Reklama

Obserwator

Prześladowani i dyskryminowani

RAPORT
Prześladowania chrześcijan na świecie radykalnie się nasilają – wynika z ogłoszonego raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ciągu 2 lat liczba krajów, w których chrześcijanie są prześladowani bądź dyskryminowani, wzrosła z 38 aż do 62. Są gnębieni już nie w co piątym kraju, lecz w co trzecim. Poszerzenie skali prześladowań wynika głównie z radykalizacji dżihadyzmu, prześladowania chrześcijan nie ograniczają się jednak do terenów, na których działają islamiści. Na liście krajów prześladujących na pierwszym i drugim miejscu znajdują się państwa, w których chrześcijanie są gnębieni przez reżimy autorytarne – Korea Północna i Chiny. Raport zwraca też uwagę na inny nowy trend, szczególnie widoczny w tym drugim kraju: wykorzystywanie technologii cyfrowej, sieci cybernetycznych i masowej inwigilacji opartej na sztucznej inteligencji (AI) oraz technologii rozpoznawania twarzy w celu zwiększenia kontroli i dyskryminacji w niektórych narodach o najgorszych wskaźnikach wolności religijnej. W Chinach komuniści prześladują grupy religijne za pomocą 626 mln kamer inwigilacyjnych i skanerów smartfonów wyposażonych w sztuczną inteligencję.
j.k.

Zlikwidują szkołę

BRZEŚĆ
Szkoła Polska w tym mieście ma zostać zlikwidowana. Tak zdecydował sąd gospodarczy obwodu brzeskiego, rozpatrując wniosek prokuratury wobec stowarzyszenia Szkoła Polska w celu – jak to określono – ochrony państwowych i społecznych interesów. Ma być to efekt zastrzeżeń białoruskich władz co do zorganizowanych 28 lutego w tej placówce oświatowej obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. W związku z organizacją święta wszczęta została sprawa karna z artykułu dotyczącego rozpalania nienawiści na tle narodowościowym i religijnym. Stało się to też pretekstem do zatrzymania dyrektorki szkoły Anny Paniszewy, a potem aresztowania czworga działaczy Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes tej organizacji Andżeliką Borys. Zostali oni oskarżeni o rzekome propagowanie nienawiści na tle narodowościowym.
j.k.

W intencji porwanych

Reklama

HAITI
Trzy dni trwał protest wszystkich katolickich instytucji, łącznie ze szkołami i uniwersytetami. Jego uczestnicy domagali się uwolnienia porwanych w Port-au-Prince: pięciu księży, dwóch zakonnic i dwojga świeckich. Na modlitwach w intencji uwolnienia uprowadzonych w świątyniach gromadziły się setki wiernych. Wśród zakładników co najmniej dwie osoby mają obywatelstwo francuskie. Po kilku dniach przetrzymywania porywacze zwolnili 70-letnią matkę jednego z porwanych kapłanów. Szef porywaczy z gangu „400 Mawozo”, przedstawiający się jako Lanmo San Jou, w oświadczeniu radiowym podkreślił, że wśród ich więźniów najważniejsi są Francuzi. – Jeśli Haiti jest takie, jakie jest, to dzięki Francuzom – powiedział. Zażądał od Francji „odszkodowania”, nie wyjawił jednak, w jakiej wysokości. – Jeśli nie otrzymamy pieniędzy, zagłodzimy więźniów – zagroził. Żądanie to nawiązuje do wysokich odszkodowań, które Paryż zażyczył sobie w 1804 r., przekazując ten wyspiarski karaibski kraj w ręce jego mieszkańców. Hierarchowie zapewnili, że chcą pozostawać w kontakcie z porywaczami, o ile jest to możliwe. Francuska agencja prasowa Franceinfo podała, że ks. Paul Dossous, przełożony generalny Towarzystwa Kapłanów św. Jakuba, oświadczył, że jeden z porwanych Francuzów jest misjonarzem działającym w Haiti od 1985 r. i już wcześniej został tam zaatakowany oraz postrzelony.
j.k.

Nadużyli władzy

IRLANDIA
Prymas Irlandii abp Eamon Martin uznał za prowokacyjny wprowadzony przez rząd zakaz publicznego sprawowania Mszy św. Kościół rozważa wstąpienie na drogę prawną w tej sprawie. Rząd wprowadził zakaz z powodu wykrycia przypadków kolejnej indyjskiej mutacji wirusa – indyjskiego wariantu COVID-19. W czasie spotkania z biskupami irlandzkimi, w tym z abp. Martinem, premier Irlandii Micheál Martin zapewnił, że rozumie znaczenie praktykowania wiary, w tym samym czasie jednak minister zdrowia Stephen Donnelly podpisał rozporządzenie zezwalające wyłącznie na wirtualne nabożeństwa. Arcybiskup Martin uznał wprowadzenie blokady publicznego kultu w sposób tajny, bez uprzedzenia i konsultacji – mimo zapewnień, że tak się nie stanie – za rozczarowujące. Niedawno najwyższy sąd cywilny w Szkocji orzekł, że wprowadzony przez rząd całkowity zakaz publicznego kultu był niezgodny z prawem. Decyzję tę określono jako „nadzwyczajne nadużycie władzy państwa”. Przeciw niej wystąpił ks. Tom White z kościoła św. Alfonsa w Glasgow, a jego pozew wsparło ponad 20 przywódców religijnych. Kościoły w Szkocji otwarto po niespełna 3 miesiącach blokady.
j.k.

Wspólne dobro

WATYKAN
„Potrzeba woli politycznej, która będzie miała odwagę dokonania zmian priorytetów, aby ubodzy nie płacili najwyższej ceny za dramaty dotykające ludzkość” – te słowa papież Franciszek skierował w przesłaniu do Sekretariatu Generalnego Iberoamerykańskiego. W czasie pandemii społeczność międzynarodowa powinna zaangażować się i zjednoczyć w duchu odpowiedzialności i braterstwa – powiedział Franciszek i zaznaczył, że powszechne uodpornienie ludzkości przez szczepionkę przeciw COVID-19 powinno być traktowane jako „dobro wspólne”, do którego dostęp należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza najbardziej bezbronnym i potrzebującym.
j.k.

W trosce o rozwój

Reklama

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Franciszek zachęcił Polaków do troski o rozwój duchowy i ludzki. Święty Wojciech był człowiekiem głębokiej wiary, modlitwy i męstwa, a jego męczeństwo stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce. – Niech wyprosi wam u Boga odwagę w wierze, rozwój ludzki i społeczny oraz wzrost duchowy waszej ojczyzny – powiedział Ojciec Święty, pozdrawiając Polaków w czasie audiencji ogólnej, która była transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
j.k.

Błogosławieni męczennicy

Gwatemala
23 kwietnia w Santa Cruz del Quiché kard. Álvaro Leonel Ramazzini ogłosił błogosławionymi dziesięciu męczenników: trzech kapłanów i siedmiu świeckich, w tym nieletniego chłopca, pochodzących z tej diecezji. Są oni ofiarami krwawej dyktatury, rządzącej Gwatemalą z krótkimi przerwami w latach 1960-96, które zginęły męczeńską śmiercią w latach 1980-91.

Do chwały ołtarzy zostali wyniesieni: księża José María Gran, Faustino Villanueva i Juan Alonso oraz świeccy: 12-letni Juan Barrera Méndez, Domingo del Barrio Batz, Tomás Ramírez Caba, Nicolás Castro, Reyes Us Hernández, Rosalío Benito i Miguel Tiú Imul.

Górzysty departament Quiché ze względu na swe ukształtowanie jest w znacznym stopniu odcięty od reszty kraju i bardzo biedny. Większość jego mieszkańców stanowią Indianie należący do różnych grup etnicznych, z których największe to Kicze, Ixil i Keczua. Od 1955 r. pracowali tam m.in. misjonarze Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ze względu na sytuację finansową, która nie pozwoliła w tamtym czasie na kształcenie rodzimego duchowieństwa, posługę duszpasterską pełnili głównie kapłani zagraniczni i to oni zapłacili własnym życiem za sprzeciwianie się wielkim posiadaczom ziemskim i obronę wyzyskiwanej ludności indiańskiej.
m.k.

W pogoni za Stanami

CHINY-USA
Do końca 2030 r. Chiny mogą się stać największą gospodarką świata – tak wynika z analiz międzynarodowych ekspertów. W tym i ubiegłym roku pogoń Chin za USA przyśpieszyła, co jest w dużym stopniu efektem pandemii. Gospodarka USA mocno się skurczyła. Jeśli jednak zostaną zrealizowane wszystkie projekty, które ma do wykonania amerykańska administracja, tj. wsparcie gospodarki i infrastruktury, wynik tej rywalizacji nie jest pewny. Oba mocarstwa będą wymagały od dotychczasowych partnerów opowiedzenia się po którejś ze stron. – Mamy wypowiedzi ważnych polityków, że w perspektywie najbliższych lat będziemy musieli wybrać: albo USA, albo Chiny – ocenia znany ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber. Przed rewolucją przemysłową Chińczycy dysponowali największą gospodarką świata. Na przełomie XIX i XX wieku natomiast to USA stały się mocarstwem gospodarczym. – Teraz Chiny, według Chińczyków, wracają na przynależne im miejsce – ocenia Zuber.
j.k.

Konstytucja ważniejsza

FRANCJA
Rada Stanu – odpowiednik najwyższego sądu administracyjnego – potwierdziła, że konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego. Rada zweryfikowała, czy stosowanie prawa europejskiego nie narusza wymogów francuskiej konstytucji w kwestii gromadzenia danych operatorów telekomunikacyjnych. Po wyjaśnieniach TSUE Rada zbadała zgodność francuskich ram prawnych z prawem europejskim. „Rada Stanu przypomina, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędną normą prawa krajowego. W konsekwencji należy sprawdzić, czy stosowanie prawa europejskiego, określone przez TSUE, nie narusza w praktyce wymogów konstytucyjnych” – stwierdzono w uzasadnieniu decyzji, z czego powinni być zadowoleni szczególnie Polacy i Węgrzy.
j.k.

Amazon cenzuruje

GENDER RZĄDZI
Serwis Amazon.com wycofał ze sprzedaży dwie książki. Miały one być obraźliwe i naruszały regulamin portalu. Chodzi m.in. o książkę Marii Keffler pt. Desist, Detrans, & Detox: Getting Your Child Out of the Gender Cult. Jest to przewodnik dla rodziców, którzy nie chcą postrzegać „tożsamości płciowej” w formie narzucanej przez zwolenników ideologii gender. – Chciałabym wiedzieć, czy ktoś w Amazonie rzeczywiście książkę przeczytał. Chciałabym też, aby powiedzieli, co konkretnie uważają w niej za problematyczne – mówi autorka. Amazon miał tę książkę w sprzedaży przez tydzień, a potem ją wycofał. Amazon jest największym amerykańskim pracodawcą w Polsce, zatrudnia kilkanaście tysięcy osób.
w.d.

Rosja na wojnie

CZECHY-ROSJA
To już nie są dyplomatyczne prztyczki w nos, potyczki czy nawet bitwa. Trwa wojna dyplomatyczna między Czechami a Rosją. Winnego łatwo wskazać – złapano go nawet za rękę, bo zaczęło się od wydalenia przez Czechy 18 rosyjskich szpiegów, którzy odpowiadają za wybuch w składach amunicji w Vrběticach w pobliżu granicy ze Słowacją w 2014 r. Dwaj z nich – Rusłan Boszyrow i Aleksandr Pietrow – brali również udział w próbie zamordowania Siergieja Skripala w Salisbury w 2018 r. Na ten gest mściwie odpowiedzieli ludzie Władimira Putina: 20 pracujących w Rosji czeskich urzędników dostało dobę na spakowanie swoich rzeczy i powrót do kraju. Eksperci ds. polityki międzynarodowej nie mają wątpliwości, że obecny kryzys to sondaż: Rosjanie sprawdzają, na ile mogą sobie pozwolić. – Odpowiedź strony rosyjskiej była nieproporcjonalna i sparaliżowała pracę naszej ambasady – ocenił szef czeskiej dyplomacji Jakub Kulhánek. Czesi zażądali cofnięcia wydalenia 20 pracowników rosyjskiej ambasady i zapowiedzieli wydalenie 60 rosyjskich dyplomatów – tak, by odpowiadało to liczbie ich przedstawicieli w Moskwie. Jak ta wojna się skończy – nie wiadomo. W tle są napięcia na linii Rosja – Stany Zjednoczone. USA nałożyły kolejne sankcje na Rosję i wydaliły 10 podejrzanych o szpiegostwo dyplomatów. Polska natomiast odwołała 3 rosyjskich urzędników, a Rosja w odpowiedzi odesłała 5 naszych rodaków.
w.d.

Chcemy jeździć

WIELKA MAJÓWKA
Hotele w Polsce są zamknięte, dlatego część z nas majówkę spędzi za granicą – podaje eSky.pl . W dniu ogłoszenia przedłużenia restrykcji liczba rezerwacji w tym serwisie wzrosła niemal dwukrotnie. Rekordy popularności bije Hiszpania. Raport Europejskiej Komisji Podróży pokazuje, że Polska jest w pierwszej piątce europejskich krajów deklarujących chęć szybkiego powrotu do podróżowania. W ciągu najbliższych 6 miesięcy zamierza podróżować prawie 80% Polaków. Za nami uplasowali się Niemcy (56,3%) i Holendrzy (55,8%). Ponad połowa turystów, którzy zarezerwowali majówkę w sieci agencyjnej Wakacje.pl , wybierze się do Egiptu lub Turcji. Menedżer ds. PR serwisu, Klaudyna Fudala, przewiduje, że zainteresowanie wycieczkami na przełomie kwietnia i maja utrzyma się do ostatniej chwili. Zarówno w Egipcie, jak i w Turcji podróżni muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 6. roku życia. Turyści, którzy lecą do egipskich kurortów, mogą wykonać test na miejscu, często na koszt biura podróży.
j.k.

W szkołach o katastrofie

EDUKACJA
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że w pracach nad nową podstawą programową zostanie również szczegółowo uwzględniona kwestia katastrofy smoleńskiej. – Jest to przecież jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w powojennych dziejach Polski – ocenił. – Mówimy tutaj o pewnych działaniach czy zaniechaniach ze strony tych, którzy wówczas rządzili, o odpowiedzialności politycznej, która spoczywa na Radzie Ministrów ówczesnego premiera Donalda Tuska – stwierdził. Do tej pory podstawy programowe w szkołach ponadpodstawowych zakładały nauczanie współczesnej historii do momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Kolejne prace nad podstawami programowymi, obejmujące wydarzenia z XXI wieku, na pewno szczegółowo i rzetelnie uwzględnią te z 10 kwietnia 2010 r. – powiedział minister.
j.k.

Koronawirus w Himalajach

KATMANDU
W bazie głównej pod najwyższą górą świata, Mount Everestem, potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Himalaista, który przygotowywał grupę wspinaczy do zdobycia szczytu, zachorował na COVID-19 i został ewakuowany do szpitala w Katmandu. W bazie pod Everestem nie ma możliwości przeprowadzania testów na koronawirusa. Początkowo sądzono, że zakażony cierpi na obrzęk płuc spowodowany przebywaniem na dużych wysokościach. Mimo pandemii nepalski rząd zdecydował, że nie zamknie się na himalaistów, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt świata. Aby wjechać do kraju, obowiązkowe jest jednak przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa oraz odbycie kwarantanny tuż po przylocie.
j.k.

2021-04-27 12:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję