Reklama

Wiadomości

Jemen ma twarz kobiety

Iqbal Ali Saif była tuż przed terminem porodu, kiedy poczuła straszny ból i zrozumiała, że musi dotrzeć do lekarza. Na szczęście z tymczasowego obozu, gdzie mieszka, miała blisko do przychodni w Imranie, którą wspiera Caritas Polska. Dzięki temu uratowano ją i dziecko.

Niedziela Ogólnopolska 18/2021, str. 18

Caritas Polska

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

Wizyta w poradni ginekologiczno-położniczej

W Jemenie tylko 3 porody na 10 odbywają się w placówkach medycznych. W ogarniętym wojną domową kraju od 2013 r. śmiertelność wśród matek wzrosła ponad dwukrotnie – z 5 do 12 zgonów dziennie. Jeden na 37 noworodków umiera podczas pierwszego miesiąca życia. Dwie trzecie Jemeńczyków jest pozbawionych dostępu do opieki zdrowotnej.

– Iqbal mieszka z rodziną w obozie, który powstał przy drodze niedaleko Imranu, kiedy ludzie uciekali przed wojną z Ta’izzu, trzeciego co do wielkości miasta w Jemenie. Przyszła do poradni w momencie, gdy zaczęła rodzić. Zdiagnozowano u niej niewspółmierność matczyno-płodową i skierowano do szpitala w Adenie. Dzięki temu udało się uratować i ją, i dziecko – opowiada Rasha Al Qadi, koordynatorka projektów Caritas Polska w Jemenie.

Jedyna nadzieja dla kobiet

Reklama

Iqbal jest jedną z pacjentek poradni ginekologiczno-położniczej działającej w przychodni w Imranie. Dzięki wsparciu Caritas Polska, która wraz z Polską Akcją Humanitarną wyremontowała i wyposażyła całą przychodnię, utworzono tu dwa gabinety przyjęć i salę do porodów. W poradni przyjmują dwie położne, a w nagłych i skomplikowanych przypadkach pomaga lekarka. W ubiegłym roku w poradni udzielono 800 konsultacji i przyjęto 75 porodów. Dla mieszkanek Imranu, pobliskiego obozu dla uchodźców wewnętrznych (od początku wojny w obrębie kraju zostały przesiedlone 4 mln osób, które musiały opuścić swe domy z powodu wojny) i okolicznych miejscowości – to jedyna szansa na uzyskanie pomocy medycznej.

Nie przestawajcie nas wspierać

Saida Numan Hadi z Imranu urodziła w poradni dziecko i choć z braku prądu poród przebiegał przy świetle latarki, jest szczęśliwa, że otrzymała fachową pomoc.

– Mam nadzieję, że nadal będziecie wspierać poradnię i uda się kupić aparat USG. Takie badania można zrobić tylko w Adenie, odpłatnie, a nasze zarobki pozwalają nam na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb – wyjaśnia kobieta.

Reklama

Ośrodek zdrowia w Imranie zapewnia nie tylko opiekę ginekologiczno-położniczą. Bezpłatne porady, podstawowa diagnostyka, zabiegi i szczepienia są dostępne dla 6 tys. mieszkańców Imranu i okolic. Zakup sprzętu, środków opatrunkowych i lekarstw, szkolenie i opłacenie personelu – wszystko to jest możliwe dzięki darczyńcom, którzy wspomagają działania Caritas Polska. W tym roku organizacja planuje objąć opieką medyczną 34 tys. osób, wspierając poza przychodnią w Imranie podobne placówki w trzech innych miejscowościach w gubernatorstwie Aden.

– W nowych lokalizacjach niezbędne będą remonty i doprowadzenie wody, potrzeba też funduszy na wyposażenie przychodni i wynagrodzenia dla medyków – wylicza Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam rozwijać to wspólne dzieło, i zachęcam do budowania go dalej z nami. Mimo wszystkich naszych problemów żyjemy w warunkach pokoju, chorzy mogą liczyć na pomoc medyczną, a nie wszędzie jest to oczywiste – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

• Dokonując wpłaty na stronie

caritas.pl/Jemen

• Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN

• Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści JEMEN

(koszt 2,46 zł z VAT).

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2021-04-27 12:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Zmarł Colin Powell, były szef dyplomacji amerykańskiej

2021-10-18 14:21

[ TEMATY ]

zmarły

Wikipedia.org

Colin Powell

Colin Powell

Były szef dyplomacji USA gen. Colin Powell zmarł w poniedziałek rano wskutek powikłań związanych z Covid-19 - podała na Facebooku jego rodzina. Miał 84 lata.

Powell zmarł w wojskowym szpitalu Walter Reed pod Waszyngtonem. Według rodziny, był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w Watykanie: tylko prawdziwie wolni będziemy w stanie przywracać nadzieję ubogim i służyć im

2021-10-18 09:21

[ TEMATY ]

prymas Polski

ad limina

Włodzimierz Rędzioch

Gdy sami staniemy się prawdziwie wolni, będziemy zdolni przywracać nadzieję ubogim, przyjmować ich, służyć im, kochać ich i dawać świadectwo, że Bóg ich szczególnie miłuje. Mówił o tym 18 października abp Wojciech Polak, prymas Polski, w czasie Mszy św. przy grobie św. Piotra w Bazylice Watykańskiej, rozpoczynającej wizytę „ad limina” trzeciej grupy biskupów polskich w Rzymie.

Są to hierarchowie z metropolii warszawskiej: archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej, płockiej i ordynariatu polowego Wojska Polskiego, z metropolii gnieźnieńskiej: archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej i włocławskiej, z metropolii łódzkiej: archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej, z metropolii częstochowskiej: archidiecezji częstochowskiej i diecezji radomskiej i sosnowieckiej oraz z trzech eparchii greckokatolickich: archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-koszalińskiej i olsztyńsko-gdańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Polak o wyzwaniach Kościoła w Polsce

2021-10-18 17:42

[ TEMATY ]

ad limina

abp Wojciech Polak

episkopat.pl

O wyzwaniach Kościoła w Polsce: migracyjnym, popandemicznym i związanym z kryzysem wiarygodności Kościoła w Polsce – mówił abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, Prymas Polski, podczas briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów.

Abp Polak przyznał, że te pierwsze kroki, które biskupi skierowali do grobu św. Piotra, ukierunkowują cały ich pobyt na wizycie ad limina. „Chcemy być cum Petro et sub Petro, czyli być z Piotrem i wsłuchując się w to, co Piotr naszych czasów ma nam do powiedzenia” – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję