bp Chrząszcz do młodzieży: Chrystus chce głosić Ewangelię waszymi ustami!

2021-07-24 20:02

[ TEMATY ]

ŚDM

diecezja.pl

Chrystus chce głosić Ewangelię do współczesnego młodego człowieka ustami jego rówieśników. Wasze świadectwo wiary jest bardzo ważne, ono ma wielką moc. Nie możemy tego zaprzepaścić ani zmarnować - mówił bp Robert Chrząszcz w homilii podczas Mszy św., odprawionej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie z okazji 5. rocznicy ŚDM.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie bp Robert Chrząszcz zachęcił młodych ludzi do wspólnej refleksji nad owocami spotkania młodych, które w lipcu 2016 r. zgromadziło w Polsce pielgrzymów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję