Reklama

Prasa zagraniczna

Przeciw paszportom szczepionkowym

Część brytyjskich duchownych różnych wspólnot religijnych stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu certyfikatów pocovidowych, tzw. paszportów szczepionkowych. Taki pomysł jest rozważany przez brytyjski rząd, ale wzbudza on wiele kontrowersji. Krytycy podkreślają, że jego implementacja grozi dyskryminacją i wprowadzeniem dwuwarstwowego społeczeństwa.

agenzia fides
Czy zakażą transmisji Mszy św.?

Według oficjalnych danych episkopatu Korei Płd., na 5,9 mln tamtejszych katolików tylko 8631, czyli 0,15%, w czasie pandemii uczestniczyło fizycznie w nabożeństwach w swoich parafialnych kościołach. Odnotowano o 62% mniej chrztów św. i o 43% mniej zawartych małżeństw. Kiedy zagrożenie minie, trzeba pomyśleć, co z tym zrobić. Rozważany jest nawet zakaz transmisji nabożeństw w internecie. Tylko co z chorymi, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć w Eucharystii?

Crux
Niemcy rzucają rękawicę

Reklama

Powszechnie odczytuje się to jako rzucenie wyzwania Watykanowi i kolejny krok, który grozi schizmą. Chodzi o marcowe stanowisko Kongregacji Nauki Wiary potwierdzające tradycyjne nauczanie Kościoła, że nie ma i nie może być takiego obrzędu jak błogosławienie par homoseksualnych. Część niemieckich biskupów skrytykowała albo z rezerwą odniosła się do stanowiska Watykanu, choć znaleźli się i tacy – np. kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii oraz biskupi Stephan Burger z Fryburga i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony – którzy je w tej sprawie wspierają. Jako prowokacyjne należy zatem uznać organizowanie ogólnoniemieckiego eventu z błogosławieniem par homoseksualnych. Przewidziano go na 10 maja. Niektórzy biskupi, m.in. Franz-Josef Overbeck z Essen, zapowiedzieli, że nie wyciągną kanonicznych konsekwencji wobec księży, którzy będą błogosławili takie związki.

Mondo Missione
Koszt zielonej rewolucji

Czeka nas – chociaż niektórzy mówią, że już trwa – zielona rewolucja, w tym dekarbonizacja wytwarzania energii. Praktycznie jedyną dostępną dla indywidualnych użytkowników opcją pozyskiwania zielonej energii jest postawienie na dachu swojego domu lub na działce instalacji fotowoltaicznej. Mogłoby się wydawać, że to takie proste – jeśli się na to zdecydujemy, łatwo przyczynimy się do ratowania ziemi i spełnimy ekologiczny dobry uczynek. Istnieje jednak ryzyko, że zakupione przez nas panele będą wytworzone z polisilikonu produkowanego w prowincji Lo Xinjiang, w regionie zamieszkałym przez prześladowaną i wykorzystywaną przez chiński reżim mniejszość ujgurską. Aż 50% światowej produkcji polisilikonu pochodzi właśnie z tego regionu. Dlaczego akurat stamtąd? Oczywiście, liczy się kalkulacja biznesowa. Decydują o tym tania siła robocza i niskie ceny energii elektrycznej, która jest potrzebna, żeby piasek przetworzyć na polisilikon.

Il Sismografo
Nadal do wyjaśnienia

W sprawie kard. George’a Pella, który – niesłusznie oskarżony o przestępstwo pedofilii – spędził ponad 400 dni w więzieniu, znosząc cierpliwie upokorzenia i udręki, nadal nie wszystko zostało wyjaśnione. Dziennikarze portalu „Il Sismografo” zwrócili uwagę na ogłoszony w lutym 2019 r. proces kanoniczny kardynała. O ile ścieżka prawna w Australii się zakończyła i kard. Pell został uniewinniony, to nie wiemy nic o procesie kanonicznym prowadzonym przez Kongregację Nauki Wiary. Jedyna wypowiedź Biura Prasowego Watykanu pochodzi z lutego, kiedy to pełniący urząd kierownika Sala Stampa Alessandro Gisotti wyjaśnił, że postępowanie toczy się według norm i rytmu kanonicznego. Od tamtej pory – a minęły już 2 lata – cisza. Dziennikarze zwrócili uwagę, że w równie tajemniczej sprawie kardynała kurialnego Giovanniego Angela Becciu mówi się, iż może go sądzić tylko papież. Co zatem z przypadkiem kard. Pella, którego sądzi Kongregacja?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

2021-05-11 17:43

[ TEMATY ]

chrzest

Karol Porwich /Niedziela

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza ad experimentum na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza.

Biskup Lino Fumagalli wyjaśnił, że decyzja ta jest wynikiem refleksji i dyskusji z udziałem księży i Rady Kapłańskiej. – Zmieniający się obecnie kontekst społeczno-kościelny wymaga od nas odważnego rozeznania w zweryfikowaniu i, o ile to konieczne, przemyśleniu wielu wymiarów naszej praktyki duszpasterskiej, ponieważ dziś nie wystarcza „zwykłe administrowanie”, ale konieczne jest bycie w „permanentnym stanie misji” – napisał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Matka Boża Fatimska

2021-05-12 21:30

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Fatimska

#NiezbędnikMaryjny

Ks. Marcin Miczkuła

Cały świat zadrżał, gdy 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca oddał strzały do Ojca Świętego Jana Pawła II. Po tym wydarzeniu kard. Joseph Ratzinger powiedział: „Fakt, iż macierzyńska dłoń zmieniła bieg śmiercionośnego pocisku, jest tylko jeszcze jednym dowodem na to, że nie istnieje nieodwołalne przeznaczenie, że wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię, i że ostatecznie modlitwa okazuje się potężniejsza od pocisków, a wiara od dywizji”.

Od 13 maja 1917 roku troje pastuszków w pobliżu portugalskiej wsi Fatima przeżywało wielokrotnie objawienia maryjne. Wiadomość o tym szybko się rozeszła i do Fatimy zaczęły przybywać dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Od tego czasu Fatima jest jednym z najliczniej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Ruszyła Nowenna Pompejańska

2021-05-13 20:48

Karol Porwich/Niedziela

Dziś rozpoczęła się Nowenna Pompejańska w intencji biskupów i kapłanów o miłość do Eucharystii

Organizatorami inicjatywy jest ks. Teodor Sawielewicz, twórca “Teobańskologii” oraz ks. Dominik Chmielewski SDB.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję