Reklama

Prasa zagraniczna

Junta wzięła się za kościoły

W ostatnich dniach birmańskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły kolejne rewizje w budynkach należących do Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich. Żołnierze i policja poszukiwali ukrywających się opozycjonistów oraz materiałów krytykujących wojskowy reżim, który w drodze zamachu stanu przejął władzę w Mjanmie (dawnej Birmie). Przeszukane zostały co najmniej cztery kościoły katolickie w wioskach w diecezji Pathein i jeden w Mandalaj, drugim co do wielkości mieście Mjanmy.

le SFIDE

Watykańska strategia

Można odnieść wrażenie, że Stolica Apostolska nie zauważa lub zbyt delikatnie reaguje na kwestię prześladowań chrześcijan na świecie. Niektórzy stawiają nawet taki zarzut samemu papieżowi. Okazuje się, że jest inaczej. Watykan jest świadomy powagi sytuacji i skali cierpień, które spotykają wyznawców Chrystusa na całym świecie i reaguje na nie, ale często reakcje te nie są upubliczniane – tłumaczył w wywiadzie dla magazynu Le sfide abp Paul Richard Gallagher, watykański „minister spraw zagranicznych”. Dlaczego?

Reklama

– Bo nie chcemy sprawiać wrażenia, że podsycamy zderzenia cywilizacji – odpowiedział.

AsiaNews.it

Chrześcijanie na celowniku

W Turcji narasta prześladowanie mniejszości chrześcijańskiej – alarmują dziennikarze portalu AsiaNews. Ostatnim tego przejawem jest kuriozalny wyrok, który zapadł w procesie asyryjskiego mnicha Sefer (Aho) Bileçena. Sąd skazał go na 25 miesięcy więzienia pod zarzutem wspierania organizacji terrorystycznej. Wsparcie polegało na tym, że dał po kawałku chleba proszącym o niego dwóm osobom, które okazały się członkami Partii Pracujących Kurdystanu, która w Turcji działa nielegalnie. Wyrok na znanego duchownego wpisuje się w cały szereg posunięć, spośród których najgłośniejszym było uczynienie ze słynnej Hagii Sophii meczetu. Za wszystkimi działaniami stoją najwyższe władze tureckie, przede wszystkim prezydent Recep Tayyip Erdogan. Rządzący nad Bosforem polityk prowadzi politykę nacjonalizacji i islamizacji. Ma ona przykryć poważne kłopoty tureckiej ekipy rządzącej, słabą gospodarkę, galopującą inflację oraz nieradzenie sobie z pandemią COVID-19.

Interfax Religion

Ścisły związek ołtarza z tronem

Wiadomo nie od dziś, że Cerkiew prawosławna w Rosji jest ściśle powiązana z państwem. Związki te są jednak mocniejsze, niż mogłoby się wydawać. Powiedział o tym niedawno rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Konkretnie chodziło o związki rosyjskiej dyplomacji ze służbami patriarchatu.

Reklama

Ze słów Ławrowa wynika, że rosyjska dyplomacja robi wszystko, aby wspierać zagraniczne działania rosyjskiej Cerkwi. Samo ministerstwo współpracuje ściśle z Departamentem Spraw Zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiego. Jest także wspólna grupa, która koordynuje te działania. Jakiemu celowi ma to służyć? Oficjalnie – pokojowej współpracy międzynarodowej. Na pewno jednak służy jednemu – realizacji celów politycznych wytyczanych na Kremlu.

France24

Gigantyczna figura Chrystusa

Brazylia będzie miała wkrótce drugą gigantyczną figurę Chrystusa. Pierwsza od 90 lat stoi w Rio de Janeiro, druga jest właśnie budowana w 22-tysięcznym Encantado, 145 km od Porto Alegre. Nowy monument ma być większy od tego z Rio. Będzie miał 43 m wysokości, licząc od postumentu, a otwarte ramiona Chrystusa będą rozpięte na 36 m. Pomysłodawcą powstania figury Chrystusa Protektora był burmistrz miasta Adroaldo Conzatti, który zmarł w marcu w wyniku powikłań po COVID-19. Projekt ma przede wszystkim charakter religijny, ale także – nie ukrywają realizatorzy inwestycji – promocyjny. Włodarze miasta liczą, że figura przyciągnie turystów. Budowla jest finansowana w całości z dobrowolnych datków. Budżet projektu wynosi 350 tys. dolarów.

2021-04-20 11:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólne dobro

2021-07-24 09:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Artem Kniaz

Już w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję