Reklama

Niedziela Rzeszowska

Z Rzeszowa do Rzymu

Od 2005 r. w okresie wielkanocnym Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej pielgrzymowali do Rzymu. Pandemia sprawiła, że w tym roku pielgrzymki nie było.

Niedziela rzeszowska 17/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Rzym

pielgrzymowanie

Ks. Janusz Sądel

Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra, 13 kwietnia 2008 r.

Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra, 13 kwietnia 2008 r.

Warto przypomnieć historię tych pielgrzymek, bo stały się one tradycją życia religijnego i kulturalnego. Ta akcja duszpasterska, obok nawiedzenia świętych miejsc chrześcijaństwa i duchowego ubogacenia pielgrzymów, miała na celu nawiązanie bliższego kontaktu z Czytelnikami oraz promowanie prasy katolickiej.

Tak się zaczęło

Pomysłodawcą i głównym organizatorem tych pielgrzymek jest redaktor rzeszowskiej edycji Niedzieli – ks. Józef Kula. Wcześniej przez wiele lat organizował on pielgrzymki młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego na Europejskie Spotkania Młodych Taizé. Zdobyte doświadczenie bardzo mu pomogło, kiedy podjął się realizacji nowej inicjatywy. Jej początki związane były z beatyfikacją ks. Władysława Findysza – kapłana i męczennika, której pierwszy termin wyznaczony był na 24 kwietnia 2005 r. Z uwagi na tak ważne dla diecezji wydarzenie biskup rzeszowski Kazimierz Górny zaproponował ks. Kuli zorganizowanie pielgrzymki autokarowej do Rzymu. Patronat nad nią objęła redakcja Niedzieli Rzeszowskiej. Ks. Kula wraz z grupą kapłanów podjął wstępne prace organizacyjne. Niestety, w związku ze śmiercią Jana Pawła II, cel pielgrzymki, czyli wyniesienie do chwały ołtarzy ks. Findysza, stracił aktualność, bo termin beatyfikacji został przesunięty. Przygotowania do niej były jednak już tak zaawansowane, że doszła do skutku. Pielgrzymi, których ominęła uroczystość beatyfikacyjna, byli uczestnikami inauguracji pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Na pielgrzymkowym szlaku

Reklama

Od tego czasu pielgrzymki Czytelników Niedzieli Rzeszowskiej do Rzymu odbywały się co roku, zazwyczaj wiosną, a niekiedy również jesienią. Do 2019 r. odbyło się dwadzieścia takich akcji. Były to zazwyczaj duże przedsięwzięcia organizacyjne, w których uczestniczyło kilkaset osób. Największa, jak do tej pory, pielgrzymka – piętnasta, liczyła 795 uczestników, rozlokowanych w piętnastu autokarach.

Program każdej z pielgrzymek był bardzo bogaty. Głównym celem był Rzym i Watykan oraz modlitwa z Ojcem Świętym, ale po drodze nawiedzano także inne miejsca, naznaczone życiem i działalnością świętych Kościoła katolickiego, czy też znane z ważnych wydarzeń dziejowych. Trasa pielgrzymia przebiegała zazwyczaj przez Budapeszt, Loreto, Lanciano, San Giovanni Rotondo, Monte San Angelo, Subiaco, Wezuwiusz, Pompeje, Rzym, Watykan, Asyż, Cascię, Nursję, Roccaporenę, Orvieto, Padwę, Wenecję, Wiedeń – Kahlenberg i Ołomuniec. Nawiedzane sanktuaria zachwycały swoim przesłaniem, historią oraz bogactwem architektury i sztuki.

Wzrastanie duchowe

Nad całością prac organizacyjnych pielgrzymek czuwał ks. Józef Kula. W tej pracy wspierało go w tym czasie wielu kapłanów, m.in. ks. Marek Chorzępa, ks. Andrzej Motyka, ks. Rafał Przędzik, ks. Janusz Sądel, o. Jan Maria Sochocki, ks. Stanisław Szwanenfeld i ks. Stanisław Walczak. W kilku ostatnich pielgrzymkach prace organizacyjne realizowano we współpracy z rzeszowskimi biurami podróży: Matteo Travel i El Holiday. Natomiast od początku transport zapewniała pielgrzymom firma BujakBus z Trzęsówki.

Reklama

Rzymskie pielgrzymki Czytelników Niedzieli, cieszące się popularnością w lokalnym środowisku, były dla uczestników okazją nie tylko do poznania i nawiedzenia świętych miejsc, ale również do pogłębienia wiary. Podczas nich realizowany był bogaty program duszpasterski: wspólna modlitwa, śpiew, świadectwa uczestników, a przede wszystkim codzienna Eucharystia z homilią.

Pielgrzymkowy fenomen

Popularność pielgrzymek spowodowała, że szybko nabrały charakteru ponaddiecezjalnego. Uczestniczyli w nich bowiem nie tylko sympatycy Niedzieli z diecezji rzeszowskiej, ale także z innych diecezji, a nawet spoza granic Polski. Stały się więc swoistym fenomenem o charakterze religijnym i wpisały się pozytywnie tak w dziejach tygodnika Niedziela, jak i diecezji rzeszowskiej.

Choć w realizacji tych pielgrzymek nastąpiła dwuletnia przerwa, wynikająca z ograniczeń epidemicznych, to jednak obserwując postępy w walce z koronawirusem można mieć nadzieję, że wkrótce pątnicy powrócą na szlaki pielgrzymie. Pisana zatem będzie dalsza historia rzymskich pielgrzymek Czytelników Niedzieli Rzeszowskiej.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zjednoczona rodzina

Niedziela częstochowska 42/2020, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymowanie

Rodzina Szkół JP2

Karol Porwich/Niedziela

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

Delegacje 75 szkół imienia św. Jana Pawła II pielgrzymowały na Jasną Górę

– Zachęcam was do tego, abyście jako rodzina Jana Pawła II żyli przesłaniem katechez świętego papieża – mówił bp senior Antoni Długosz do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II połączyła wszystkie szkoły, które obrały go za patrona. W roku 100-lecia jego urodzin 8 października po raz dwudziesty – ze względu na pandemię – na Jasną Górę pielgrzymowali reprezentanci 75 szkół: uczniowie, dyrektorzy, nauczyciele, katecheci; pozostali łączyli się duchowo.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukazała się Instrukcja o zastosowaniu zdalnego nauczania na uczelniach kościelnych

2021-08-02 13:56

[ TEMATY ]

Watykan

nauka zdalna

kulinetto/pixabay.com

Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – wynika z opublikowanej przez Kongregację Edukacji Katolickiej „Instrukcji o zastosowaniu sposobu zdalnego nauczania w uniwersytetach/wydziałach kościelnych”.

Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję